E shtune, 20.04.2019, 11:36 AM (GMT+1)

Search by date: 12/3/2018

Fotaq Andrea: Shqiptarët, një popull poet

Në datat 19-24 nëntor 2018, u mbajt në Strasburg, konsideruar si kryeqyteti i Europës, Takimi Botëror i Poezisë, organizuar nga Shoqata Mo-Zar (Mots-Arts), në bashkëpunim me Forumin Botëror të Demokracisë (Këshilli i Europës), me Bashkinë e Qytetit të Strasburgut si dhe me pjesëmarrje poetësh, shkrimtarësh e ...

Mehmetali Rexhepi nga këndi i tretë

U lind nga ati Muharrem dhe nëna Zejnije,  në muajin e të korrave, në  Gjilan, më 4 korrik të vitit 1951. Shkollimin fillor e të mesëm, Gjimnazin “Zenel Hajdini”, i kreu në Gjilan, në vitin 1971. Për  studime u regjistrua në Fakultetin Filozofik-Degën e Albanologjisë ...

Blerim Rrecaj: Mozaik me dromca të ftohta

Ka nisur të bëhet ftohtë. E ka kohën. Deri tash ishte mjaft ngrohtë. Po hyjmë në dimër. Ka nga ne që s'heqin dorë nga shijimi i akulloreve. A duke kërkuar diç në frigorifer hasim në një qese me manaferra. Ato tashmë janë të ngrira, të ngurta, të forta, të ftohta, të akullta. E që...

Besim Morina: Nue Oroshi - Principata e Artës

Libri "Principata e Artës" i historianit medievist Nue Oroshi që po e sheh dritën e botimit është libri i parë historik që shkruhet për Principatën e Artës. Në këtë libër historik për Principatën e Artës, historiani Oroshi ka arritur që me forcën e argumentit shkencorë të ...

Shyqyri Fejzo: Konkurse dhe hidparade

Ata ishin tre persona. Në një studio të thjeshtë, sajuar për këtë punë. Riprodhonin kasta, disketa, mbushnin me këngë USB e çfarë u kërkohej për median elektronike. Në punë e sipër, një sy e mbanin vigjilent, se mos vinte ndonjë nga ata që “të bëjnë gjëmën” dhe syrin ...
Gallery

PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese