E shtune, 20.04.2019, 11:35 AM (GMT+1)

Search by date: 12/2/2018

Kalosh Çeliku: Takime nën Rrapin Historik në prag të Dimrit Madh

Takimet Poetike nën Rrap, janë mbajtur edhe në Pranverë. Edhe në Verë, edhe në Vjeshtë me shi e brymë mbi Pemët frytdhënese të rrahura nga era dhe stuhia. Verë e Dimër, në Kopësht përpara Shtëpisë. Rrallëherë në prag të Dimrit Madh me borë. Ballë për ballë ...

Luan Kalana: Rudina Papajani - Algat e Shpirtit

Sa here qe lexoja dhe rilexoja , poezite e poetes Rudina Papajani , pervec befasise letrare e kisha veshtire te shkruaja komentin, prandaj i bija shkurt- "poezi brilante"ose "No koment!".Po kesaj here m'u desh te ulesha ne studion "ATELIE  E SHPIRTIT" ...

Arian Kadiu: Guri i vashës

Kryekomandanti po kthehej nga Petraalba. Era loste me pelerinën e tij ngjyrë qielli, që i fërfëllonte pas shpatullave. Nga goja e atit bryms varej shkuma e bardhë, kurse kokrra djerse i rrokulliseshin nga qafa. Kishin dhjetë ditë që udhëtonin. Kishin vrapuar natën dhe ditën...

Lindita Komani: Dr. Milan v. Šufflay - Shqipëria mesjetare

Për të arsyetuar aspiratat e Serbisë ndaj Shqipërisë, sidomos ndaj porteve të Durrësit dhe Lezhës, shtetarët serbë sjellin në lojë në radhë të parë çastin historik. Sipas Pašić dhe Gruić Shqipëria nuk ka të drejtë për autonomi, malësorët shqiptarë janë në fakt serbë...

Viron Kona: Lopa e paturp

Udhëtonin tre liderë botërorë,Rusvelti, Çërçilli dhe Stalini,po shkonin në një konferencë,hallet e rruzullit të zgjidhnin. Befas një lopë u doli përpara,sa gjatë-gjerë u shtri në xhade,shoferi i binte pareshtur borisë,por lopa e kishte marrë me nge`...

Sevdail Hyseni: Koka pa tru

Nga vdekja e SllobësKaluan shumë vjet,E mister i mortjesNgjalli një sekret ! U mbushën gazetatMe plot me befasi,Truri i “Kasapit”Iku në Rusi...

Ilmi Veliu: Mustafa Nano na beni serbë e Rama na beni gomerë

Gjatë luftës së II botërore, spiunët jugosllavë Mugosha e Tempo qëndruan gjatë kohë te Enveri që ta bindënin atë se kosovarëve nuk ju vlen gjaku por ai asnjëherë nuk u tha haptasi se kosovarët që janë kundër PK dhe kundër tyre, janë gomarë...

Zenel Çeliku: Politikë e trazuar në Shqipëri

Shqipëria e persekutuar nga regjimi komunist 50 vjecar, ishte e fundit në ish botën komuniste që u ngrit fuqishëm dhe e përbysi atë regjim anti njerëzor. Thirjet e shqiptarëve nga brënda shpirtit të tyre ishte, “ e duam Shqipërinë si e gjithë Europa dhe liri demokraci”...

Nexhat Halimi: Netët pa hënë

tashmë është natë `i vit pa ty bie egër borëmendja më fluturon në dumnicë në varre`i dritë e largët vjen e shpërndahet në dritaree hija jote e plakës me inerci lëviz me dorë më përmend zë i njohur e më zgjon gjumitkoha rrjedh perit të vet kaq ag muzgje s`jee unë ec e ec e zgjohem gjithnjë te toka e re...

Jusuf Zenunaj: Paria në Pejë

Në Pejën e Besëlidhjes,sot, u mblodh paria,me flamur të kuqsikur shtet me vete,kur qe shpallur Shqipëria !Përqafje e përgëzime,për të bukurat nënshkrime,për marrëveshjet të reja...
Gallery

PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese