E diele, 25.08.2019, 01:09 PM (GMT+1)

Search by date: 11/7/2018

Entela Binjaku: Takim me lexuesit fierakë

Përurohet në Fier libri  “Duke ardhur në Shtëpi, në Evropë… nga Lindja – Mund të jetë përvoja e aderimit të Rumanisë në BE një model për Shqipërinë?” i autorit Mircea Perpelea  Ambasadori i Rumanisë në Tiranë.Mesdita e së premtes së datës 2...

Frank Shkreli: Kujtojmë Jeronim De Radën

Mediet shqiptare njoftojnë se Presidenti i Republikës së Shqipërisë Z. Ilir Meta ka nisur dje një vizitë zyrtare në krye të një delegacioni në Kalabri të Italisë, në kuadër të Vitit të shpallur Mbarë-kombëtar të Heroit tonë, Gjergj Kastriotit -Skënderbeut. Pritet që Presidenti Meta...

Fritz Radovani: 60 vjet nga vrasja e shemtueme e don Ejllit

600 FAQE PROCES…Të gjitha “legjendat apo përrallat” që janë shkrue dhe vazhdojnë me u shkrue edhe sot nga komunistët apo fallsifikatorët tjerë të historisë së vërtetë për Klerin Katolik Shqiptar, ku kanë ba përpjekje të vazhdueshme dhe vazhdojnë me ba edhe sot ...

Resmi Osmani: Biseda në tryezë

Të tre beqare, profesioniste te lire. Herë me punë e herë pa punë. I kishin kaluar të tridhjetat. Shokë të vjetër. Si zakonisht per kafen e pasdites u ulen ne lokalin e tyre te pelqyer, për një dorë muhabet dhe për të shtyrë kohën. Përpara nga një gotë raki dhe filxhani i kafes. Për ...

Hilmi Gashi: Skema e pensioneve me padrejtësi ligjore

Për mendimin tim Skema aktuale e Pensioneve në Kosovën tonë i ka tre të meta kryesore, themeltare, problematike: ka padrejtësi ligjore, ka trajtim të pabarabartë për qytetarët e vet, ka shpërblim të pakët për të pensionuarit, edhe për ata që kanë punuar, luftuar e paguar ...

Shyqyri Fejzo: Grabova

Me sytë e mendjes larg shikojSa i madh e i bukur ishte ai qytetDërstila, tabanë, karvanë zile dëgjojGëlon pazari, sheshi me njerëz det Nga Voskopoja vinë karvanë ngarkuarPër Manastir e Llëngë nisen të tjerëGëzojnë një ditë feste e shënuarNë çdo kishë kambana filloi të bjerë...

Sevdail Hyseni: Qeni i Asllanit

Kur vdiq Asllani i VushtrrisëQeni e priste n’prag të punëtorisë E priste të zotin ashtu si gjithherëQë ta përgëdhelte kafshën e mjerë Kalonin njerëzit e shihnin me sySe si vuante qeni për mikun e tij...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese