E diele, 25.08.2019, 12:54 PM (GMT+1)

Search by date: 11/6/2018

Frrok Kristaj: Pashku - shkrimtar i ripagëzimit të letërsisë shqipe

Me emrin dhe veprën e Anton Pashkut lidhet letërsia bashkëkohore shqiptare. Vepra e tij e ka madhështinë e shkrimtarit të së ardhmes. Ai na vjen si Modeli pashkian, që paraqet si vetëdije e pastër letrare, si vizion i rrallë në historinë e kulturës dhe të letërsisë shqiptare...

Marjana Bulku: Pasuria ime më e vyer është liria e vendit tim

Gjergj Kastriot Skënderbeu, ky lider shqiptar i njohur ndërkombëtarisht dhe i pranuar historikisht nga shqiptarët si një rast unik që arriti ti bashkonte ato si rrallkush, vjen këtë herë krejt ndryshe në veprën " Naltësimi i Iskanderit" nga Benjamin Disrael...

Fran Gjoka: Një humbje e madhe për familjen, kombin dhe shkencën

Dhimbje pa fund në njëvjetorin e ndarjes nga jeta të Vlora Mehmetit - Tërshani në pranverën e jetës, në moshën më të bukur, 35 vjeçare. Sa e vështirë për këtë familje, për miqtë, të afërmit dhe të gjithë ata që e njohën këtë njeri të mrekullueshëm që ndahet nga jeta në një moshë...

Fahri Xharra: Kush është kush në Shqipëri ?

Kur shkruaj për Shqipërinë, e kam një dhëmbje të madhe në zemër ngase ajo që ndodhë andej pasqyrohet me një herë në të gjitha tokat shqiptare. Pra, e shkruaj për Shqipërinë por e mendoj edhe për Kosovën dhe Maqedoninë, thjeshtë aty ku shqiptarët janë “vendim...

Halil Gashi: Roli i mediave në shtetndërtimin e Kosovës

Në fillim ketij  prezentimi   dua të parafrazoi  një  përgjigje të   njërit nga  Presidentet  e  SHBA-ve z.Xheferson I cili në pyetjën e gazetarve  se a më parë do të donte shtetin pa media ,apo mediat pa shtet, Ai kishte thenë se   më parë do të përcaktohej për media  pa shtet, ngase ...

Demir Krasniqi: Malësia e Bujanocit

Mora rrugën , dola n’ maje t’ Sitilisë ,Këngën seç ia mora n’ tela t’ çiftelisë –T’ia këndoj nga zemra  një këngë Malësisë ,Djepit  t’ krenarisë , luftëtarëve të Lirisë !... T’ i  këndoj nga zemra  djepit  t’ burrërisë –Që  dha  brez pas brezi   figura  të lavdisë !Malësisë s’ Bujanocit – djepit  t’ histories...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese