E diele, 25.08.2019, 12:32 PM (GMT+1)

Search by date: 11/4/2018

Vildan Sharra: Historia hyjnore e dardanëve

Historine e shkruajne fitimtaret. E kane shkruar dhe do ta shkruajne. Por te mundurit e ruajne dhe e tregojne historine,te vertete,ashtu si ka ndodhur. Historia nuk blihet , shitet apo vidhet. Historia eshte prone e askujt...

Gani Mehmetaj: Historia e varrit më të famshëm (31-35)

Raporti që e kisha në dorë më drithëroi. Shkrimi ishte ndryshe, dora kishte rrëshqitur nga ndonjë shqetësim, sepse shkronjat herë zgjateshin, herë ngushtoheshin. Në raportin e fratit të paemër, shkruante: “Shkëlqesi, Ipeshkvi ynë, Pjetër Bogdani, vdiq. Me ...

Frank Shkreli: Të mohuar nga regjimi

Për ata që mund t’u ketë shpëtuar lajmi, ose për ata që nuk kanë mësuar nga mediet e përditëshme shqiptare, të cilat siç duket nuk e mbuluan siç duhej dhe sa duhej, më 30-31 Tetor, 2018, në Tiranë u mbajtë Konferenca Ndërkombëtare Shkencore me temë: “Të Mohuar ...

Blerim Rrecaj: Vargje realizmi tranzicionist

Shkon një ditë vjen një tjetër. Diç sikur jemi bllokuar. Si një veturë që ndalet e edhe pas përpjekjesh s'i ndizet motori. Jepi, jepi, provo, provo, çohu e shtyje. Kërko ndihmë. Shprehu shqetësueshëm. Lëre krejt. Përsëri provo. Bë ecejake rreth e përqark. Duke kërkuar ...

A do të ballafaqohet Dik Marti me Bardhyl Mahmutin?

Të dashur miq,Mbrëmë, më 31 tetor 2018, në librarinë prestigjioze “Payot” në Lozanë të Zvicrës, u bë promovimi i librit të Dik Martit (Dick Marty), i titulluar “Une certaine idée de la justice- Tchétchénie-CIA-Kosovo-drogue” (Njëfarë ideje për drejtësinë - Çeçenia, CIA-Kosova-droga...

Jusuf Zenunaj: Ahh, Demo, Demo!

Ahh, Demo, Demo Berisha !Ku të zuri nata, ku të zbardhi dita ?!Grave e fëmijëve u ke zënë prita,gjaku i tyre , britma ,as vajinga ushtria serbenuk mundi të të ndajë !Dardaninë e vjetërshkele pa mëshirë,nën këmbën vrastaretë mos sheh hënë , as diell.Ahh, Demo, Demo kapiten...

Reshat Nurboja: Cari i Cetinjës dhe sulltanët e sulltanatit të Kosovës

Cari i Cetinjës kishte parë ëndërr në të cilën i ishte paraqitur baba i tyre Njegoshi, i cili i kishte treguar se tani është koha më e përshtatshme për me e marrë konopin e më dalë me i nda "livadhet" e kullotat me sulltanatin e Kosovës…Me porosi, se atje tani janë disa ...

Xhevahir Cirongu: Loti i poetit djeg më shumë se dielli

Nesër do jem më mirë! Kështu e nis thirrjen e tij poeti me anën e fjalës të derdhur në vargjet poetike tek poezia me të njëjtin titull. Kjo thirrje nuk është vetiake e që shpreh vetëm atë ndjenjë të brendshme thirrse të poetit, por një domosdoshmëri sa vetiake aq edhe për ...

Aurel Dasareti: Qurrashi i sëmurë mendsh copëton Kosovën

Mos lejoni copëtimin e mëtejmë të Kosovës nga një president i rrejshëm me defekte të bashkëlindura të trurit. Nëse mbeteni pa atdhe do të mbeteni njëkohësish pa plëng e pa shtëpi, do të falimentoni tërësisht ekonomikisht dhe vdisni fizikisht. Ndalojeni ...

Skënder Kapiti: Vilhelme Vranari Haxhiraj- Krenari Kombëtare

Vilhelme Vranari Haxhiraj, autore e 46 veprave letrare  brënda 22 viteve në poezi, prozë, romane etj., jo vetëm shkrimtare por  dhe autore e dhjetra shkrimeve publicistike, analiza dhe opinione  me tematikë patriotike, filozofike ,historike, politike, kulturore...

Qazim Shehu: Qamil Alushi - Gjon Gjergj Kastrioti

Libri Gjon Gjergj Kastrioti, me autor Qamil Alushi, është ipari libër i veçantë, që i jepet në dorë lexuesit dhe i shtohet fondittë pasur të historiografisë shqiptare. Nuk ështe se historianët estudiuesit shqiptarë, shkruan autori, e kanë lënë tërësisht jashtë...

Gazmend Papa: Në jalli

buzë ujit me gjurmë të shenjtit me orëspërkatur në vesën e artë nën yllin polarmblidhnim sanën kositur ditë më parët`i ushqenim kafshët në kohë me borë s`lëvizte kaq me ag asgjë fare në barëveç iknim gjurmët e të urtit në vetmizbritur nga qielli me lule xheneti në jallindërsa veten e shikonim në ujëvarë...

Bashkim Saliasi: Isa Ferizaj, njeriu, mësuesi e drejtuesi model

Me shokun tim Isa Ferizaj jam njohur në Shkodër që në  vitin 1975.U ndodhem të dy njëkohësisht për studime të larta në I.L.P. të Shkodrës. Javën e dytë të muajit tetor të atij viti, na takoi të zhvillonim në auditorin nr.105 orën e Historisë së Partisë së P.P.SH...

Viron Kona: Ta provojmë dhe njëherë!

Politika na përthithë nën gjeratoret e saj,në valë të turbullta na përpëlit orë e çast,herë na tundon me premtime magjepse,herë na mbush shpirtin me vrer e maraz. “Vëmë dorën n`zjarr” për udhëheqësit partiakë,bëjmë tifo rreth tyre të azdisur dhe të harbuar...

Hysni Gucati: Në vend të një reagimi

Organizata e Veteranëve të Luftës të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës njofton të gjitha mediat dhe opinionin e gjerë se është duke analizuar dhe përcjellur situatën aspak të mirë që po behët kundër vlerave të Luftës së lavdishme çlirimtare dhe pjesëtarëve të saj, madje këto...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese