E diele, 25.08.2019, 12:30 PM (GMT+1)

Search by date: 11/3/2018

Kadri Tarelli: Treshja kosovare që ringjalli legjendën

Çdo ditë, madje dy herë në ditë, me biçikletë kaloja në Shënavlash dhe “Nish Tulla“, (lagje e Durrësit), kështu që, më jepej rasti të ndeshja në udhë apo në kafene rapsodët Demush Neziri e Dervish Shaqa. Demushi i gjatë dhe me trup të mbushur, të lidhur e ...

Valon Jashari: 'Luajtja me fatin e një popullate të robëruar' Preshevë!

Vetë fakti i të qenurit i robëruar gjegjësisht nën sundimin kolonial serb, popullata e Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës çdo ditë e më shumë po mundohet jo që të jetoj por të mbijetoj si një popull që edhe në shekullin XXI po përballet me të gjitha format e dhunës shtetërore ...

Alma Vjero Dedja: Premtimet

Mos thuaj se këngët për mua do shkruhen.Se poezitë për mua do grindenTi këndomi, këndomi  të duhenQë dashuritë të  rilinden. Mos thuaj  bota do jet’ veç lulëzim.Unë kujt  t’ja ofroj  përkujdesjen.Stinët kanë nevojë për padurim...

Kalosh Çeliku: Vjeshta më troket në dritare

Vjeshta më troket në Dritaren e djegur. ShtëpisëE, Unë ia kam hapur krah më krah derën, Lëmë:Eja, ZonjëMadhe! Ulu në Sofrën e Shqiptarisë! Vetëmse: Sot me Ty, keq jam hidhëruar pa raki rrushiEdhe, pa ato Dy shtambat e Mikes me verë, nën Rrap.Çajin e rusit e kam në çdo hap nëpër Çarshi. Nuk e pi...

Florim Zeqa: Kuvendi, faqja e zezë e politikës!

Seanca e fundit e Kuvendit të Kosovës nxori në shesh edhe shumë të vërteta publike për zgjedhjen e Thaçit president, për mashtrimet serike të kryeministrit Haradinaj, dhe dredhitë përverse të kryeparlamentarit Veseli...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese