E merkure, 26.06.2019, 01:52 AM (GMT+1)

Search by date: 1/9/2019

Gani Mehmetaj: Shqiptar lindësh, mysliman bëhesh!

Që të bëhet mysliman jo shumë kohë pas lindjes hoxha e pagëzon foshnjën sipas ritualit të kopjuar nga krishterimi. Hoxha ia këndon një lutje arabe në vesh që as foshnja dhe as familja nuk e marrin vesh. Me lutje e deklaron edhe emrin e foshnjës para familjes, që domosdo...

Ilir Çumani: Sot jam student, sot jam shqiptar...!

Kjo është një foto frymëzuese për çdo shqiptar të ndershëm, për çdo shpirt që është i lirë dhe i dashuron hapësirat e Lirisë....Është një foto fantastike shumë kuptimplotë për të gjithë skeptikët, servilët dhe cinikët, robëruesit e pushtetit dhe militantët e verbër partiakë, që mendojnë se protesta e studentëve do të shuhej dhe do ...

Dedë Preqi: Kush ia ngre veshin presidentit?

Nga vet titulli i këtij artikulli del në pah një koncept pak sa i veçantë, pesha e të cilit nuk është lehtë të kuptohet, kur njeriu zgjedhët në krye të shtetit dhe merr përgjegjësinë që i është dhënë për ti përmbushur detyrimet dhe nevojat politike që i kërkon shteti. Shteti ...

Fahri Xharra: Si lindi latinishtja ? A ishte latinishtje gjuhë e shpifur?

“ Nga kërkimet e fundit mbi alfabetet del se njerëzit parë e kanë shpikur dhe përdorur shkrimin  dhe alfabetin për të shkruar gjuhën e tyre, kanë qenë pellazgët, dhe kjo gjatë mijëvjeçarit të gjashtë para eres sonë, për të cilën ka mjaft prova bindëse. Alfabeti pellazg kishte zanore dhe bashkëtingëllore “...

Ramiz Bojaj: Të ndalet plani 'fashist' serbo-rus për ndarjen e Kosovës!

"Kur lapsin e kapë injoranti, pushkën krimineli e pushtetin tradhëtari, vendi kthehet në një xhungël, ku njerëzit nuk mund të jetojnë më në atë vend" - Abraham Linkoln. Këto fjalë të shkruara rreth dy shekuj me parë (vitet 1860-ta), lënë përshtypjen se janë shkruar sot, pikërisht për ...

Sotir Athanasi: Sfida e një përkthyesi adoleshent (4)

Gjithë ç’lexuate shkrova pas një jave si tregim dhe ia dërgovarevistës së kohëpaskohshme, ku unë kisha botuar disa herë. Qe prag Pashke dhe redaktori më propozoi ta botonte në numrin e prillit, ku do të vihej dhe një kronikë rutinë pranë, mbi përcjelljen e kremtimeve të Ringjalljes së Krishtit...




Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese