E merkure, 26.06.2019, 01:52 AM (GMT+1)

Search by date: 1/8/2019

Vildan Sharra: Fjalë t’Skënderbeut, Shqiptarëve

Per nje vit te tere nxoret nga humbetirat e mjergullta te historise dhe e qendiset ate periudhe te lavdishme te atdheut te shumedashur, Shqiperi. Kane kaluar shume shekuj te lodhshem dhe te veshtire , qe nuk kan fund, nen vargonjte e hekurt dhe te peshtire te skllaverise ...

Blerim Rrecaj: Plagë vendore

Pas një gjumi të bollshëm nisesh në drejtimin e paracaktuar dhe më pas hapat marrim drejtime kuturu në shoqërinë e shtresës së hollë të borës dhe të një dielli shëndritës por me dhëmbë që t'kafshon ftohtë. Rrugës ndalemi për t'u përshëndetur e folur për dy-tre minuta me dy ...

Kujtim Mateli: Shqipja dhe gjurmët e saj në hapësirën e dy kontinenteve

Dy autorë, bashkëshortët Luftulla dhe Liliana Peza, pas një pune të gjatë hulumtuese arritën të nxjerrin para lexuesit një nga librat më të rëndësishëm të këtyre viteve të fundit, që hedh dritë mbi popujt që kanë banuar në hapësirën e Ballkanit dhe Anadollit “Gjuhët e lashta të Ballkanit dhe Anadollit dhe familja pellazgjike e gjuhëve...

Neki Lulaj: Në sokakun e gurit

Ai  qytet  i kacaviret bukurisht nqë në bregore.Ai qytet im ka rrasa kalldrëm, mure e gurë.Në Sokakun e të marrëve të merr për dore.Të bën mik me veten që s’eharron kurrë. Me poshtë shkëlqen një vravashkë me dritë.Mes dritave  degjoj hapat e gjeniut të shkronjës.Dëgjoj  dihatjen e toj të largët si rrezatim...

Ndue Dedaj: Abati i ri i Mirditës

Ai është një abat, edhe pse në Orosh nuk ka më abaci, pasi sot është ipeshkvia e Rrëshenit ajo që udhëheq kishën katolike në këtë rajon. Shqiptarët e njohin prej pranisë së tij ekselente në media. Edhe kush nuk e kishte njohur deri në shtatorin e vitit 2014, e njohu pikërisht ...

Mhill Marku: Pulëbardha e ëndrrave të mija!

Mbrëmë herët fjeta gjumëMe ëndrra shetita anë e mbanëBefas një pulëbardhë erdhi te unëMe krahhapur çukiti në xham. Vinte nga larg, pertej oqeanitPa dal ylli drites,pa aguar ditaMë erdhi si dikur sirena alarmitMe krah hapur dhe unë e prita....

Milazim Kadriu: Osman Caka - Flakadan gjurmëve plagësh

Ndrit dielli në majat e SharritI jep dritë si rrezja e arit,Ku atje lart nuk shkrihet boraFoletë në shkrepa i kanë shqiponjatJanë këto vargje të shkëputura nga njëra nga poezitë e librit më të ri të poetit mërgimtar Osman Caka.Përmbledhja me poezi  “ Flakadan gjurmëve plagësh ...

Ibrahim Hajdarmataj: 75-vjetori i Konferencës së Bujanit

- Me rastin e 75-vjetorit të Konferencës së Bujanit, organizata e Veteranëve të LANÇ-it të Kosovës, në bashkëpunim me organizatën e Veteranëve të LANÇ-it të Tropojës, organizuan Akademi Përkujtimore, në vitin jubilar të 550-vjetorit të kalimit në amshim, të ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese