E merkure, 26.06.2019, 01:50 AM (GMT+1)

Search by date: 1/6/2019

Rexhep Halimi: Fatmire Duraku - Peri i padukshëm

Autorja Fatmire Duraku këto ditë botoi librin “Peri i padukshëm”, i cili është botim i dytë. Ky libër, i botuar për herë të parë më 2010, zgjoi te lexuesit dhe kritika një interesim të veçantë. Kjo bëri që autorja tashmë me përvojë, Fatmire Duraku, e cila shkruan poezi e ...

Bashkim Saliasi: Viron Kona - Kur vjen Sokoli

Data shënon  01.01.2019. Sot duke u ngrohur pas zjarrit më erdhi në mendje gjithë veprimtaria që u zhvillua më 26.12.2018, në një lokal të zgjedhur pranë sheshit “Avni Rustemi”, ku u zhvillua veprimtaria përuruese e librit “Kur vjen Sokoli”, të shkruar nga Viron Kona...

Atdhe Geci: Toka dhe Dielli

Jam i provuar për dashurinë ndaj atdheuti provuar për dashurinë  ndaj  Shqipërisëi provuar për  dashurinë  ndaj DardanisëÇamëri, të kam gjak të këngëve  në libër!... Gjuhët e flakëve të  jetës  s´ shuhet, ato ikam brenda kraharorit.Natyrës sëmurja ...

Nexhat Halimi: Kurorë sonetesh (2)

dy koka me një hije gjakosur nën ullifigura kaq e vjetër mes ishullit të juguttrungu pritet veç prapë gjethon cungutaty vijmë ti e unë e krijojmë gjithësi ti lexon poezi unë lexoj ndonjë prozëylli farfuritës ndrit e derdhet mbi deletqiellit trokon ati sesi i shprishen jelet...

Fritz Radovani: Dita e Ujit të Bekuem

Një ditë shumë e ftohtë dimni. Qyteti ka ndjeh i mbuluem me borë të madhe që vazhdon me ra edhe gjatë gjithë ditës. Njerëzit janë ndrye mbrendë ndër shtëpijat e tyne. Pullazet randojnë nga trashësia e borës që i ka kalue 60 cm. Çdo oxhak gati i zhytun në borë nxjerr tym...

Xheladin Çitaku: Strukturimi i një relievi poetik

- Arti i përkushtimit ndaj vlerës, që shpëfraqet në aktet e nivelit të sublimitetit, siç është flijimi për kauzën e caktuar, për idealin e ngulitur si kërkesë e paevitueshme për çlirimin e energjive njerëzore, është i ravijëzuar në veprat e ndryshme që ngërthejnë dhe shtjellojnë...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese