E merkure, 26.06.2019, 01:48 AM (GMT+1)

Search by date: 1/2/2019

Qerim Zariqi: Nevzate Çiçko Shporta - Jeta ime në arsim

Pas kryerjes së shkollës në Korçë u hap kursi pedagogjik që përgadiste mësonjës për në Kosovë në vitin 1942.  Pasi kreva  kursin, me dekretin e Ministrisë së Arsimit  në Tiranë, u emërova mësuese në Prizren.1.Këtu, në Prizren kam ardh me datë 18. X. 1942 dhe fillova punën në...

Fatmire Duraku: Letra për ty

Yll i mëngjesi apo syri albDigjte flakë ujin e njelmëtApo qe  zgjuar gjaku i  tokësNë secilin cep mbi  vitet e fjeturaE thneglat,e  breshkat, e luletLageshin në shiun e madh Ylberi pinte ujë  në dy krojeNë syrin tim dhe syrin tënd...

Linda Mala: Tingujt e përjetshëm të frymës shqipe

Dea Halimi, një shkrimtare e vogël, librin e parë e  ka botuar ndërsa ishte në klasë të parë. Ajo vazhdoi  të shkruaj  me përkushtim dhe prej vitit në vit shfaqi pjekuri dhe thellësi në librat e vet të rinj. Botoi ndërkohë librin e dytë me tregime “Princesha e Dardanisë”, me librin...

Florim Zeqa: Iluzionistët e Specailes

Këto ditë doli nga shtypi libri "ILUZIONISTËT E SPECIALES", i autorit Florim Zeqa, i cili është vazhdimësi e dy librave publicistik "NJOHJA E VONUAR" dhe "THIRRJE NGA SHPIRTI".Libri "ILUZIONISTËT E SPECIALES" është përzgjedhje e shkrimeve...

Dialogë nga Viron Kona

-O babi, përse e ka hundën aq të gjatë Pinoku? – pyeti vogëlushi.-Sepse gënjen. Sa më shumë gënjen, aq më shumë i rritet hunda.-Edhe hunda ime po rritet dhe po bëhet e gjatë, o ba?...

Përparim Hysi: 'Buiçiti' Pallati i Kulturës në Roskovec

Folja"Buçiti" nuk është metaforë, por një realitet i prekshëm që aq më la mbresa, sa, nën efektin e këtyre mbresave, dhe po shkruaj. Kjo" buçitje", që nuk është metaforike, ndodhi më datën 27 dhjetor. Prag fundvit dhe qe një"buçitje" e bukur: me tri krisma. Fjala"krisma" ...

Milazim Kadriu: Bajram Bashota - Plis e Flamur

Me këto vargje hapet përmbledhja poetike “Plis e Flamur” e autorit Bajram Bashota. Edhe ky libër  sikur e tërë krijimtaria  e tij e deritashme e botuar, përmban në vete një botë të pasur me një përvojë të mirë në qasjen ndaj fenomeneve  të jetës, kombëtare e ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese