E merkure, 26.06.2019, 01:07 AM (GMT+1)

Search by date: 1/10/2019

Frank Shkreli: Gazeta Dielli - 110 vjet thirrje për liri

Jemi në prak të Vitit të Ri, 2019.  6 Janari shënoi ditëlindjen e Peshkop Fan Nolit – drejtuesit të parë të organit të Federatës Pan-Shqiptare Vatra -- ndërkohë që Gazeta Dielli, siç shënohej për një kohë të gjatë në faqen e parë të saj, “U fillua me 15 Shkurt, 1909...

Fahri Xharra: E vërteta e Mnemozines, nënës së nëntë muzave

Burri i parë që ka lindur në botë ka qenë pellazgu, një burrë i dalluar për përmasat dhe bukurinë e figurës së tij që i kalonte të gjithë të vdekshmit e tjerë për kualitetet e shpirtit. Pellazgu ishte i pari që u mësoi njerëzve që të ndërtonin shtëpi dhe të mbroheshin nga të...

Idriz Zeqiraj: 'Syri i popullit', pjellë e LPK-së, e SHIK-ut

"Ka ardhur koha me dalë nga çubat", - thoshte studenti Ibrahim Rugova, në vitin 1967. Sepse ilegaliteti, i sanksionuar me ligj, si veprimtari antikushtetuese, luftohej vrazhdësisht nga pushteti monist. Megjithatë, në rrethanat e pushtimit serbo-sllavë, duke qenë ...

Gani Mehmetaj: Vëllai i madh

Në këtë shterpësi idesh, pa dashje, m’u kujtua një bisedë e para disa vjetëve me mikun tim të fëmijërisë, Artistin, i cili, i mllefosur me tutorin tonë, me diktatin e sistemit dhe me një rreth të mbyllur të njerëzve e të ideve, përsiaste shpesh për pozitën tonë në raport me pushtuesin dhe në raport me shtetin amë, si e quanim ne Shqipërinë...

Gjin Gjonaj: Poezia e autorit Beqir Nuredini

Vëllimi poetik “Ka ndryshuar çdo gjë“ është libri i parë i autorit Beqir Nuredini, vargjet e të cilit janë tinguj përjetimesh të shprehura besnikërisht.Veçori e përgjithshme e poezive të poetit Nuredini është konotacioni i aktualitetit, që e përshkon pothuajse shumicën e poezive të vëllimit...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese