E premte, 02.12.2022, 03:50 PM (GMT)

Ndue Dedaj: Fran Çukaj, profesori emeritus i mirditorëve

Aty kah mesi i tetorit një burrë në moshë, me pamje aktori,  profesori ynë Fran Çukaj, kishte marrë autobusin e linjës Tiranë-Rrëshen, për të qendruar vetëm pak orë në këtë qytet, sa për të vënë një tufë me lule në varrin e ish-mikut të tij, Gjetë Doda, njeri i fisëm që biografia nuk e la të bëhej as nëpunës, edhe pse ia thoshte...

Gani Mehmetaj: Me rastin e promovimit të librit tim në hotel Sirius

Ju falënderoj që erdhën në promovimin e libri tim “Rugovën, si e kam njohur”. Me bëtë nder dhe e bëtë më të këndshme këtë mbrëmje letrare-artistike. Promovimi i librit i bëri bashkë disa nga bashkëpunëtorët e ithtarët e presidentit Rugova, i afroi dashamirët e fjalës së shkruar. I afroi edhe ata që...

Kimete Berisha: Tregtia me vuajtje!

Rrugës për në Mitrovicë.Radio KFOR po i numëron objektet e trashëgimisë kulturore të Kosovës.Të gjitha të ndërtuara nga pushtuesit.Shqiptarët çka kanë ndërtuar?Kaloj nëpër rrugën që nuk kryhet qe 20-të vjet.Në veturën para meje mbishkrimi me të kuqe: Kujdes, vozitëse e re.I afrohem, e tejkaloj.Veturën e drejtonte një mashkull me mjekër...

Fritz Radovani: Si e ka sot emnin Ballkani?

Disa i thonë “Open Balkan” që donmethanë “Hopa Balkan”!Disa të tjerë i thonë “Ballkani i Hapun” që donmethanë “Ballkani i Hupur”!Disa thonë “Balkani Inë” që donmethanë “Ballkani i tine”!Kryeministri ynë i thotë: “Opozitë Ballkan” se e ka menden tek “Opozita”!...

Rudolf Marku: Një portret i fundit i Fishtës

Miku im, piktori i mirênjohur Pashk Pervathi, mê dergoi sot portretin e at Gjergj Fishtes, poetit tonê kombëtar!Êshte njeri nga dhjetêrat a qindrat e portreteve tê Fishtes, bêrë prej piktorve tanë dhe të huaj- secili duke sjell diçka të...

Kastriot Dervishi: “Jam 60 vjeç dhe peshoj 40 kg”

Fati i shqiptarëve të Kosovës në Shqipërinë internacionaliste të Enver Hoxhës tregon më së mirë karakterin antikombëtar të regjimit të tij. 60 vjeçari Teki Istogu ishte degdisur për të banuar në Çermë. Megjithëse moshën e kish mbushur, nuk e nxirrnin në pension. Punonte kanaleve për të siguruar me...

Meti Rexhepi: Teoria e kancerit serb

kësaj teorie tejet egërshanei Madhërishmi ende ia peshuaka mëdyshjetpa peshore për t`i gjetur barin e shërimitpërmasës së tërbimit  dhe të dehjevetë dridhshme dhe me nota vajtimi lakorevepor se si Dora e Madhërishme e Mbërthimit  bëka  sehirduke mos ia parë faqet e cinizmit  prej çdo ane ç`prej...

Albert Zholi: Lasgush Poradeci, Poeti brilant dhe përkthyesi elegant

Llazar Gusho u lind në Pogradec, më 27 dhjetor të vitit 1899. Ka vdekur në Tiranë, më 12 nëntor 1987. Në letërsinë shqipe është i njohur nën pseudonimin Lasgush Poradeci, qe poet, shkrimtar e përkthyes shqiptar. Pseudonimi letrar me të cilin njihet vjen nga rrudhja e emrit të tij përfshi atësinë, Llazar Sotir Gusho...

Perikli Jorgoni: Zëra të largët nga nëntoka (3)

S'do të më takoje, ndoshta kurrë,Kaq fort ligësht, lidhur këmbë e duar,Se si era rrojta nëpër male,Pa vargonj e hekura të rënda,Sikur të mos ndodhej një shtiak,Që për ar dhe foshnjën mund ta shesë,Që për ar vellait i bën gropën,Një syqen që u tregoi shtigjetE limerit ku më dendur flinim...

Jusuf Buxhovi: Koha e Vazalëve

Princi i shkërmoqur nga vetmia dhe pesha e viteve të trishta i mbyllur në Kështjellën e Pashtrikut nga Kryqtarët që kishin marrë vendin nën mbikëqyrje, dukej si i pajetë. Të kota ishin fjalët e oborrtarit besnik, Mikelit plak, që po i flise për pritjen me padurim të kryqtarëve të rinj si dhe fjalëve të tyre se vinin si "çlirimtarë"...

Hasan M. Shahinaj & Bedri Tahiri: Lexoni letrat e Skënder Kapitit

Studiuesi erudit, shkrimtari, letrari, historiani filozofik e moral dhe patrioti Skënder Kapiti , ajo që vërejmë te ky intelektual i shquar  i dhjetëra e dhjetëra botimeve publicistike është fakti se tematika publicistike e tij, kryesisht është tejet dhe thellësisht  kombëtare dhe në të shumtën e saj letërsia filozofike-patriotike e tij është...

Xhelal Zejneli: Evropë, ka bar për destruksionin serb!

Kryetari i Serbisë, Vuçiqi, duket sikur thotë: “Mos pandehni ju të Perëndimit se pas rënies së Rusisë dhe të Putinit në Ukrainë, Serbia ka mbetur pa mbështetje dhe si e tillë do të dorëzohet para trysnive tuaja”.Dalja e serbëve nga institucionet e Kosovës, është akt destruktiv. Pas veprimeve destruktive të pakicës serbe...

Frank Shkreli: Roli i diasporës shqiptaro-amerikane dhe Bashkimi i Kombit

E ndjejë veten fatlum dhe pushtohem nga një ndjesi e vecantë tërheqëse që gjëndem sonte këtu në mesin tuaj.  Sonte, ne të gjithë jemi pjesëmarrës në një aktivitet të bashkimit kombëtar, të lidhur shpirtërisht me kryeqendrat më të mëdha shqiptare në Balkan, me Tiranën, Prishtinën e Shkupin, për të...

Blerim Latifi: Si shpjegohet ikja masive e njerëzve nga Shqipëria?

E lexova në media se sipas shifrave të autoriteteve britanike emigrantët që po kalojnë kanalin anglez për të hyrë ilegalisht në Britani të Madhe kryesisht janë iranianë, afganë dhe shqiptarë.Krejtësisht e qartë pse njerëzit duan të arratisen nga Irani, i cili, siç edhe na e treguan protestat e fundit, është kthyer prej kohësh ...

Kozeta Zylo: Përçarja dhe mosmirënjohesit, Kanceri i shoqërise shqiptare

Jam krenare që si media, si shkrimtare dhe gazetare kam sjellë në botime dhe në publik penat dhe aktivistët më të ndritur të Kombit, aktivitetet më të rëndësishme që ka organizuar Diaspora, vlerësimet dhe mirënjohjet pakufi për çdo mësues, prind dhe nxënës, si dhe me organizimet tona...

Eda Zhiti: Atje ku ka lindur Krishti

Dita jonë sot në Tokën e Shenjtë nisi me emocionin e madh e të mrekullueshëm, do të shkonim në Betlehem të shikonim vendin, ku lindi Krishti. Dolëm në Palestinë…“Church of the Nativity”. Kisha madhështorem e ngritur mbi vendin ku lindi Biri i Hyut. Meshën e celebruan dy...

Lekë Mrijaj: Humanisti Gjon Krasniqi Laureohet me “Stemën e Artë”

z. Gjon Krasniqi, një njeri i urtë, fisnik, bujarë, veq tjerash është edhe një unifikues i vlerave njerëzore, njihet efhe si shumë solidar e atdhetar si në Shqipëri, Kosovë e në mergatën shqiptare (në Zvicërr) i cili Shqipërin, Kosovën dhe trojët e Arbërore i konsideron si Tempuj e dhurata më hyjnore të Gjergj Kastriotit- Skënderbeut...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora