E premte, 02.12.2022, 03:53 PM (GMT)

Visar Zhiti: Varri i Krishtit, ku ndodhi Ringjallja

Pelegrinazhi ynë në Tokën e Shenjtë, edhe pse po i afrohet fundit, ndjehet se do të vazhdojë brenda nesh…Kemi parë mjaft e kemi mësuar shumë, sidomos shpirtërisht, sa s’e dimë a do t’i tregojmë dot, por mund të themi vetëm kaq se Bibla na u bë e gjallë. Ndoshta dhe ky ishte qëllimi…

Blerim Latifi: Përvjetorët e mëdhenj të kombit - Ushtria Çlirimtare e Kosovës

Në konferencën shkencore të cilën departamenti ynë i filozofisë e mban çdo vit në Ditën Ndërkombëtare të Filozofisë, sot na nderoi me pjesëmarrjen e tij profesori i mirënjohur i filozofisë nga Kroacia, Lino Veljak. Profesor Lino është një mik i madh i Departamentit tonë të filozofisë, por edhe i Kosovës, po ashtu...

Xhelal Zejneli: Alfabeti i Gjuhës Shqipe - Kongresi i Manastirit

Shqipja e shkruar dokumentohet që nga shekulli XIV me alfabetin latin. Autorët e shekujve XVI dhe XVII përdorën alfabetin latin, të plotësuar me pesë shkronja cirilike. Po këtë alfabet, të plotësuar me ndonjë shenjë greke, e përdorën edhe shkrimtarët arbëreshë. Duke...

Albert Zholi: Sot dita e dytë e Panairit të 25-të të Librit “Tirana 2022”

Dje në ambientet e Pallatit të Kongreseve në Tiranë u hap edicioni i 25-të i panairit të librit "Tirana 2022", i cili organizohet nga Shoqata e Botuesve Shqiptarë me mbështetjen e institucioneve të ndryshme. Në aktivitetin e hapjes së panairit në mjediset e Pallatit të Kongreseve në Tiranë ishin të pranishëm ministra...

Kalosh Ҫeliku: Lufta vazhdon me Penë

Përgëzime, Mujo! Ende, në Ditën e Sotshme: pa vëlla Halilin e kreshnikëve të Jutbinës?! Kreshnikët e këngëve popullore të Jutbinës me të cilat u rritëm me vite në bangat shkollore. Ditës, Nesërme. Ende, jemi gjallë.Dhe, Ditë të mbarë! Falemnderit. E përcjell me vëmendje, dhe kënaqësi veprimtarinë tënde krijuese artistike...

Syrja Etemi: Hapja e shkollës private në gjuhën shqipe në Sllatinë të Tetovës

Si gjithkund ndër trojet shqiptare, ashtu edhe tek shqiptarët e Iliridës, si: në Ohër, Strugë, Dibër, Rekë e Epërme e, në veçanti  - në nahinë e Tetovës, pikërisht në Shipkovicë me Rexhep Vokën, madje  edhe në Sllatinë, nevoja dhe dëshira e zjarrtë për t’u arsimuar apo për të pasur shkollën shqipe, ishte po aq e madhe...

Ramush Haradinaj: Buxheti i varfërimit

Për herë të parë në historinë e Kosovës, kemi një buxhet më të vogël në krahasim me vitin paraprak.Buxheti i paraparë në kufijt e shpenzimeve 3 miliardë e 212 milionë euro, nominalisht 10.8% më i madh sesa ai i vitit 2022, në fakt është për një të katërtën më i vogël. Nëse shumës së paraparë, ia zbresim 20% inflacion...

Ndue Ukaj: T'ia shtrëngojmë fort Amerikës dorën

Stagnimi politik i Kosovës, mos liberalizimi i vizave, mos pranimi në institucione ndërkombëtare, mos njohjet e reja, thjesht dhe qartësisht, janë pasojë e drejtpërdrejt e degradimit të frikshëm të raporteve politike të Kosovës me perëndimin.Sepse, të gjitha sukseset e Kosovës, njohjet, avancimet ndërkombëtare...

Visar Zhiti: E para ishte fjala

Ndërsa vazhdojmë pelegrinazhin në Tokën e Shenjtë, kur sot në Jeruzalem po vizitonim Qumran-in, rrënoja dhe shpella, atje ku ishin ruajtur në pergamenë disa nga librat e Beslidhjes së Vjetër, më vjen lajmi se në Panairin e Librit në Tiranë do të jetë dhe romani im i ri “Këpuca e aktorit”, botimet “Onufri”...

Përparim Hysi: "Simfoni" vjeshte

Ti nuk e di.Eh,si mund ta dish?Sa të kam dashur! Sat kam dashur!SA shihja syrin tënd me bishtGulçoja buzëplasur! Tani ka kaluar kaq kohëMes nesh asgjë nuk ka ndodhurPor unë,ende,sa herë që të shohKujtoj atë kohë,kur pas teje,jam"lodhur"...

Ndue Dedaj: Gjon Krasniqi dhe 'Stema e Artë' e Bamirësisë

Zakonisht shkruajmë për të huajtë, që japin ndihmesë humanitare prej vitesh në Shqipëri. Por nuk janë vetëm ata që ndërmarrin misione të tilla. Nënë Tereza e ka futur frymën e saj edhe ndër shqiptarët e vet, ani se e njohëm vonë motrën tonë të madhe sa bota.Nuk kisha menduar të shkruaja ndonjëherë për Gjon Krasniqin...

Adil Fetahu: Kanonizmë

Gjithësa kombe janë të ndrituarë*) prej shkronjash 1) ndë gjuhët të veta.  Edhe xhdo komp, që nukë ka shkruarë gluhën’ e vet, edhe s’ka shkronja ndë gjuhët2) të vet është ndë t’errëtë dhe barbar. Edhe Shqipëtarëtë tue me mos shkruarë gjuhën’ e tyre dhe tue me mos pasurë shkronja ndë gjuhët të tyre kështu...

Florim Zeqa: SHHK 'Salih Çekaj' nderi dhe krenaria jonë kombëtare

Shoqata Kulturore Humanitare “Salih Çekaj“ më 12.11.2022, në Büron afër Lucernit (Zvicër), në 13 vjetorin e themelimit të saj, në mënyrë madhështore organizoj manifestimin tradicional të Darkës së Lamës, të kësaj tradite të lashtë Iliro-Dardane...

Kimete Berisha: Amerika në kërkim të një shqiptari normal në Kosovë!

Qeveria Kurti është aq ireale, halucinante, arrogante dhe e paditur, sa që Shtëpia e Bardhë ka filluar të dyshojë se krejt shqiptarët janë çmendur.Amerika dhe Brukseli janë duke hulumtuar mundësinë e zbulimit të ndonjë shqiptari që ende nuk ka fluturuar, që ia di hallin vetes, që është i vetëdijshëm se Kosova është vendi...

Gjon Keka: 28 nëntori 1443 është si dielli për historinë e kombit tonë

Nuk njoh hero tjetër më të madh, i cili që nga vegjëlia ta ketë rritë farën e lirisë dhe të ruajtjes së qenjes së tij identitare e në këtë rast arbërore, si kryezoti arbëror Gjergj Kastrioti.Farën e lirisë që ai e mbantë në kujtesën e tij thellë të ngulitur nga vegjëlia ,e cila u rritë brenda tij në zemër e...

Albert Zholi: Sot Panairi i 25-të i Librit “Tirana 2022”

Panairi i përvitshëm i librit mbledh sot, bashkë shtëpitë botuese nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia e Veriut, shkrimtarë, poetë, përkthyese dhe lexues, ku njihen me botimet e reja dhe një mundësi e shkëlqyer për të blerë libra me çmime të reduktuara.Ngjarja me e madhe letrare e vitit sjell sot, libra të rinj...

Enver Bytyçi: Çfarë po ndodh? Një Abdylhamit i II në Tiranë!

Ne e kemi ndjekur filmin "Abdylhamiti II - Kryeqyteti"! Kemi parë se sa intriga thuren në diplomacinë botërore. Tradhti, kurthe, plane e kundërplane, projekte e kundërprojekte, skema sulmesh ushtarake deri në Dardanele dhe mekanizma interesante të dështimit të tyre, përplasje bandash që quheshin kryengritës e skena të tjera...

Beqir Cikaqi: Rugëtimi i Prof. Dr. Sc Festim Tafolli

Mërgimi e kurbeti janë plagë e vjetër e kombit ton. Pushtimet e okupatorëve të ndryshëm, luftërat, represioni, etj. ishin shkas i ikjes nga atdheu dikur. Por tani rrethanat e përndjekjes nuk ekzistojnë, por dëshira për një jetë të mirë, të dinjitetshme, pa brenga, pa shtrese, besa edhe pa punë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora