E hene, 19.08.2019, 06:53 AM (GMT+1)

Prend Buzhala: A thua, i nderojmë historinë e të martirizuarit?!

Në përurimin e objektit të ri të Kishës në Gllogjan të Pejës, mediet nxorën edhe pjesëmarrjen e një hoxhe në përurim... me titullin si "Ndodhë vetëm te shqiptarët, hoxha në shugurimin e Kishës". Sigurisht që lajmi është në sensin pozitiv... Lajmi u dha sikur këto ndodhin vetëm në këtë kohë dhe askund tjetër në botë!...

Meri Lalaj: Vajza angleze Meri

Qielli lart ishte krejt i hirtë edhe deti aty pranë bërë njësh me qiellin, kërkund nuk dukej vija e horizontit, nuk dallohej ku fillonte e ku mbaronte deti apo qielli. Meri nuk e përmbante dot gazin që kishte brenda në shpirt, ajo e dinte se prapa atyre reve të rënda e të hirta ndodhej dielli dhe asaj i vinte të hapte krahët...

Gani Mehmetaj: Dashuri në kohë lufte

I telefonoi dikujt që iu përgjigj e hutuar "alo".  Zëri  i drithëruar i vinte si nga fundi i pusit. Je ti, i tha ajo. Po, jam unë, ia ktheu ai. Ç'ka ndodhur, pyeti ajo në mëdyshje. Nuk isha i sigurt nëse jetoje ende në të njëjtin apartament, por të telefonova, iu përgjigj ai. Ku ishe që sa vjet, shpërtheu në mllef ajo...

Zymer Mehani: Si duhet të jetë një poet?

Poeti i vërtetë s’duhet të jetë mburravec, as të njohë mburrje. Atë duhet ta karakterizojë altruizmi, humaniteti dhe thjeshtësia. Me çdo veprim, me çdo varg, me çdo përmbledhje poetike; në çdo takim, orë letrare a manifestim kulturor ai duhet të reflektojë kulturalitet, dashuri, respekt, admirim...

Zenel Çeliku: Ekspertët e gjykatave, gjobvënës të pamëshirshëm

Si qytetari një ditë isha në Gjykatën Administrative të Tiranës për një problem, po dëgjoja qytetarë të ndryshëm lidhur me rrolin e avuketëve dhe ekspertëve të cilët caktohen nga gjykata për çështje të ndryshme. Gjykata është e detyruar të caktojë ekspert kur është e...

Dedë Preqi: Serbisë i mungon guximi të lirohet nga krimi

Kosova e fitoi vetëqeverisjen e vet me 2008, me çrast shtetësinë e saj e njohën shtetet më të fuqishme të botës në krye me SHBA-të, dhe aleatët e saj miqë, duke besuar se ky vend i ka forcat e veta të zhgjedhura që do të jenë në gjendje ta mundin çdo dogmatizëm që pengon rrugën zhvëllimore të këtij vendi...

Fritz Radovani: Prof. Petraq Kolevica asht mendje e ndritun

Profesor Kolevica shkruen: “Sa mirë që vdiqën Rilindësit tanë! Të lumtë ata...”E sollën në Tiranë.., po Prof. Kolevica, asht një shkamb që nuk i hiqej një lesker…Një dijetar i vertetë me Shpirtë të paster si biluri dhe Atdhetari të perkushtuem...

Frank Shkreli: 'Bolshevikët e rilindjes' dhe At Gjergj Fishta

Kohët e fundit mora një mesazh nga një mik imi i cili ishte i zemëruar nga lajmet që kishte lexuar në median shqiptare se Bashkia e Tiranës dhe Ministria e Kulturës kishin vendosur që të këthejnë në muze, shtëpitë e shkrimtarëve të njohur të Kombit shqiptar, Ismail Kadare dhe Dritëro Agolli.   Miku im nuk ishte i zemëruar...

Resmi Osmani: Shtëpia e huaj

Sinjorën  Maria-Luiza Monti, që shkurt e thërrisnin Liza,fatkeqësia e vdekjes së  të shoqit, të ndjerit inxhinier  Karlo, e gjeti në moshë të re. S’kishin as gjashtë vjet martuar dhe vajzës së vetme Xhulia ,sapo i kishin festuar pesë vjetorin e lindjes. E hidhur vdekja. Liza veshi ...

Kalosh Çeliku: Unë jam Ai Ujku Poet

Përditë, shoh kope delesh nënkryemeQafërjepura. Zgjebosura edhe në tru.Deledashi u pri me tespi kuqezi. XhamiÇallmë turku ka vënë në kokë. “Ilahi”. Pavetëdije, se: Bariu i shti në vathëMrize. Struken nën Dardha Gorrice.Dhe, e presin mikun e qengjit te LumiBabai tij, vitin që iku ia turbulloi ujin?!...

Demir Krasniqi: Mandrica fshat shqiptar në Bullgari

Një  këngë t’ bukur e kam marrë –Do ta këndoj mirë e mbarë !Për Mandricën – fshat shqiptar ,Që shtrihet n’ shtetin bullgar ! Me gjithë zemër do t’ këndoj –Me këtë fshat do t’ ju njoftoj !I themeluar n’ vitin 1636 –Që fort zemra ma ka dashtë ...

Lekë Mrijaj: At' Engjëll Sopaj-Palaj dhe Budisalci, shpalime historike

Budisalci, për herë të parë ishte vend nikoqir, ku priti shumë pjesmarrës, studiues, intelektual, klerik e personalitete të kategorive të ndryshme të artit e të kulturës, të cilët ia kishin mësyer për ta përcjellë e kujtuar me vëmendje Budisalcin, dhe 110-vjetorin e bashkimit të trupave çlirimtar, Çetë prej 400 luftëtarësh të Çetës...

Nikë Gashaj: Imigrantët dhe fati i tyre

Me nocionin “imigrantët” nënkuptohen bashkësitë e formuara në bazë të vendimeve individuale dhe familjare që braktisin vendlindjen e vet dhe shpërngulen e vendosen në një vend dhe shtet tjetër, shpesh herë duke ia kthyer shpinën të afërmve të vet, prindërve, vëllezërve e motrave, kushërinjve e miqve e shokëve...

Fahri Xharra: Edhe ilirët shkruanin pellazgisht

Historia e lashtësisë na tregon shumë gjëra të lavdit por edhe vetë-turpërimit. Fillimi i historisë nga “Nëfillimet” , vazhdimi i historisë deri në fundosjen e Atlantidës, pellazgjia, Iliria, Thrakia,  Dardania të mohuar dhe të harruara  edhe pse me qëllim të bëjnë krenar...

Fritz Radovani: Sa pak e njeh shqiptari shkencëtarin e madh Zef Mirdita

Njerzve të mëdhaj Ju flasin edhe sytë para gojës! Në ballin e Tyne shndritë dija...Një prej Tyne që pata fatin me e njohë afer ishte edhe Shkenctari Zef Mirdita...Prof. Zef Mirdita  asht historiani ma i madh që kishin Trojet Shqiptare, sepse gjithshka e shkrueme nga dora e Tij asht shkencore ...

Nexhat Peshkepia: Le të nisemi së bashku

Përshëndetje të dashur miq e kolegë - një thirrje nga Nexhat Peshkepia, megjithse e botuar në kulmin e luftës së ftohtë në gazetën e Nju Jorkut, Shqiptari i Lirë, organ i Komitetit Shqipëria e Lirë, më 1970 - është gjithmonë një thirrje aktuale për shqiptarët kudo, që në kohë krize të bashkohen rreth Atdheut...

Kozeta Zylo: Nga mitra mëmësie

Brengat dhe trishtimet e mbysin një grua,Si grimcëza rëre i qorrojnë sytë,Nga qerpikët e lagur i bien lotët si krua,Dhe aksidentalisht një botë mund të mbyt. Ajo ka bërë pakt të jetojë në Paqe,Dhe pse flakët mundohen ta përpijnë,Portën e shpresës e mbjellë bahçe më bahçe,Dhe bëhet roje e ndonjë pabesie në kthinë...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese