E diele, 02.10.2022, 09:59 AM (GMT+1)

Kerko: gjon keka

Gjon Keka: Perandoria otomane nuk i mbrojti trojet arbërore

Ka kohë që në mesin tonë si komb,dalin teza si nga disa renegatë e mbetje brenda trojeve arbërore ,por vijnë gjithashtu edhe nga jashtë ,pra nga politika turke se gjoja Perandoria otomane e ka mbrojtë kombin tonë nga copëtimet dhe nga ruajtja e identitetit dhe gjuhës.Por, faktet dhe e vërteta është ndryshe...

Ribotohen dy libra të studiuesit Gjon Keka, për Hotin e Kastriotin

Pritja miqësore, e cila iu dha botimit të parë të librave të mi, e cila u shpërnda në disa kopje, më vendosi mua si autor nën detyrimin për të bërë gjithçka në fuqinë time për të risjellë sërish librat, me anë të këtij ribotimi të dytë të radhës.Librat janë studime që i kushtohen dy figurave mbikohore të kombit tonë...

Gjon Keka: Gjergj Kastrioti e qante hallin e fatit të Arbërisë në vetmi

Mbreti ynë Gjergj Kastrioti e kishte në mendje e zemër fatin e Arbërisë së tij dhe jo fatin e tij personal apo të karriges së tij.Sipas gojdhënave ai shpesh dilte në vetmi dhe qante hallin e Arbërisë ,sikur që rridhnin këto fjalë të tij nga zemra që i lotonte për atdheun e vetë: „Ati im vdiq, vëllezërit e mi i helmuan turqit, Arbëria...

Gjon Keka: Shqiptarët janë të apasionuar pas muzikës

Një udhëpërshkues i cili gjatë qëndrimit në Iliri(Arbëri) dhe vendet tjera përreth në vitin 1820 shkruan kështu për shqiptarët:„Shqiptarët janë të apasionuar pas muzikës dhe kjo është në përgjithshësi. sa është e pamundur të shohësh trupat e ushtarëve që nuk kanë një mandolinë dhe këngëtar...

Gjon Keka: Dy telegrame - nga Ismail Qemali dhe Luigj Gurakuqi

Me rastin e 28 nëntorit, këtu po i paraqes dy telegrame sipas shtypit austriak të kohës ,të dërguar njërin nga Ismail Qemali dhe tjetrin nga Sekretari Luigj Gurakuqi të cilët njoftuan shpalljen e pavarësisë së Shqipërisë më 1912.Sikur që dihet Austria është vendi i parë që e njohu pavarësinë e Shqipërisë dhe mbështeti forcimin...

Gjon Keka: Garibaldi për Arbërorët

Për Garibaldin është shkruar pakë tek ne, por fakti se ai i vlerësonte shumë arbërorët dhe njihte historinë tonë, këtë ai e dëshmon përmes këtyre rreshtave që po ndaj me ju si më poshtë.Madje ai, jo vetëm se njihte historinë dhe paraardhësit tanë të lavdishëm si Gjergj Kastriotin dhe të tjerët, por edhe i ftonte arbërorët...

Gjon Keka: Formula e Pagëzimit, dëshmi e të folmes së gjuhës Arbërore

Formula e Pagëzimit e shkruar nga Pal Engjëlli - sekretar dhe këshilltar i kryezotit të Arbrërisë europiane Gjergj Kastriotit.Ky dokument historik tregon në fakt se gjuha jonë iliro-arbërore është shkruar e folur në vijimësi. Poashtu ky dokument i gjetur nga studiuesi e historiani rumun Nikollë Jorga...

Gjon Keka: Arbëria ishte një vend me civilizim të hershëm

Se a kishim apo jo civilizim ne si popull ,këtë e dëshmojnë gjurmët arkeologjike-historike të shumta në trojet e Iliro-Arbërisë sonë. Apo sikur që shkruan edhe studiuesi e autori austriako-zvicran në librin e tij ,Shqipëria të botuar në vitin 1989 (shih: imazhet bashkëngjitur)duke nënvizuar kështu...

Gjon Keka: Gjergj Kastrioti e nxirrte të keqen me rrënjë

Nuk lind më një udhëheqës e vizionar si Gjergj Kastrioti , i cili si në qeverisjen e tij ashtu edhe në Ushtri kishte disciplinë,moral dhe ruajtje të identitetit ,të kaluarës dhe zakoneve arbërore europiane.Nuk lind më një udhëheqës si ai që të keqen e nxirrte me rrënjë nuk e linte me i shtri rrënjët thellë...

Gjon Keka: Gjergj Kastrioti dhe nëntori arbëror

Gjergj Kastrioti ishte njeri që e fshihte dhimbjen përballë armikut, kjo u pa sidomos me rastin e helmimit të vëllezërve të tij nga armiku otoman(turk) dhe më pas edhe të babait dhe nënës së tij që vdiqën, në kohën kur ai ishte në oborr të sulltanit.Në fakt nga kjo ai e shfaqi shpirtin e tij qëndrestar...

Gjon Keka: Gjergj Fishta në shtypin austriak, 1917

Me rastin e përvjetorit të 150-t të lindjes së poetit tonë kombëtar Gjergj Fishta po e ndaj këtu një pjesë nga shtypi austriak i vitit 1917(C.Z.s.4,1917) që përmend Gjergj Fishtën si redaktor me rastin e daljes së parë të numrit të gazetës shqiptare "Posta e Shqypnis...

Gjon Keka: Arbërori (Shqiptari) i lashtë dhe Shqiponja me krahët e saj madhështore

Përshkrim sipas udhëpërshkruesve gjerman:"Rruga e ngushtë të çonte përgjatë lartësive të pjerrëta.Nën këmbët tona shtriheshin vendbanimet e njerëzve dhe nga larg ujërat e përjetshëm të Adriatikut blu na përshëndetën.Drunjët e vetëm dhe gjelbërimi gjallëronin muret e zhveshura të malit dhe në kënaqësinë e ftohtë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora