E diele, 02.10.2022, 04:45 PM (GMT+1)

Frank Shkreli: Mbrojtja e lirisë së shtypit, mbron demokracinë!

15 shtatori 2022 shënoi 15-vjetorin e Ditës Ndërkombëtare të Demokracisë, e përcaktuar si e tillë qysh në vitin 2007, me anë të një rezolute nga Asamblea e Përgjithëshme e Kombeve të Bashkuara, (OKB) me qëllim që të promovohen dhe të zbatohen parimet e demokracisë dhe të lirisë. Në këtë ditë,  njëherazi, u kërkohet...

Florim Zeqa: Flamurtarët e mashtrimit!

Kaluan gjashtë muaj, kalojë një vit, po kalojnë dy vite të ‘Qeverisjes Kurti 2’ apo të koalicionit të ‘shpresës’ LVV+V dhe asnjë ndryshim sa i përket përmirësimit të mirëqenjes së qytetarëve dhe zhvillimit ekonomik të vendit, asnjë ndryshim sa i përket përmirësimit të sistemit të drejtësisë...

Kalosh Çeliku: Deledashi

Matanë xhamave errët. Imzot, lehin qentë! Vetëm përtej çative shoh një dritë. E hap dritaren, është dhoma e Vjollca Rrapit. Me siguri e ka harruar dritën ndezur, apo e ka marrë gjumi mbi libër! Po, dritaren? Dritaren, a e ka lënë sonte hapur pasmesnate? Nuk e di. E shuaj dritën dhe shtrihem në shtrat. Rrokullisem lëmsh nëpër errësirë...

Albert Vataj: Dashuria nuk është vepër arti, është vetë shpirti krijues i botës

Askush, as edhe poetët nuk kanë mundur të llogaritin atë që zemra është në gjendje të bëjë... mëtoi Zelda Fitzerald... Ka artistë të çdo lloji. Por ekziston një grup që nuk meriton më pak të lartësohen. Ata janë artistët e jetës, që përdorin mjetet e tyre që garanton një shpirt i kthjellët dhe një vullnet i bekuar nga bujaria ...

Kastriot Dervishi: “Ja vdekje-ja liri”

Luan Burimi vuajti 22 vjet, 2 muaj, 4 ditë burgim të pandërprerë në vitet 1968-1991. Midis të tjerash në hetuesinë kur u ridënua për pjesëmarrje në revoltën e Spaçit të vitit 1973 deklaronte: “Sulë Manokut (kryetarit të Degës Zbatim Vendime Penale - shënim) i kam thënë (se) po na trajtoni si kafshët, po na...

Poezi nga Bajram Canameti

Shkodër shenjtore, me adhurimTë përkulem, si përpara një tempulli,Me trimëri e kulturë  u ngrite në ngadhënjimShekull pas shekulli…Gjëmimet vijnë nga lashtësia,Për kohët e mëvonëshme, gjer sot,Shoh Oso Kukën nga VraninaQë veten hedh në erë në kullën me barot…Dhe sa e sa luftëtarë e trima të besës...

Anton Marku: Në emër të lirisë

Me sa mbaj mend unëNë lagjen tonëGjithmonë është folur për luftën Kur gjakrat ndizeshinNa mjaftonin tri pikaPër të vazhduar tutje Gjyshërit tanëÇdo herë gjenin diçkaQë t’i shtonin së djeshmesQë e sotmja të mos ishteAshtu siç ishte...

Albert Habazaj: Tre motive lirike nga Turqia

Në aeroport u futëm e bënim shakaNjëri pas tjetrit, në vijat e caktuara,Atë natë të zezë ç'borë e bardhë raÇ'm'u turbulluan mendimet e ngatërruara. Shokët e grupit zunë vend, u ulënNë karriget metalike të bashkuara,Mua, tek kotesha, sytë fort m'u ngulënTek dy duar të forta, aq të shtërnguara...

Idriz Zeqiraj: Gabove, Lumir djali, Lumir kryetari!

Vlerësoj maturinë Tënde në bisedën me kreun e SBASHK-ut, përkatësisht, argatin e SHIK-ut, Rrahman Jasharaj, sepse dallonte shumë me atë të kryetarit të PDK-së, Memli Krasniqi, i cili i ftonte grevistët, për ta vazhduar dhe përshkallëzuar grevën, për rrëzimin nga pushteti të "diktatorit" Albin Kurti!...

Përparim Hysi: Harallamb Fandi - Pranverë brenda vjeshtës

Kam takuar, pas vitesh pa u parë,  me HARALLAMB FANDIN alias LAME FANDI. Të më besoni që ndjeva aq gëzim, sa gati bërtita si PUSHKINI, kur takoi NIKOLLAI GOGOLIN:"Ç'mrekulli! Sa gëzim njerëzor!". Sado që PUSHKINI qe rus dhe GOGOLI qe ukrainas, ata qenë miq që e deshën shumë njëri-tjetrin. Mallkim për ata që, këta...

Hazir Mehmeti: Lamtumirë yll, Irini Papa Leleku (Irena Papas)

Aktorja e madhe me origjinë arvanitase kaloi në amshim në moshën nëntëdhjetë e gjashtë vjeçare.  E ëma e saj ishte nga Epiri kurse i ati nga Shqipëria.   Ajo u lind në Athinë më 3 shtator 1926. Që nga mosha fëmijërore e nisi karrierën artistik si këngëtare dhe kërcimtare e talentuar. Talenti i saj...

Albert Vataj: Shkodër loce, andë marroke e dëshirimeve t'mija

Nadjeve çohet me nji dritë e tamëlcim qi vetëm andja e njerzishme e melhemi i hireve t'saj e mëkojnë ndër shikime qi e ledhin e dëshirime qi e ndezin. E prek zenitin e shndritjeve t'hyjshme ku derdhet, me dorën e vogë e buzën qi thith gjinin e nans.E shpalon dhe e kundron me mëtimin e ngjyrshëm t'luleve...

Dorian Koçi: Ktheni ploret o detarë...

Këto janë vargjet që i mungojne kështjellës së Porto Palermos . Ato ishin të gdhendura në hyrje të kështjellës, mbi portën kryesore . Autori i tyre është i panjohur por mendohet se janë të shkruara ndoshta nga Jani Vilarai apo Psalidha ne greqisht per Ali Pashë Tepelenën dhe te sjella kaq bukur ne shqip nga mesuesi Jani Pali nga Qeparoi ne vitet 30...

Vlash Prendi: Ëndërra të venitura

Kohët e fondit doli nga shtypi dhe u vu në qarkullim libri i dytë poetik i poetit tashmë të njohur nga Rugova, Ramush Nikçi “Shtigje ëndrrash të trishta”. Kur lexon vargjet e këtij poeti rugovas, kupton se kemi tё bёjmё me njё poet tё afirmuar, sepse ai vjen para nesh, duke na befasuar me lirshmёrinё e tё shprehurit...

Blerim Latifi: Paradokse shqiptare

Në këtë fotografi të vjetër është Bedri Gjinaj me familjen e tij. Bedriu ishte nga Mitrovica. Ishte mësues dhe patriot me kulturë të lartë. Shkruante edhe poezi. Në janarin e vitit 1945 ai arrestohet nga OZNA dhe torturohet mizorisht deri në vdekje në burgun e Prishtinës. Bashkë me trupin komunistët ia zhdukën edhe fletoret letrare...

Gani Mehmetaj: Islami agresiv ka bashkëpunim të shkëlqyeshëm me Serbinë

Kohë më parë tri bashkësitë islame të Serbisë, Maqedonisë e Luginës së Preshevës u takuan në Beograd për të marr këshilla veprimi kundër shqiptarëve. Hoxhallarët e Preshevës janë të përkëdhelurit e presidentit serb, bedel të BIK-ut, por shqiptarët nuk duhet të marrin model këta të shkombëtarizuar...

Fritz Radovani: Zamak i Flamurit Gjergj Kastriotit Skenderbeut

Shqiptarët nga i madhi Gjergj Kastrioti Skenderbeu, trashiguen Emnin Shqiptar, po edhe Flamurin me Shqiponjen dykrenare dhe identitetin e vet si Shtet Europjan. Po, janë Zamakët e Tij, që dhane jetën per “Atdhe e Fé”!Ishte shpata dhe ajo perkrenare që perjetsuen në Trojet tona Ilire emnin Shqiptar. Ishin Shqiptarët që pa iu tutë...

Kadri Tarelli: Drejtori që i përjetoi të dy kohët

Kohë më parë, miku im Besim Dema, koleg mësues e drejtues shkolle për rreth 47 vite në arsim, më dhuroi librin e tij të fundit, “Në puhitë e jetës”. Të them të drejtën nuk e kisha lexuar, sepse titulli më mashtroi, duke më shtyrë të mendoj, se drejtor Besimit i paska shkuar jeta vaj, pa andralla të mëdha. Thjesht e paska kaluar e shijuar jetën...

Dorian Koçi: Modernizimi i shoqërisë shqiptare 1916-1939

Periudha e Luftës së Madhe në Shqipëri paradoksialisht nga sa është shkruar si një periudhë pushtimi krijoi përmasat e futjes së territorit shqiptar në një stad zhvillimi dhe urbanizimi. Pikësëpari u hodhën themelet për një rrjet arsimor në gjuhën shqipe çka solli në shpërhapjen dhe forcimin e ndjenjës kombëtare tek të gjithë shtresat e shoqërisë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora