E enjte, 20.02.2020, 01:14 AM (GMT)

Ibrahim Kabili: Pagarusha - Artiste e madhe, simbol i shqiptarisë

U bënë ditë pa këngëtaren e madhe dhe të pa arritëshme Nexhmije Pagarusha. Ajo prej kohësh vuante nga një sëmundje e rëndë.U nda nga jeta në moshën 86 vjeçare, në Prishtinë më 07.02.2020.Për brezin tonë Pagarusha ka qenë një emër i madh, një këngëtare e shkëlqyer , me një zë të veçantë, brilant dhe të pa arritshëm...

Edison Ypi: Viva Alketa

Tornitore apo saldatore veshur me kominoshe dhe rrecka të pista nëpër turnet e treta, traktoriste duke çarë male e kodra e fusha, kooperativiste duke prashitur nëpër ara, mjelëse të dalluara me rendimente të larta që punonin për shekullin e ardhshëm - femrat shqiptare u shfytyruan si burra. Të tilla i paraqiste...

Dedë Preqi: Qeveria e re e Vjosës dhe Albinit, sikur shtëpia që niset prej fillimit

Kosova edhe pas njëzet vjetëve të çlirimit, akoma e ndjenë një zbrazëti në paraqitjen e vet të një shteti sovran dhe në gjendje të karakterizohet e zonja me imazhin e shtetit të vet të besueshëm, apo  të aftë dhe me ndjesinë e përgjegjësisë për të kryer detyrat e veta, sepse deri më tani në ballë të saj u instaluan njerëz të pa ...

Skënder Kapiti: Me Vjosa Osmanin po vjen LDK e Ibrahim Rugovës

LDK-ja, partia e parë shqiptare  antikomuniste  dhe demokratike; partia gjithshqiptare e Kosovës e cila i dha leksion edhe demokracisë shqiptare në ato vite të para të pluralizmit në Shqipëri.LDK grumbulloi dhe unifikoi shqiptarët e Kosovës  politikisht, patriotikisht, demokratikisht...

Vilson Culaj: Saga e shtegtimit individual e shekullor të gjakut Arbëror

I zhveshur nga çdo ndikim subjektiv, vendosa ta lexoja romanin “ DY BOTË “ të shkrimtarit Elvi Sidherit për t’i qëndruar besnik autorësisë së tij dhe thënies magjike të Borhesit “ se librin e mirë duhet ta lexojmë së paku dy herë në jetë”.Ky roman ka në qendër të rrëfimit fatin e individit femër dhe gjakimin e...

Xhelal Zejneli: Pjesë nga gramatika e gjuhës shqipe

GJUHA – Shkenca që merret me studimin e gjuhës quhet gjuhësi (linguistikë). Degë të gjuhësisë janë: fonetika, leksikologjia dhe gramatika. Fonetika i studion tingujt e gjuhës. Leksikologjia merret me studimin e fjalëve të një gjuhe. Gramatika studion strukturën e gjuhës. Ndahet në dy pjesë: në morfologji dhe në ...

Skënder Kapiti: Anton Quni- Ministri i duhur në Ministrinë e duhur

Nuk do zgjatem për të shpjeguar se çfarë është politika, por do të them vetëm njërën  dhe kryesoren: politika është një aktivitet i cili synon pushtetin duke perdorur çdo mjet. Në demokraci sëmundja më e rëndë politike është partizanizmi, nepotizmi, servilizmi,korrupsioni dhe injoranca...

Edison Ypi: Pasul

Qaf Thanë. Po afron mesnata. Dogana e shkretë. Kryej formalitetet në të dy anët. Po iki në Kosovë. Për herë të parë. Vetëm. Pa makinë, pa shok, pa shoqërues, pa këshilla, sugjerime, spjegime. Erresirë, ftohtë, shi, erë. Përpara një vend i panjohur. Ja një taksi. E vetme, e vogël, delikate, e mjerë, antipod i Benzave tanë...

Poezi nga Liliana Muça

Merre ti erë këngën timeShpërndaje brigjeve të Erzenit,Merre dhimbjen timeSi varg të refrenit … Merre ti erë këngën timeE shkrova me plagën e shpirtit;Plagë e grushtit nga dimri klasor,Më i egri dimër njerëzor...

Keka: Ja kush ishte kujdesur për Kalin e Gjergj Kastriotit

Meqenëse jemi me vite e vite dhe shekuj nga largësia e asaj kohe shumë gjëra janë të njohura rreth oborrit mbretëror të Shtetit të Arbërit të udhëhequr nga Gjergj Kastrioti,por ka ende akoma për të sjell në kohën tonë gjëra se si ishte dhe kush shërbente brenda oborrit mbretëror të tij.Në kuadër të kësaj ,këtu po sjell këtë se në fakt kush i...

Përparim Hysi: Kujtimet e një muzikanti

Kur mbarova së lexuari librin e NIKOLLAQ BULOS "Një jetë me muzikën", më erdhën në mend një varg asociacionesh apo dhe thënie njerëzish të ditur kohërash,por më sinjifikative m'u duk ajo që thotë CEZARE PAVEZE:"Të shkruash është bukur,se bashkon dy gëzime njëherësh: flet me vete, por dhe me të tjerë"...

Entela Binjaku: Përurohet në Bukuresht një tjetër vepër e shkrimtarit Ismail Kadare

Në një atmosferë të ngrohtë, mes miqve të librit dhe atyre që librin dhe punën me të jua mundësojnë të tjerëve,  është përuruar në Bukuresht botimi me titull: "Kalorësi me skifter" i shkrimtarit të shquar Ismail Kadare.  Libri ka pak kohë që ka dalë në treg i sjellë në gjuhën rumune nga përkthyesi i njohur Marius Dobresku...

Enver Bytyçi: A mund ta zëvendësojë taksën reciprociteti?

Një miku im, komandant i policisë kufitare në Kakavije të Gjirokastrës kur Greqia filloi fshesën kundër emigrantëve shqiptarë në vitin 1994, më thoshte para dy dekadash:Grisja e pasaportave të emigrantëve shqiptarë nga policia greke në kufi u bë shqetësim serioz për ne asokohe. Një ditë...

Neki Lulaj: Festë Kombëtare në Wiesbaden

Shoqata Humanitare „Dardania“ në Wiesbaden kremtoi Ditën e Pavarësisë të Republikës së Kosovës. Në një ambient festiv në sallën e qytetit të Wiesbaden-it festuan 17 shkurtin, ditën më historike të kombit shqiptarë. Kryesia e Klubit „ Dardania“ në krye me Hajdar Nitaj, Samush Hylaj, Durak Ahmetaj dhe Agim Aliqkaj...

Florim Zeqa: Mediat servile ndaj pushtetarëve, mbjellin iluzione tek qytetarët!

Në kohën kur gënjeshtra është bërë standard i jetës, i veprimeve të politikanëve, kur njerëzve u ka humbur dashuria në mes tyre, kur janë të hapura shumë kriza morale, kulturore e sociale të shoqërisë sonë, janë MEDIAT ato që duhet të thonë të vërtetën ashtu siq është për gjithçka dhe për çdo gjë...

Fran Gjoka: Aktivist i përkushtuar dhe njeri me vlera shoqërore

Intelektuali dhe studiuesi i njohur Pashk Alia lindi në Berishë të Pukës në vitin 1957. I arsimuar në shumë disiplina si, mekanike, mesme gjmnaz dhe ushtarake. Më pas kreu studimet e larta në degën e filozofië dhe fakultet të dytë, plofilin histori-gjeografi. Ka kaluar eksperienca të shumta pune dhe detyra më shumë rendësi në shumë...

Resmi Osmani: Udhëtim në tri kontinente (II)

Po bëhej viti që sistemi  u ndryshua. Vendi qeverisej nga Qeveria e Stabilitetit me kryeministër Ylli Bufin.Isha pjestar i kësaj qeverie me pozicionin e Sekretarit të Shtetit per bujqësinë. Vëndi, sidomos fshati dhe bujqësia ishte në anarki të plotë. Bash në këtë kohë, më vjen një ftese nga komisioni organizator i Konferencës Mesdhetare...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese