E diele, 02.10.2022, 10:04 AM (GMT+1)

Kerko: gjon keka

Gjon Keka: Gjergj Kastrioti mbante dhoma të thesareve të paçmuara

Gjithmonë ka qenë zakon i zotërve, prandorëve, princave dhe mbrëtërve të mëdhenj të mbanin dhoma të veçanta të thesareve të paçmuara,  antikuariati,  galeri,  biblioteka etj,  në të cilat ruheshin gjëra të vjetra,  të rralla,  të mrekullueshme,  qoftë për lavdinë e përjetshme...

Gjon Keka: Emigrimi i Donikës dhe Gjonit, pas vdekjes së Skënderbeut

Vdekja e Skënderbeut e mbushi Arbërinë dhe Europën në përgjithësi me pasiguri të madhe, sepse shtylla dhe mbrojtësi i saj tanimë nuk ishte më fizikisht në mesin e tyre. Boshllëku i madh që ai la u pa edhe nga klithja e vetë Europës, e cila tanimë kishte humbur mburojën e saj dhe...

Libër i ri i autorit Gjon Keka: Kombi shqiptar dhe fati i tij

Historia tregon se çfarë është një komb, si e ka nxjerrë në dritën e kohëve identitetin e tij, dhe a e ka ruajtur ai komb apo popull nderin, lirinë dhe të vërtetën e tij. Dhe, siç do të thoshte Schiller: “Kombi është i pavlerë, nëse nuk e jep gjithçka për nderin e tij!”. Por një gjë e tillë nuk mund t’i...

Gjon Keka: Një dorshkrim i rrallë mbi historinë e Gjergj Kastriotit

Se fama e mbretit Arbëror Gjergj Kastrioti i ka tejkaluar shekujt, kohërat dhe kufijtë e kombeve të botës ,shihet nga mënyra se sa shumë autor,kronist,e studiues të historisë të popujve të ndryshëm të botës kanë shkruar për të, madje kanë lënë edhe dorshkrime me vlërë të cilat na shërbejnë...

Gjon Keka: Me rastin e pëvjetorit të 32 të themelimit të LDK-së

Siç shkruante shkrimtari, filozofi dhe poeti gjerman Johann Gottfried von Herder:“Pa entuziazëm nuk ndodhi asgjë e rëndësishme në botë... Njerëzimit i kontribuan ata, të cilët në fillim u morën si ëndërrues. Përkundër gjithë ironisë, përkundër çdo përndjekjeje dhe nënçmimi, ata vazhduan zotimin e tyre... ecën dhe ...

Gjon Keka: Vera jonë arbërore

Meqenëse jemi në prag të Krishtlindjes dhe Vitit të Ri, edhe vera është pjesë e pandashme e këtyre festave dhe jo vetëm për festa por edhe si pije e preferuar.Ndërsa te ne si komb vera ka qenë pije tradicionale që nga lashtësia.Rrushi i maleve arbërore ishte shumë i vlerësuar dhe i dashur nga të lashtët tanë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora