E diele, 02.10.2022, 10:07 AM (GMT+1)

Kerko: gjon keka

Gjon Keka: Ditëlindja e Dragoit të Arbërisë

617 vjet më parë lindi trashëgimtari faqebardhë i Kastriotëve që do ta shkruante historinë dhe epokën e tij e të Arbërisë me shkronja të arta.Zakonisht lindja e njerëzve të mëdhenjë sikur ishte Gjergj Kastrioti vjen me vizione, profetizime dhe yllin që ndjek hap pas hapi lindjen dhe të ardhmen e tij, yll që më pas...

Gjon Keka: Skënderbeu përkrah Hanibalit, Aleksandrit dhe Cezarit

Kështu e përshkruan një studim i cili është botuar në vitin 1914, epokën dhe madhështinë e arbërorit tonë të pavdekshëm Gjergj Kastriotit:"Epoka e tij është kulmi i historisë arbërore dhe hulumtimet e fundit tregojnë qartë aftësinë dhe madhështinë e këtij mbrojtësi fitimtar të pavarësisë...

Gjon Keka: Gjergj Kastrioti ishte i vetmi që bashkoi arbërorët

Madhështia e kryezotit arbëror Gjergj Kastrioti qëndron në atë se ai është i vetmi që arriti me i bashku krenat e Arbërisë së asaj kohe në Kuvendin e Lezhës.Nuk ka qenë e lehtë as në atë kohë, as sot me i bashku popullin e krenat e vendit, prandaj, Gjergji i Madh kishte dhunti, autoritet dhe artin e rrallë që vetëm ai e vulosi...

Gjon Keka: Ja pse tezat e Schmitt-it nuk qëndrojnë shkencërisht

Ja pse tezat që O. J. Schmitt i trajtoi në një intervistë në medien e Kosovës nuk qëndrojnë shkencërisht.Është e habitshme se ai si „historian“ merret si vulosës i fakteve të historisë së popullit tonë,kur dihet se është po ai i njëjti që mohoi vazhdimësin e gjuhës shqipe nga ilirët...

Gjon Keka: Me rastin e përvjetorit të vdekjes së heroit Idriz Seferi

Idriz Seferi ishte patriot i vërtetë të kombit shqiptar i cili nuk bënte as vëllazëri me armiq otoman e as nuk i trembej syri i shqiponjës kundër armikut serbë e bullgar.Figura dhe heroizmi i Idriz Seferit i pengonte armive, kështu...“dy serbë që shërbenin si oficerë osmanë në Nish...

Gjon Keka: Kryezoti arbëror Gjergj Kastrioti mbante edhe veshje prej armature

Deri tani e dimë dhe njohim sipas përshkrimeve dhe në bazë të materialeve e relikteve që janë gjetur Përkrenarja dhe shpatat në muezun e artit e historisë në Vjenë, por është me rëndësi të dimë edhe këtë se Gjergj Kastrioti kishte edhe veshje prej armature që e mbante me simbolet e tij të shqiponjës dhe diellit apo yllit...

Gjon Keka: Sikur të mos ishte kthyer Skënderbeu,a do të kishte Arbëri?

Shpesh gjatë diskutimeve më është bërë pyetja po sikur të mos ishte kthyer Skënderbeu në Krujë çfarë do të ishte Arbëria dhe vendi?Përgjigja ime ishte dhe është kjo:Sikur të mos kthehej Gjergj Kastrioti, sigurisht që nuk do të kishte më asnjë element arbëror në trojet iliro-arbërore...

Gjon Keka: Figura e Gjergj Kastriotit një nga figurat më të trajtuara

Figura e kryezotit arbëror Gjergj Kastrioti ishte dhe do të jetë një nga figurat më të trajtuara nga autor ,shkrimtar, studiues,poet,piktor etj. Kjo për faktin se ne veten e tij përmbledhen talenti ,virtyti ,guximi, trimëria, urtësia dhe jeta modeste e tij si një udhëheqës e mbret i shtetit të arbërit...

Gjon Keka: Çeta e heronjve, në krye me kryeheroin Gjergj Kastrioti

Duke qenë se lufta kundër pushtuesit turk ishte bërë tanimë luftë për jetë dhe vdekje, si për arbërorët dhe popullin e tij ashtu edhe për fisnikët e tij, për t’i përballuar egërsisë së sulltanit dhe gjithë perandorisë së tij, Gjergj Kastrioti e vuri në jetë idenë e bashkimit të fisnorëve me anë të një Kuvendi...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora