E diele, 02.10.2022, 10:26 AM (GMT+1)

Kupa e Botes - 1986

Ne boterorin e Meksikes 113 shtete moren pjese ne eliminatore. Per ne finalet e boterorit kualifikoheshin 24 skuadra...

Kupa e Botes - 1982

Spanja ishte organizatoria e kampionatit boteror e 82. Ne kualifikimet moren pjese 105 shtete nga te cilat 24 hyne ne finalet. Raundi i dyte ishte me 4 grupe, ku fituesi i c'do grupi kalonte ne semin final.

Kupa e Botes - 1978

Argjentina organizon 'boterorin 78''. Duke e shfrytezuar maksimumin si organizator. Edhe kete vit finalet ishin me 2 raunde, ku fituesit e raundit te dyte do te ishin finaliste, ndersa vendet e dyta per vendin e 3 dhe 4...

Kupa e Botes - 1974

Gjermania ishte organizatoria e kampionatit te dhjete boteror te futbollit. Ne eleminatore moren pjese me shume shtete se c'do here tjeter. Nga 92 skuadra qe moren pjese, 16 fituan te drejten per ne finalet e kupes se botes...

Kupa e Botes - 1970

Per here te pare merrnin pjese ne nje eveniment te tille Israel, Morocco dhe El Salvador. Nga ky kampionat mbahet mend ndeshja Itali - Gjermani 4-3 ne semi final si nje nder ndeshjet me spektakel ne historikun e kampionateve...

Kupa e Botes - 1966

Anglia ishte vendi organizator i kupes se botes te vitit 1966. Ne kualifikime moren pjese skuadrat e 53 shteteve. 16 prej tyre fituan te drejten e pjesemarrjes ne finalet e boterorit. Para fillimit te finaleve flitej vetem per Brazilin, Italine dhe Uruguajin si pretendente per titull...

Kupa e Botes - 1962

Kili ishte organizatori i kampionatit boteror 1962. Ne eleminatore moren pjese skuadrat e 51 shteteve dhe u kualifikuan vetem 16. Brazili ishte pretendenti kryesor se bashku me Italine, Angline dhe Spanjen...

Kupa e Botes - 1958

E privilegjuara per te organizuar kupen e botes ishte Suedia. Argjentina merr pjese pas nje kohe te gjate. Me rregulloren e re ndeshjet ne grupe do kishin ndryshim, nuk kishte te forte apo te dobet por te gjithe do te ndesheshin me njeri-tjetrin.

Kupa e Botes - 1954

Kupa e botes ne vitin 1954 u zhvillua ne Zvicer. 32 shtete moren pjese ne eliminatoret dhe 16 skuadra u kualifikuan per ne finalet e boterorit. Argjentina vazhdonte bojkotimin e kampionatit ne shenje proteste kunder 'Fifa'. Per here te pare merrnin pjese Skocia dhe Korea e veriut...

Kupa e Botes - 1950

Kupa e pare mbas luftes se dyte boterore u zhvillua ne Brazil ne vitin 1950. Per here te pare mori pjese Anglia dhe u rikthye ne kompeticon edhe kampioni i pare i botes, Uruguaj ne 1930. Ne kupen e botes se vitit 1950 nuk kishte ''play offs'' dhe te gjitha ndeshjet u luajten ne grupe...

Kupa e Botes - 1938

Kampionati i vitit 38 ishte i fundit para luftes se dyte boterore. Merrnin pjese vetem 15 skuadra. Austria nuk u paraqit nga klima jo e mire politike ne vend. ITALIA si fituese dhe FRANCA si organizatore u kualifikuan automatikisht, ndersa tjeret me eliminatore...

Kupa e Botes 1934

Ne kete kampionat shtohet numri i pjesemarreseve ne 16 shtete. Per te ardhur ne finalet e boterorit ishin realizuar edhe kualifikimet per here te pare ne historine e futbollit boteror. E papritura me e madhe ishte se mungonte kampioni i botes...

Kupa e Botes 1930

Uruguaj ishte organizatori i kampionatit te pare boteror ne vitin 1930.
Ne kampionatin e pare mungonin shume skuadra te medha sic ishin Italia, Gjermania, Holanda, Anglia, Spanja etj. Ne kete kompeticion ishin vetem 13 shtete. Turnamenti ishte organizuar ne 2 raunde , ndeshjet ne grupe dhe 'play-offs'.

Gjirokastra

Gjirokastra (vendasit edhe Gjirokastër) është qytet në Shqipërinë jugore. Gjirokastra eshte e vendosur ne shpatin e Malit te Gjere. Nga faqja e ketij mali ajo zbret deri në buzen e lumit Drino i cili krijon nje lugine shume te bukur...

Korça

Zona e Korces ka qene e banuar qysh ne kohet e hershme. Me rrenojat Neolike te gjetura ne kete qytet tregojn vazhdueshem pusshtimin e tij brenda ketyre 6000 vjeteve. Eshte nje numer i madh qendrash arkeologjike te pazbuluara ne kete qytet, shumica e te cilave besohet...

Durresi

Durrësi mund te krahasohet me qytetet me te medhenj te Mesdheut antik dhe Mesdhetar. Qyteti Epidamn Dyrak u ndertua nga Iliret Taulane, dallendyshasit ne shekuj XIII-XI p.K Banoret e pare te Dyrrahut, para ilireve te quajtur protoiler, pellazge, ngriten ne rrethinat e ketij qyteti, vendbanimet e para prehistorike. Ne kushtet e nje klime mesdhetare, zona me e pershtateshme per banim ishte ajo e lumit Erzen (Ululeus) si dhe Ultesira Perendimore perreth saj...

Shkodra

Zona përreth vendit ku ndodhet sot qyteti ka qenë e banuar që në kohët parahistorike. Këtu janë gjetur gjurmë të paleolitit të mesëm, ndërsa që nga neoliti gërmimet kanë zbuluar vazhdimësi jetese që vjen deri në ditët tona. Objektet e gjetura gjenden në muzeumin e qytetit, në atë të Tiranës dhe në muzetë e Europës...

Shpallja e Pavarësisë së Shqipërisë

Kryengritjet e mëdha shqiptare dhe lufta italo-turke e kishin dobësuar pozitën e Turqisë në Ballkan dhe u kishin krijuar popujve të kësaj zone kushte të favorshme për zhdukjen e plotë të sundimit osman. Këto ngjarje, nga ana tjetër, shqetësuan e vunë në lëvizje qeveritë e shteteve ballkanike. Gjendjen e krijuar në Ballkan, sipas tyre, mund ta shfrytëzonte Austro-Hungaria për të...

Novela e forumisteve te forumit shqiptar I

Puhiza e lehte e mbasdites kishte filluar.Isha ne medyshje te shkoja dhe njehere te lahesha ne det apo te kridhesha ne pishine.Keshtu hiqja dhe kripen e detit.Ktheva me fund margariten qe po pija hodha shikimin nga modelja qe po flinte ne shezllongun prane...

Ruud Gullit

Rud Gulit, i mbiquajtur "tulipani i zi", ka qenë një lojtar holandez shumë i njohur i skuadrës së Milanit dhe kombëtares portokalli. Në Itali ai ka marrë pjesë edhe në radhët e skuadrës së Sampdorias. Gulit ka formuar një çift të qendërfushës me rëndësi të jashtëzakonshme bashkë me shokun e tij të...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora