E shtune, 18.09.2021, 12:07 PM (GMT+1)

Ferr-parajsa e “mishit të bardhë”

Që nga hotelet e sërës së lartë ku zhgërrihet në pasionin e vesit të ulët elita financiare dhe politike, deri tek bodrumet e nëndheshme të “vulgut”, “dashuria” dhe mizantropia këmbëjnë vendet, gjakimet e errëta here-herë shoqërohen me veprime kriminale që shprehin thelbin e prostitucionit në të gjitha kohërat...

Një make-up për ngjyrën e syve të mi

Nuancat e pranverës janë plot ngjyra: rozë, violë, rosa, viola, . Por edhe e gjelbër, e kaltër, e verdhë dhe portokalli. Por tonet asnjëherë nuk duhen zgjedhur rastësisht. Kërko nuancën që e bën më të thellë ngjyrën e syve të tu...

Franceze mund të bëhesh

Beretat, ngjyrat e pazakonta, buzëkuqi i kuq, lulet në shportën e biçikletës dhe dreka në Café de Flore. Dhjetë rregulla (plus një) për t’u shndërruar në pariziene të përsosur...

Korr Ovacione nga publiku ndër skenat europiane dhe lihet në harresë në Atdheun e saj, në Shqipëri

Nga Mërgim Korça - I ballafaquar me një realitet të pakëndshëm nuk rri dot pa reaguar. Ësht’e qartë se t’i jepet një tridhjetëvjeçareje titulli Nderi i Kombit, (veç ndonji rasti flijimi skajor në mbrojtje të Atdheut ose interesash të ngjashme), as që mund të pretendohet. Por, kur një qytetare shqiptare, me krenarín’e saj kombëtare ve kusht që kur t’a paraqisin të theksohet se është shqiptare, në mos gjë tjetër, flet për atdhedashuri të sajën të shquar. Kaq sa i takon asaj. Kurse, sa u takon specialistëve muzikologë si edhe drejtues të Teatrit të Operas e Baletit (TOB) të vëndit tonë mëmë, ata...

Një mbrëmje e paharruar: sukses i merituar i sopranos shqiptare

Teksa spektatorët e Operas Detroitit dora, dorës mbushnin sallën, porsa uleshin lexonin të shkruar mbi perden e skenës pohimin e ftohtë, të egër apo daç edhe të frikshëm për këngëtarët lirikë : Bohema ësht’ajo shkall’e karrierës që të çon: - Në Akademí - Tek dhoma mbretërore - Në morg! Së bashku me gruan vajtëm t’a shihnim këtë kryevepër muzikore të melodramit italian të shekullit XIX-të se një mik i yni tenor na ftoi e na tha se në rolin e Mimí-s (primadonnas) do të debutonte këtu në Amerikë një soprano shqiptare.  Emocione nuk kisha fare.  Kjo doemos jo për fajin e sopranos... 

3 mbremje "Gala" dhe tapeti i kuq

Triumfatorët duhet të ecin mbi tapetin e kuq. Parimisht kështu duhet të ndodhë në çdo garë ku artistët vihen përballë njëri tjetrit, për të veçuar më të mirin. Ai tapet i kuq është ëndrra dhe krenaria e triumfuesve, sidomos kur bëhet fjalë për ngjarje të rëndësishme të kulturës, ku modeli botëror “a la Oscar”...

Mentor Nazarko: Kemi edhe nje lufte te fundit me Greqine

Po. Është lufta e fundit. Mbase e fundit përballje me shtetin fqinj Greqinë. Një përballje juridike e diplomatike, për të fituar një borxh të pakthyer. Një borxh që kap vlerën e disa miliarda eurove. Janë pronat e shqiptarëve në Greqi. Prona të përvetsuara në një hark të gjerë kohorë, që nga Lufta e Dytë...

Ciganët, historia e shpirtrave të lirë që prekën Shqipërinë

Që nga vitet e fëmijërisë më ka tërhequr jeta e shpenguar, e lirë dhe disi më e veçantë nga komunitetet e tjera, ajo e një komuniteti mjaft interesant, e ciganëve. Në krahinën time, në Myzeqe, i quajnë edhe arixhinj, sepse, sipas banorëve të kësaj treve, ata merren me zbutjen e arinjve. Kjo nuk...

Si ka qene qarkullimi monetar ne qytetin ilir

Monedhat në Amantia i kanë gjetur me shumicë pas gërmimeve të para në kodrinën që zë syri i diellit dhe deri më vonë. Por gjetja e tyre është vështirësuar sepse vendasit në 17 vjetët e fundit këtë punë e kanë bërë më tepër të shtyrë nga nevoja dhe ndonjë përfitim i rastit. Lidhur me gjetjet e monedhave...

Mos luani me ndjenjat, as me gjakun e popullit tim!!!

Lecco (Itali), 20 korrik 2007. - Dardania Antike, toka që i ka dhënë shumë njerëzimit: autorin e aktit të parë të demokracisë njerëzore – lirisë së besimit – perandorin e famshëm – Shën Konstantinin, autorin e himnit të kishës universale – TE DEUM, që edhe sot këndohet në mbarë botën – Shën Niketë Dardanin, dhe shumë figura të ndritura – personalitete e protatgonistë të historisë. Dardania e shtypur dhe e tkurrur, mbi 30 shekuj...

Studiues amerikanë zbulojnë varrin më antik shqiptar

Zbulohet varri qendror më i hershëm në Shqipëri. Zbulimi është bërë në nekropolin e Lofkëndit Mallakastër. Kjo është arritur pas një pune të bërë nga ekspedita e radhës. Ajo është një bashkëpunim i Cotsen Institut, Universiteti i Kalifornisë në Los Anxhelos SHBA me Institutin...

Leonora në pritje të Dashurisë

E konsideron Shqipërinë si vendin e saj, nuk mundet dot të shkëputet nga ndjenja e të qënurit 100% origjinë shqiptare. Kjo është arsyeja që këngëtarja nga Kosova Leonora Jakupi prej 4 vitesh radhazi preferon Durrësin për të kaluar pushimet jo vetëm në stinën e verës...

Ne lidhje me Konferencen e Lidhjes shqipetare ne botë:

Në kushtet kur mbi një milion Shqiptarë të Shqipërisë postkomuniste janë në përpjekje të përditëshme kundër asimilimit të javashtë dhe të pandjerë; kur anembanë territoreve shqiptare banojnë katër herë më shumë shqiptarë nga gjaku, sesa mbrënda territoreve të tyre, një tubim i tillë është për t’u përshëndetur nxehtësisht...

Vlora, të zgjedhësh mes dy deteve

Vlora për shumë njerëz njihet ndryshe si qyteti me dy dete. Lagur nga Adriatiku dhe Joni, në këtë zonë, ke mundësi të shumta për të zgjedhur vendin ku preferon të rrezitesh në diell, të pushosh e të dëfresh mbrëmjeve. Një qytet që njeh pushues në çdo stinë, ku bregdeti ka çfarë...

Deklaratat më qesharake të njerëzve të famshëm të artit

Njerëzit më të famshëm janë autorët e deklaratave qesharake më të famshme. Të qenit në qendër të vëmendjes, jo gjithmonë është në favor të tyre. Ata duhet t'u shpëtojnë gërricjeve të gazetarëve, kuriozëve dhe gjithmonë duhet të jenë vigjilentë në atë çfarë thonë dhe bëjnë. Por disa prej tyre...

Paolo Borsellino

Paolo Borselino u lind në Palermo më 19 janar 1940. Po aty përfundon shkollën fillore dhe të mesme. Në vitin 1958, regjistrohet në Fakultetin e Drejtësisë në Universitetin e Palermos, ku diplomohet me rezultate të shkëlqyera në vitin 1962...

Video - shok, Skandali i ri i Grekeve

Tjetër video dhune tronditi policinë greke. Sërish i njëjti protagonist, Nikolas Xixa. Këtë herë ai ka mundur të kapë e të dhunojë një emigrant aziatik. Videoja e cila sapo është publikuar është e treta brenda një kohe tepër të shkurtër. Të gjitha tregojnë skena dhune të pajustifikuara të policisë greke...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora