E diele, 28.02.2021, 09:41 PM (GMT)

Zëri i arsyes në shërbim të realitetit të Kosovës

Organozatorët e COLADRI (Conferência Latino-Americana de Direito e Relações Internacionais – Konferenca Latino-Amerikane e së Drejtës dhe të Marrëdhënieve Ndërkombëtare) dhe drejtuesit e kompanisë DIPROJINT (Diplomacía e...

Identiteti shqiptar

Në poemën epike “Odisea” të Homerit, ka një pasazh interesant që meriton vëmendje. Kur Odiseja gjendet i zënë në kurth në shpellën e Polifemit, i pyetur nga ai se kush është, për të mos zbuluar identitetin e vet, kthen përgjigje se është “Askushi”...

Drama e përjetshme e Hamletiane

Historia e qytetit danez Halsingor është e gjatë dhe interesante, ajo lidhet me dramën e famshme të quajtur Hamlet. Udhëtimi nëpër qytetin danez Helsingor përshkohet me emocione të ankthshme dhe vërtet i ngjason një drama të thellë...

Kosova sjell urgjent ne Tirane zëvendësshefn e CIA-s

Tiranë - Numri dy i CIA-s ka vizituar “flesh” dy ditë më parë vendin tonë, me ftesë të drejtorit të Shërbimit Informativ Shtetëror, Bahri Shaqiri. Zyrtari i lartë i SHBA-së ka zbritur pasditen e së premtes në aeroportin “Nënë Tereza” në Rinas...

COLADRI 2007 - Duartrokitje frenetike përfaqesuesit të Kosovës

Sesioni kushtuar Kosovës, që ishte në program në pasditën e së shtunës, ka zgjatur afër dy orë e gjysmë. Përkrah ligjëruesit nga Kosova – Prof. Engjëll Koliqi, bashkë me profesoreshën e nderuar Vera Lucia Alves Neves (që në këtë manifestim...

Albert Zholi; Më 16 Shtator votojnë grekët por jo emigrantët

Në këtë verë të nxehtë dhe tejet të vështirë që sapo kaloi populli grek u përball edhe me një befasi tjetër. Deklarimin e Kryeministrit Karamanlis për zgjedhje të parakohshme. Parë në optikën e zhvillimeve të fundit politike dhe ekonomike...

Dosja e zezë e Greqisë, 1912-2007

Ja ç'shkruan Faik Konica në vitin 1940 për "bëmat" e dhespotit grek me emrin Thanas: "Në gjysmën e dytë të shekullit të katërmbëdhjetë, Janinën e qeveriste një princ bizantin (ose një despot, siç e kishte titullin zyrtar) i quajtur Thanas. Këtij...

Al Kapone, Gangsteri i të gjithë gangsterëve

Hero gazetash? Biznesmen brilant? Vrasës i dhimbsur? Burrë i devotshëm në familje? I lindur më 17 janar 1899 në Bruklin të New Jork-ut, Alphonese Gabriel Capone i kishte të gjitha këto gjëra, por edhe asgjë prej tyre. Një njeri ...

Interneti ne xhep

Interneti eshte nje shpikje e madhe, si ta perdoresh per te pare gjera me ane te Google, te lexosh mbi te rejat e fundit ose edhe per gjera me te rendesishme si per shembull kontrolli i gjendjes tuaj financiare ne nje faqen e internetit te ...

Kosova: Sfida e Evropës

Asnjë evropian nuk mund t’i harrojë mizoritë që ndodhën në Ballkan gjatë viteve `90. Asnjë evropian nuk mund t’i harrojë skenat e brutalitetit, vrasjes dhe dëbimit. Në momentin kur fati i Kosovës kthehet në fokus të vëmendjes ndërkombëtare, asnjë evropian nuk duhet t’i harrojë ngjarjet tragjike...

Champions League - Sezoni 1976 - 1977

Spanjolle, italiane, hollandeze dhe gjermane kane dominuar deri ne vitin 1976, por Liverpool-i do fillonte historine e tij dhe ate angleze pasi mund ne finale Borussia Mönchengladbach (Gjermani)...

Champions League - Sezoni 1975 - 1976

Sezoni i trete radhazi qe dominon Bayern. Nen ‘’Pameshiresia’’ gjermane  e kohes mund Saint-Etienne e Frances ne finale me rezultatin e ngushte 1-0...

Champions League - Sezoni 1974 - 1975

Edhe ne vitin 1975 fitues do te ishte Bayerni. Brezi i arte i kampioneve te Gjermanise kurorezohet perseri. Bayern mund anglezet e Leeds-it ne finale...

Gëzim Marku: Intervistë Ekskluzive me shkrimtarin Lazër Stani

Lazër Stani, ky emër ka behur krejt tinzisht në kundrimin tim të hutuar mes titujsh dhe emrash të panumërt që përbënin këmbësorinë e lëtërsisë shqipe të viteve ’90, kohë kur etja për letërsinë e vërtetë shqipe të postkomunizmit, të letërsisë pa pranga, të letërsisë pa fidhërojtës ideologjikë e spitullaq doktrinar të parajsës virtuale të mikluar nga propoganda e komisarëve politikë dhe talku që turfullonte nga olimpi i bllokut, tejshkonte larg çdo përzhitje.  Ai emër kishte kohë që ngucaste memorjen...

Champions League - Sezoni 1973 - 1974

Viti 1974 ishte i Gjermaneve! Gjermania fiton kupen e botes, Bayern-i fiton Kupen e Kampioneve, ndersa Magdeburg Kupen e Kupave. 6 futbolliste te Bayernit: Sepp Maier, Paul Breitner, Georg Schwarzenbeck, Franz Beckenbauer, Uli Hoeness dhe Gerd Müller lujten edhe per kombetaren gjermane duke fituar 2 trofete me te medhenje te botes se futbollit ne nivel klubi dhe atij kombetar. Gjermanet ne finale shkaterrojne Atletico-n e Madridit...

Shenjtorë të Shqipërisë

Biblioteka Kombëtare paraqet sot pë herë të parë një koleksion veprash për shenjtorët që kanë kultet e tyre në Shqipëri dhe adhurohen nga shqiptarët. Fondi antikuar dhe dorëshkrimor shfrytëzohet për t'i mbledhur të gjithë rreth shenjtores së ditëve tona, Nënë Terezës, në dhjetë vjetorin e vdekjes...

“Kombi Kosovar”

Kosova dhe populli i saj shumicë nuk lufton për identitet kombëtar, por për Shtet Kosovar, sepse identitetin kombëtar Kosova e ka qysh me mijëra vite përpara dhe ai është identiteti Iliro-Shqiptar. Kosova është Shqiptare, por nuk ka pavarësi, nuk është shtet, ndaj ajo lufton për Liri...

Afrika e Jugut, ka futur Shqipërinë në Lidhjen e Kombeve në vitin 1921

Tre ditë më parë, në një speciale të transmetuar në një nga mediat shqiptare, shkrimtari dhe studiuesi komplementar Nasho Jorgaqi, i angazhuar si potencial në debatin për rishkrimin e historisë së Shqipërisë, deklaroi: "Noli ka futur Shqipërinë në Lidhjen e Kombeve, në vitin 1921"...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora