E diele, 28.02.2021, 10:21 PM (GMT)

Besa: Shqiptaret kanë etje për muzikë të mirë shqiptare

Besa i ka patur të gjitha mundësitë të ishte një vajzë që mund të merrej me biznes. Por ajo dëgjoi zemrën. Zgjodhi pasionin në vend të parave. Zgjodhi një rrugë më të vështirë për atë që mund ta arrinte lehtë. Zgjodhi të ishte vetvetja...

Ku është elita politike?

Rolit i elitës intelektuale në përgjithësi dhe asaj politike veçanërisht, konsiderohet si një nga treguesit thelbësorë të sistemit demokratik të formuar. Problemi i vlerësimit të saj në politikën tonë ende nuk është i qartë në pikëpamje institucionale...

50 trajnerët më të mirë në botën e futbollit

Rinus Mishels është trajneri Nr.1 në botën e futbollit. E përditshmja angleze "Times" ka publikuar klasifikimin e 50 teknikëve më të mirë të të gjitha kohërave, duke i lënë podiumin më të lartë holandezit që revolucionoi futbollin ...

Agim Gashi: Disa aspekte të epikës historike në këngët popullore shqiptare

Me vlerat e shumta kjo është një dëshmi e gjallë e së kaluarës së popullit tonë, e jetës plot peripeti, e vuajtjeve nën sundimet e huaja, e baticave e zbaticave që përpëlitën shqiptarin ndër shekuj, me një synim për një të ardhëme më të mirë. Këto këngë në të shumten e rasteve zëvëndsuan atë zbrastësi...

Fishta - ndërgjegjja e kombit

Nga Ali Podrimja - Në moshën katërmbëdhjetë vjeçare shfletova për herë të parë “Lahutën e Malcis”. Im atë nuk e di ku e kishte gjetur, në cilin kënd të antikuariatit të gjërave të çmuara, siç e quanim qytetin, aty nën Çabrat, ku dhuna serbe bënte çmos të zhbinte çdo vlerë tonën shpirtërore që mbante gjallë kujtesën...

Produkt 28 "fluturojne" nje kat me lart

“Kam shumë qejf të takojë një herë djemtë e grupit “Produkt 28” dëgjova të thoshte një adoleshente në një nga kafenetë në qendër të Tiranës. Në njërën tavolinë unë dhe në tjetrën ato, po ndiqnim me kërshëri klipin më të ri të “Produkt 28”...

Të vërtetat historike dhe si duhen trajtuar ato

Mbas 16 vitesh “tranzicioni”, kur vazhdon akoma qe të zezës t’i thuhet e bardhë, më në fund Kryeministri i Shqipërisë u prononcua se duhet rishkruar historia  e vëndit.  Nuk dua të bëj spekullime rreth kësaj nisme por jam...

Një ''tulipan i zi'' për Mishel Platini nga Tirana

Nëse në ndeshjen e vitit të kaluar Holandë-Shqipëri, të luajtur në Amsterdam, holandezët mund t’i lejonin vetes të luanin volejboll në zonën e portës së tyre, sepse gjyqtari çifut Alon Yefet, nuk kishte ndërmend që t’i ndëshkonte me njëmbëdhjetëmetërsha në favor të skuadrës shqiptare...

Grupimi i Dhjetorit ’90 kërkon rihapjen e dosjes “Hajdari”

Grupimi i Dhjetorit të ‘90 ka kërkuar të rihapet dosja në lidhje me vrasjen e Azem Hajdarit. Duke ftuar gjithë qytetatrët të nderojnë sot kujtimin në përkujtimoren me rastin e 9 vjetorit të vdekjes së tij, grupimi është shprehur se “nuk do të rreshtet së kujtuari njerëz dhe ngjarje që na bëjnë të...

Ismail Qemali firmosi ardhjen e Princ Vidit në Shqipëri

Plotë 11 muaj pas 28 Nëntorit 1912, i ndodhur nën presionin e qeverisjes së sforcuar e inaktive, që njihet vetëm për ngritjen e flamurit në Vlorë dhe shpalljen e Pavarësisë, për vetë kushtet ku ndodhej Shqipëria pas daljes nga "zinxhirët" e pushtimit turk, kryeministri Ismail Qemali, detyrohet të...

Gratë e burgosura: vetëm fajtore apo edhe viktima?

Pothuajse të gjitha studimet e bëra në lidhje me gratë e burgosura kanë arritur në përfundimin se ka një lidhje shumë të fortë midis dhunës që këto gra kanë përjetuar në jetë dhe hyrjes së tyre në proceset kriminale gjyqësore si të pandehura...

Nënë Tereza i dhuron medaljonin një myslimani

Nënë Tereza, bamirësja e madhe shqiptare, ka vizituar qytetin e Durrësit në vitin 1991. Ishte periudhë ndryshimesh të mëdha shoqërore e demokratike dhe, siç ndodh gjatë ndryshimit të stinëve ku të parat janë dallëndyshet që lajmërojnë ngrohjen e...

Genta Ismajli: 6 vitet e dashurisë time me Milotin

Çdo paraqitje e saj, tërheq vëmendje. Çdo projekt i hedhur në treg, korr sukses. Por Genta Ismajli është shumë e kujdesshme, si me paraqitjet e saj ashtu edhe me ato që i ofron tregut. Fare rrallë shihet të dalë në lokalet e qytetit apo për...

Perspektiva e turbullt e luftës antikrim

Në retorikën e përditshme të politikanëve, medias, intelektualëve të fushave të ndryshme, vërehet të trajtohen, deri në hiperbolizim, shumë aspekte të jetës shoqërore shqiptare. Por fatkeqësisht rrallë vërehet të hulumtohet dhe debatohet...

Kazinotë, aty ku përfitohet nga puna e adoleshenteve

Nuk pretendojnë të jetojnë si moshatarët e tyre të pasur, por të paktën duan ato pak gjëra elementare që t'i bëjnë të ndihen të kohës. Pikërisht, këto kërkesa që prindërit e tyre kurrë nuk munden t'ua plotësojnë, ka detyruar ...

Atdheu ynë – Kombi shqiptar copë-copë edhe nga ne të zot

Koha e trazicionit shqiptar tashmë hyri në histori si faqja më e zezë në historinë tonë kombëtare.Dhe s’kish si të ndodhte ndryshe kur Shqiperia ne vitet ’80 pësoi rënien më të madhe ekonomike për shkak të politikës së gabuar të fenerit ndricues...

Leksioni i 11 Shtatorit

11 shtator 2001. Ndodhem së bashku me një grup specialistësh ushtarakë të Pentagonit, duke pirë një kafe në "Rogner", pas përfundimit të një brifingu të radhës...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora