E diele, 25.10.2020, 10:15 PM (GMT)

Dëshira kalon nga stomaku

Një kombinim i pranishëm dhe i përsëritur në histori, në letërsi, në kinema. Dhe natyrisht në kuzhinë. Sepse nuk është e vërtetë vetëm thënia se dashuria kalon nga stomaku. Është shumë e vërtetë edhe që ushqime të caktuara përmbaj- në karakteristika afrodiziake, të tilla që janë në gjendje të konkurrojnë edhe kërkimet më të fundit të shkencës moderne...

Habia e Arkeologjise, Levizje ne Zanafilla

Shkenca e arkeologjise kerkon gjenezen e botes, te qyteterimeve dhe te artit, eshte thelbi per rikrijim .Arkeologjia si te gjitha disiplinat shkencore ka evoluar. Ajo ka nje histori te veten, ne mos nje "arkeologji" te sajen. Ketu trajtohet procesi i evolucionit te mendimit, i vepres se njerezve, qe kane realizuar nje hap ose shume hapa zhvillimin e mendimeve te tyre, si dhe se fundi, te teknikave te perdorura, te cilat edhe ato gjithashtu jane perpunuar nga njerezit...

Lezha

Aty ku Lumi Drin i jepte fund rrugetimit te vet neper Shqiperi dhe bashkohej me Detin Adriatik per te krijuar Gjirin e Drinit; aty ku takohen zgjatimet e fushave pjellore te Zadrimes, te Torovices (dikur kenete) dhe te Bregut te Mates (krijuar nga prurjet e lumenjve Drin dhe Mat); aty ne majen e nje kodre ne forme piramide (Mali i Shelbumit) dhe rrotull nje kodre tjeter edhe me te vogel, ne majen e se ciles sot dallohen bedenat e Kalase Mesjetare, qarkuar nga V L prej nje kreshte malore (pika me e larte, Vela 1171 m...

Kane thene per Dashurine... (VII)

Martesa është shkolla më e mirë e rendit, e mirësisë, e njerëzisë. Mirabo. Martesa është fushëbeteja ku mbaron liria personale. Bekoni...

Kane thene per Dashurine... (VI)

Në dashuri është mbret ai që dashuron më së shumti. Helvecinsi. Dashuria që mund të vdesë nuk ka qenë dashuri. Auerbahu...

Kane thene per Dashurine... (V)

Dashuria lind, jeton dhe vdes në sy. Shekspiri. Të frikësohesh nga dashuria do të thotë të frikësohesh nga jeta, e ata që frikësohen janë tri herë të vdekur. Raseli...

Kane thene per Dashurine... (IV)

Në qoftë se dashuron, askush nuk mund të të bëj gjë. Kieopatra. Miqësia dhe dashuria janë dy lule në një rrënjë. Vetëm se dashuria ka disa petale më shumë. Klopshtoku...

Kane thene per Dashurine... (II)

Dashuria e parë i ngjan borës së parë, rrallë ndonjëherë mbetet. Finlandeze. Dashuria as nuk mundet të blihet, as nuk mundet të shitet. Çmimi i vetëm i dashurisë është dashuria. Angleze...

Kane thene per Dashurine... (I)

Puthi syte e bashkeshortes tende nese jane te lagur me lot (Anonim ). O Zot cfare do t´ishte njerzimi pa gruan, o Zot pa gruan? Do te ishte i shkrete, o Perendi, tmerresisht i shkrete. (Mark Twain) ...

Bukuroshja E Durresit, Qe Sfidoi Onufrin

Madje as Xhotoja, i te njejtit shekull me Danten, nuk ka mundur te beje nje figure te tille femre. Artisti qe ka ravijezuar ne qeramike me ngjyra kete portret femre, eshte nje artist tejet i guximshem, i sakte, lakonik, me vizion te qarte per bukurine e shendetshme te njeriut, qe e do dhe nuk e perbuz jeten...

Fakte Shkencore

 • Shpejtesia e drites eshte 186,000 milje/seconde.
 • Drites i duhen 8min e 17 sec per te udhetuar nga dielli ne siperfaqen e Tokes.
 • Ne tetor te vitit 1999 lindi personi i 6 bilionte...
 • Nje Lume Hyjni? Po, Vjosa.

  Hyjnizimi i lumit te Vjoses, eshte nje nga deshmite me te rendesishme te mitologjise se Ilireve ne lashtesi. Kjo skulpture e ketij plaku madheshtor eshte identifikuar si personifikimi kultik i lumit te Vjoses. Skulptura eshte ne mermer te bardhe me lartesi 49cm dhe gjeresi 70cm dhe eshte gjetur ne qytetin e lashte te Apolonise...

  Me Shume Muzike Shqiptare

  Pas viteve ’90 shoqeria shqiptare ne luften e saj kunder komunizmit u mor me shume me “problemet madhore”qe e mbajten aq shume gjate ate sistem ne kembe.Dhe ishte e natyrshme .Te natyrshme ne nje fare mase quajme dhe rruget e mjetet qe ajo zgjodhi, edhe pse shembulli pozitiv i ndonje vendi te Evropes Lindore nuk mungonte per te minimizuar sadopak pasojat, por klasa politike e asaj kohe nuk kishte eksperience, e sic thote ndonje analist, i mungonte nje deshire e tille...

  Erdhi stina e fitnessit!

  Ditë të ftohta, shi, humori ndryshon dhe një fetë tortë me çokollatë dhe krem nuk duket dhe aq e tmerrshme… palestra të duket kaq larg… derisa të vijë sërish pranvera dhe menjëherë do të të duhet të rikuperosh format e trupit, sepse vera nuk është aq larg sa e mendon...

  Trajtimi i migrenës me operacion; Nanoshkenca

  Disa mjekët thonë se migrena nga e cila vuajnë rreth 30 milionë amerikanë, mund të trajtohet edhe me operacion. Shkencëtarët thonë se nëpërmjet një operacioni të thjeshtë në hundë, dhimbja e migrenës nuk kthehet më kurrë në 65 përqind të rasteve...

  Novela e forumisteve te forumit shqiptar VI

  Franciss (coppola) kishte nje sahat qe priste te hynte ne internet. kishte qene sistemi shume i ngarkuar keshtu qe nuk mund te futej. epo ta haje dreqi, mendoi. kur do fillojme te marrim shembull nga shqiperia edhe ne amerikanet...

  Bik Ndoja

  Këngëtar i shquar i muzikës popullore shkodrane i gjysmës së dytë të shek. XX.
  Biku (siç e thërrasin që të gjithë në Shkodër), gjimnazin e kreu në shkollën e vjetër “J.Misja”. Lidhur me muzikën popullore...

  Tefta Tashko Koço

  Bija e patriotit te njohur Thanas Tashkos dhe e Eleni Zografit, lindi ne qytetin Fajum te Egjiptit me 2 nentor 1910, ku i ati kishte emigruar dhe mbante buze liqenit te atij qyteti nje restorant te vogel i cili ishte bere qender ku mblidheshin patriotet shqiptare...

  Anita Bitri

  Anita Bitri u lind në Sarandë, më 8 Janar 1968 në një familje intelektuale. Të gjithë admironin tiparet e ëmbla dhe të bukura të kësaj fëmije ëngjëllor. Edhe pse ishte në kopësht, ajo këndonte me fëmijët e tjerë dhe imitonte në ambjentet e shtëpisë, recitonte pa pushim; që në atë moshë dinte shumë poezi të njohura dhe imitonte shumë këngë të festivaleve...

  Gallery

  Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
  Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
  Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
  Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
  Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora