E merkure, 21.10.2020, 12:02 AM (GMT+1)

Tershana mes dritherimave te nje rikthimi

Te prekshme, te ndjeshme e teper njerezore jane emocionet qe e kapluan nje prej kengetareve qe ka bere epoke ne muziken shqiptare, Tonin Tershanen. Pak minuta para se te dilte ne skenen e "Kengeve te Shekullit", mbreme ne Tv Klan...

Spartaku i Moskës, Stalini, Berija dhe Shqipëria… (III)

Spartaku ka ardhur në Shqipëri edhe më 1951, plot pesë vjet mbas ardhjes së tij të parë më 1946. Madje kësaj here ka ardhur me një bujë që për shumë e shumë vite nuk do të ndalej. Ka ardhur mu në kohën kur protagonistët e mëdhenj të...

Vërejtje e vonuar dhe përgjegjësi e (pa)pranuar e UNMIK

Mosrespektimi i dy dokumenteve bazë me të cilët është vendosur prania ushtarake dhe civile në Kosovë: i Marrëveshjes Ushtarako-Teknike ndërmjet NATO-s dhe "RFJ-së" dhe Rezolutës 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, si nga ana e...

Refleksion mbi disa teza të rrezikshme

Këto ditë më rastisi të isha pjesëmarrës në referatin e një prej autorëve më të njohur në fushën e politikave dhe konflikteve etnike dhe ish-këshilltar i një numri të madh shtetesh që kanë pasur probleme me pakicat etnike brenda kufijve...

Ndrekë Luca, legjenda e skenës dhe kinematografisë shqiptare

Mund të shkruash diçka, por jo gjithçka për kozmonautin tonë mitik "Artistin e Popullit" Ndrekë Luca. Kulti i tij artistik është aq i lartë sa fjala dhe sharmi i tij depërtoi në portat e veprave më të mëdha të skenës dhe ekranit shqiptar...

Priftuli, shpirti i lirë që endet në kohë

Pasditen e së mërkurës, më datë 10 tetor 2007, në Sallonin e Artit “Priftuli”, që ndodhet pranë bulevardit kryesor të qytetit të Durrësit, (ish kinema “Iliria”), u përurua ekspozita retrospektivë “Priftuli dhe miqtë”, organizuar nga...

Pater Zefi

Kur u vura të shkruaj këto radhë u gjeta keq, se m‘u duk se po shkruaja për dikë që e kish të vështirë të më kuptonte siç po ja radhisja fjalët. Ndërrova mëndje dhe i dhashë karar që të përpiqem ta nderoj në të folmen e vet...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora