E shtune, 31.10.2020, 10:46 PM (GMT)

Ermira Babaliu - Divorci i prinderve dhe jeta ne amerike

Në një nga festivalet në Pogradec dëgjohet nga drejtori i televizionit, Virgjil Kule që e sjell nga provinca  në skenën e festivaleve të interpretuesve, për të marrë hov drejt suksesit. Ndër vite Ermira ka krijuar një karrierë kostante...

Humor

Hipur në çati, Mihallaqi po riparonte tjegullat pas shiut të rrëmbyeshëm të natës. I duhej një çekiç dhe i thotë të birit, Pilos: “Zbrit deri te komshiu dhe kërkoi çekiçin”. Zbret djali, troket në portë dhe i del i biri i komshiut. I kërkon çekiçin. I biri

Irani xheloz ndaj Tiranes per centralin berthamor

Ambasada e Iranit ka kundershtuar mundesine e ndertimit te nje centrali berthamor ne vendin tone. Sipas ambasadorit te Iranit ne Shqiperi, Alibeman Eghbali Zarch, te njejtat standarde duhet te ndiqen per te gjitha vendet. Ambasadori...

Ekskluzive: Zija e malėsorit

Prej vdekjes së Ibrahim Rugovës, figura e tij u ka munguar tubimeve përkujtimore, protestave, tryezave. Është njeriu që ditët e zisë për presidentin Rugova i ka pasur më të gjatat. "Edhe sot kam ditë zie", thotë Rrustem Nikçi. Dallohet në turmë. Pamja e tij është e veçantë. Një pamje hijerëndë, me shall të mbështjellë rreth koke dhe me mustaqe që i japin sharmë fytyrës së malësorit. Shpesh kjo pamje, ka hyrë nëpër shiritat filmik të fotoreporterëve dhe kamerave televizive. Rrustem Nikçi, me këtë pamje është prezantuar kudo në qytetet e Kosovës ; në tubime elektorale, akademi...

“You’re Beautiful”, James Blunt nën qiellin e Kosovës

Poeti i ardhur nga hiçi, pasi preku majat muzikore të gjysmës së botës, rikthehet pas dy vitesh mungesë. Në 2005-ën albumi i tij “Back to Bedlam” u bë një nga më të shiturit e dhjetëvjeçarit. Kantautori anglez, mishërimi i romantizmit...

Varfëria, 5 mijë fëmijë analfabetë enden rrugëve

Mijëra fëmijë enden rrugëve pa shkollë. Janë të varfër me probleme familjare, apo të nënvlerësuar nga komuniteti. Këto janë kategoritë e fëmijëve më të rriskuar për të mbetur në terr mendor. Një studim i Ministrisë së Arsimit nxjerr në...

Dashnorët e dosjeve

Ata që duan ta shohin kasafortën e dosjeve të mbyllur apo të hapur, janë në majat e politikës shqiptare. Vallja e dosjeve është bërë si vallja e yjeve të Lasgush Poradecit, që thotë “venë e vinë, e venë prapë. Dukuria e dosjeve është si...

Si te aplikoni per te studiuar ne Britanine e Madhe

Ne Mbreterine e Bashkuar shume universitete ofrojne nje game te gjere kursesh. Si rrjedhoje, eshte mjaft e veshtire per te bere nje zgjedhje mes kaq shume mundesish. Ne ju vijme ne ndihme me nje sere informacionesh te nevojshme per...

Imazhe nga Aquila, në zemër të Abrucios

Akuila (Aquila) është një qytet i vogël në zemër të Italisë dhe qendër e krahinës së Abrucios, 714 m mbi nivelin e detit, me një sipërfaqe prej 466 mije. Një qytet i vjetër, karakteristik i Mesjetës, me rrugë të ngushta e me kalldrëme, me kisha...

Dorian Koçi: Rrugëtimi i identitetit fetar

Ekzistenca e shtetit shqiptar të vitit 13' e në vazhdim do përbente një kuriozitet të veçantë sociologjik për të gjithë ata që do ta ndiqnin nga afër, pasi kërkohej të kryhej pothuajse e pamundura, të ngrihej dhe mbijetonte...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora