E shtune, 31.10.2020, 09:35 PM (GMT)

Në qytetin e delvinjotëve

Delvina është shumë më afër sesa mendohet, kur zbret qafën e Muzinës. Të duhet, që fill në një xhep si të padukshëm, ku gjendet një tabelë që e paralajmëron atë, të kthehesh. Më pas, pak kilometra të ndajnë nga ish-nënprefektura...

‘Kënga Magjike’ nuk është skenë për prova

40 artistë ndër më të njohurit e muzikës së lehtë shqiptare do të performojnë në gjysëmfinalen e “Këngës Magjike 2007” në 23 dhe 24 nëntor. Ndersa më të mirët do të këndojnë në datën 25 në finalen e këtij aktiviteti tradicional që sjell...

Energjia bërthamore dhe Shqipëria

Kur disa vënde të Europës, përgatiten të braktisin energjinë nukleare, disa të tjera kërkojnë energjinë nukleare. Ditët e fundit në politikën dhe në median shqiptare po diskutohet me një temp të veçantë ideja e Zotit Berisha për ndërtimin...

Universitetet me te mira te botes ku ia vlen te studioni

Eshte publikuar dje klasifikimi i universiteteve me te mira ne bote per vitin 2007, sipas “The Times Higher Educational Supplement”. Universitetet amerikane dhe britanike dominojne listen, madje tre universitete britanike jane ne listen e 5 me te mireve...

Ekskluzive - Albert Vataj: Garderoba e dritave të kuqe dhe Shqipëria

Është teorikisht dhe praktikisht e pamundur të gjesh një shteg në përpjekjen për të motivuar atë që pakkush do të hezitonte ta quante çmenduri kolektive. Është fjala për formatin e prezencës në publik të femrës shqiptare, garderobë të cilën do ta kishte zili edhe mantenutat e rrugicave më të famshme të dritave të kuqe, ngado ku ato kandellin dëshirat për flirte të mijëra meshkujve në të gjithë botën. Nuk ka rrugë të arsyetimit logjik që do të të mbushte mendjen se pse pikërisht femra shqiptare, ndryshe nga soji i saj në botën e qytetëruar...

Thithgjaks...!

Flitet për ta, dhe shfaqen përherë në TV, kryesisht nëpërmjet filmave artistikë, tregimeve letrare dhe gojëdhënave të ndryshme, letërsisë fantastiko-fantazmagorike (fantastiko-shkencore s'vete), që mjelin dhe vjelin miliona dhe miliarda dollarë...

Ali Podrimja: Nëna Tereza dhe Kisha shqiptare

Një i urtë ka thënë se gjuha e përcakton atdheun, prejardhjen… Po qe se vdes ajo, nuk ka gjë më të dhimbshme. Humbësit u ngjajnë patave në mjegull. Rreth kësaj plage njerëzore kam pas rast të dëgjoj gjëra rrëqethëse. Nuk mund të...

Kush ishte arbereshi Leke Dukagjini

Leke Dukagjini eshte figura e dyte arberore e shekullit te XV-te pas Skenderbeut, qe u mundua dhe e vazhdoi luften edhe pas vdekjes se Heroit Kombetar. Per studjuesit, me trashegimine e tij te "Kanunit", ai gjykohet si nje figure e...

Nijazi Ramadani: Jeta 63 vjeçare teatrore e Gjilanit

Jeta skenike teatrale  në qytetin e Gjilanit, sipas të dhënave në dokumentet e shkruara dhe të deklaruara është prezente në jetën publike prej 26 marsit të vitit 1944, pra, “ishte një ditë e diel, kur mësuesit dhe nxënësit shqiptar...

Vrasja e Gazmend Begës, një krim që duhet zbardhur

Një emigrant në Greqi, solli në redaksinë e "Shekulli-Kontakt" një letër të mbushur plot dhimbje për humbjen tragjike të të riut shqiptar, Gazmend Bega, i vrarë në Athinë një muaj më parë, pas një sherri banal. Emigranti, njohës i familjes...

Aurel Plasari: Orienti apo hija nga oksidenti?

Një “kulturë europiane” e thjeshtuar vetëm në trajtat e saj “oksidentale”, s’mund të përfytyrohet. Kulturorisht, si dhe shpirtërisht, Europa ngërthen në vetvete gjithë sa ka krijuar hapësira e quajtur “ballkanike”...

Heba, aktori që adhuronte artin dhe detin

U përcoll dje për në banesën e fundit aktori i shquar Vangjel Heba “Artist i Merituar”, krijues i dhjetëra roleve në teatër dhe në kinematografi. Ai ndërroi jetë të mërkurën në mëngjes në moshën 74-vjeçare, pas një sëmundjeje të rëndë...

10 vendimet fatale që ndryshuan botën

Këto vendime u morën vetëm nga pak njerëz: Churchill, Hitler, Stalin, Mussolini, Roosevelt dhe nga elita e ngushtë japoneze. Këto vendime fatale për fatin e botës qenë: 1) vendimi i Churchill për të vazhduar të luftojë pas rënies së Francës...

PDK e Thaçit fiton zgjedhjet

Partia Demokratike e Kosovës e Hashim Thaçit, kryeson në rezultatet paraprake që kanë dalë pas mbylljes së kutive të votimit në Kosovë. Edhe të dhënat që janë publikuar nga Organizata Jo Qeveritare "Demokracia në veprim"...

Pak humor nga Tano Banushi

U promovua dje libri i Isa Alibalit, "Me Tano Banushin dhe humorin e tij - Jeta dhe veprimtaria artistike". Një takim mes miqsh, të ardhur në Tiranë nga Shkodra, me kujtime dhe humor..,
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora