E shtune, 31.10.2020, 09:55 PM (GMT)

Greqia të ndryshojë politikat ndaj shqiptarëve

Shqipëria kërkon nga shteti grek ndryshimin e politikës që ndjek ndaj shqiptarëve dhe hartimin e strategjive që do të jenë më shumë në ndihmë të tyre. Një qëndrim i tillë mbështetet në numrin e madh të shqiptarëve që janë në...

HIV/AIDS, dyfishohen rastet e te infektuarve

Virusi vdekjeprures HIV/AIDS, po perhapet me nje shpejtesi te frikshme. Specialistet e Institutit te Shendetit Publik kane verejtur te shqetesuar se rastet e reja jane dyfishuar, ne krahasim me te njejten periudhe te vitit te kaluar...

Kthesat e Elsa Liles

Se do te kishim shume shpejt ndonje lajm te ri nga Elsa Lila, e se ky lajm do te kishte lidhje me festivalin e Radio Televizionit Publik Shqiptar, nuk qe e veshtire te merrej me mend, ndersa ajo u shfaq pak dite me pare duke zbritur...

“Kur kenget vijne me tjeter veshje”

Jane kenge qe mbajne veshur nje tjeter petk, ndryshe nga koha kur jane shkruar, ato qe vijne cdo fundjave ne “Kenget e Shekullit”, duke marre ne kete menyre ngjyrimin e kohes, kur edhe vijne. Shumekush do thoshte s’ka pse, ose me...

Engjëll Koliqi: Letër banorëve të shekullit tim

Lecco, korrik – nëntor 2007. – Shumë të dashur fëmijë – vashëza e djelmosha! Shumë të dashur të rinj – vajza e djem! Të dashura zonja e të dashur zotërinj – të zinj e të bardhë, të kuq e të verdhë! Të dashur njerëz të të gjitha kontinenteve...

Një studiues korçar përmes Mirditës në dimrin e 1930-s

Duke vijuar me reportazhet e “Discovery”, menduam të vijmë para lexuesit me një udhëpërshkrim të para 80 viteve të një studiuesi të njohur korçar që u prin viseve të Veriut dy antropologëve amerikanë, burrë e grua. Kalon malësinë...

Në lëkurën e Eduardit

Shpreson që emocionet që njerëzit i shfaqën gjatë shfaqjes së filmit të jenë të sinqerta. Shpreson që ‘Eduard’ të nominohet për Oscar. Për Express flet Eshref Durmishi, aktori kryesor në filmin greko–gjerman ‘Eduard’ , i regjisores greke, Angeliki Antoniou...

"Meqë Kodrën nuk e duan, po e marr në Itali"

Presion ose jo, quajeni si të doni. Tashmë e ka bërë fakt të kryer. Ibrahim Kodrën do ta marr në Itali. Kështu është shprehur dje gjatë një konference për shtyp, kuratori i testamentit të piktorit të njohur, Fatos Faslliu...

Albert Vataj: Intervistë Ekskluzive me Kryetarin e Partisë së të Drejtave të Mohuara e Re, Fatmir Hoxha

E takojmë atë në një bar-kafe prane parlamentit. Kushdo që frekuenton këtë bar dhe që nuk e njeh, menjëherë do të vërë re tek ky njeri, jo vetëm një administrator të përsosur të një lokalit, por dhe një njeri fisnik. Në këtë vend nuk është e domosdoshmëri të jesh i njohur në një fushë të artit, të sportit apo të politikës, apo gjejeni vetë se si që të kesh popullaritet. Fatmir Hoxha ka konturuar njohjen e tij në atë copë të Tiranës edhe më tej, deri ku mbërrin vepra e tij e mirë dhe bujaria me “zemër...

Albert Vataj: Garderoba e dritave të kuqe dhe Shqipëria

Është teorikisht dhe praktikisht e pamundur të gjesh një shteg në përpjekjen për të motivuar atë që pakkush do të hezitonte ta quante çmenduri kolektive. Është fjala për formatin e prezencës në publik të femrës shqiptare, garderobë...

10 pyetje për Al Paçinon

Fillimisht duhet të më shpjegoni ç‘do të thotë kulturë italo-amerikane. Jemi në këtë vend që prej 100 vjetësh. A mos nuk është kultura italo-amerikane kulturë amerikane? Kjo ndodh pasi ne jemi shumë të ndryshëm, në terma...

Miss Globe International 2007

42 vajzat më të bukura të Botës udhëtojnë nëpër Shqipëri, jo vetëm për të fituar një trofe, por edhe për të shprehur imazhin turistik dhe për t’i dhënë akoma vlerë traditës sonë e për ta përçuar atë gjithandej. Dhe në fund të rrugëtimit...

Afërdita Dreshaj - dashuria e bukur e Shpat Kasapit

Një histori rozë që do ta kishte zili çdo vajzë apo djalë. Një modele e suksesshme dhe një këngëtar po kaq i suksesshëm në një lidhje të bukur dashurie, që fshin edhe distancat mes Miçiganit dhe Shkupit. Dy vite janë mjaft për ta...

Eranda - Beqarja liberale

Eranda Libohova po përjeton një rini të pafund. Në karrierë, në jetë dhe imazh. Ndër këngëtaret më interesante dhe të pëlqyera të një publiku të gjerë, ajo tashmë e di se çfarë kërkon: perfeksion në muzikë dhe një jetë emocionale...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora