E merkure, 23.09.2020, 01:45 PM (GMT+1)

Revista Shqipëria Etnike

SHQIPËRIA ETNIKE - Revistë e pavarur tremujore: informative-kulturore-politike Për: -Shqipërinë Etnike në kufijtë e saj -Riatdhesimin e Shqiptarëve të dëbuar me dhunë -Luftëtarët e Rënë të Kombit Shqiptar...

Revista Shqipëria Etnike - Nr. 3

Ka ardhur koha që bota t’i mbështesë shqiptarët në projektet e tyre për vetëvendosje dhe, pse jo, për RIBASHKIM NË NJË SHTET KOMBËTAR SHQIPTAR me madhësinë e Zvicrës, duke krijuar kështu një ekuilibër në zonën...

Ibrahim Kadriu: 999 arsye për të qeshur!

Një bashkëshort hyn në shitore të peliçeve dhe i drejtohet shitësit: - Ju lutem, nxirrni atë peliçe nga vitrina! - Po, menjëherë, - i  përgjigjet ai. – Dëshironi ta blini? - Jo, jo, assesi! Por vetëm e largoni nga vitrina që të mos e sheh gruaja ime!...

Nuhi Veselaj: Paskajorja dhe Standardizimi i Gjuhës Shqipe

Në kumtesën e publikuar me rastin e themelimit të Komisionit për çështje të shqipes standarde të ASHAK- ut, më 26.06.=04 (Prishtinë), ndër të tjera në një pikë të veçantë të saj, thuhet se “në procesin e evoluimit të gjuhës...

Xheladin Hamza: Poezi për Ramushin

Kosovë nuk të lejojnë Dielli të shkëlqejë mbi Ty
Ujqit nga të gjitha anët tërbueshëm ulërojnë
Shumë të etshëm për gjakun Dardan janë
Trimat lindin që të mos vdesin kurrë
Ulëroni egërsira ulëroni sa të doni...

Deklaratë publike nr. 6 e zëdhënësit politik të FBKSH

Kosova Lindore (Presheva, Medvegja dhe Bujanoci) iu shkeputën trungut amë -Kosovës dhe iu aneksuan Serbisë.  Më 1 dhe 2 mars 1992 sovrani popull i kësaj krahine shqiptare, përmes formës më demokratike - referendumit popullor...

Kuriozitete nga Bota

Gjykata ka dënuar me 40 paund Daniel Slaney, pasi dikush e ka parë të shkundë hirin e cigares në tokë. Shkelësi i ligjit e ka pranuar, po ka shtuar se fundin e cigares e futi në paketën bosh, dhe nuk e hodhi në tokë. Sido që të ketë...

Ndue Ukaj: Nga mesha me 17 shkurt 2008 ne Zvicër

Me rastin e Pavarësisë së Kosovës në Will të Zvicrës, në organizim të Misionit Katolik Shqiptar më 17.02.2008, në ora 13 – u kremtua mesha e Shenjtë, nën drejtimin e Imzot Llucjan Avgustinit, në të cilën meshë morën pjesë shumë...

Adrian Gaxha: Surprizat e shfaqjes time në Evrovizion në maj

Tashmë kanë kaluar disa ditë nga zgjedhja e këngëtarit të talentuar Adrian Gaxha si përfaqësues i Maqedonisë në Evrovizion, por emocionet janë akoma të freskëta për të. “Jo vetëm se është hera e parë në historinë e këtij shtetit që...

Ëmbëlsisht e vrazhdë Amy Winehouse

Një trup i mbushur me tatuazhe e pirsing, sikur do t’i tregojë botës hartën për të mbërritur tek ishulli i shpirtit të saj fort i trazuar. Por rrugën për në botën e Amy Winehouse ajo ka ditur ta udhëheqë me zërin e saj drithërues, që...

Iva Mera: Baba mos prediko! (Papa don’t preach)

Iva Mere, vajza që  ka sfiluar për shumë stilistë dhe që është fokusuar nga blici i aparateve si fotomodele, sot e shikon jo vetën si protagoniste e mirëfilltë, por edhe si menaxhere në një agjenci mode. Megjithëse kohët e fundit...

Inis Gjoni: Arti i nje jete midis ekranit dhe teatrit

I është rikthyer ekranit të vogël me një projekt ambicioz, të paprovuar më parë. “Takim ekskluziv”, është programi i përjavshëm në ALSAT, ku Inis Gjoni merr përsipër të zbulojë prapaskenat e të ftuarve të saj, gjë të cilën e arrin me...

David Trezeguet: Monsieur Gol

Klas dhe elegancë e pastër. Por jo vetëm. Ajo që i del më mirë David Trezeguet është të shënojë gola. Gjithmonë dhe nga çdo lloj pozicioni. Kampion i botës, kampion evropian me Francën, pas vitit të kaluar në Purgator...

Zhdukja e kryeveprave të artit shqiptar

Zilja e telefonit në Galerinë Kombëtare (GKA) nuk pushonte. Kur më në fund eprori i GKA-së e mori receptorin gjërat ishin të prera. Duhen kaq piktura. Dhe, sa më shpejt të ishte e mundur. Përzgjedhja të ishte e mirë. Ishte...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora