E marte, 29.09.2020, 04:48 AM (GMT+1)

I ëmbli sukses i trishtë i Aida Shtinos

Me Aida Shtinon as një copë udhë të shkurtër nuk e bën dot, pa u përshëndetur më parë me të paktën një duzinë njerëzish. Janë kalimtarë të rastit, të cilët guxojnë t’ia presin rrugën drejtueses së njohur të emisionit “Njerëz të...

Selim Hasanaj: Kah po shkon Kosova

Gazeta ditore BOTA SOT e datës 08.05.2008, në faqen 4 të saj shkruan: U ARRESTUA DREJTORI I SHKOLLËS SË MESME " KUVENDI I LEZHËS" BAJRAM JAHIRI
Pra drejtori Jahiri arrestohet...

Ilir Dardani: Faqja e zeze e Shqiperise (VIII)

Shqiptaret nga Turqit, (pse i permend gjithmone turqit? – Sepse nuk pajtohem kurre me turqit shqiptare dhe as me islamizmin shqiptar ne pergjithesi) pervec te tjerash, kane trashegim dembelizmin, pertacine hipokrite...

“Lironi vëllezërit tanë”

Mërgata shqiptare në Amerikë, mbajti protestë për lirimin e të burgosurve politik, që mbahen ende në burgjet famëkeqe të Podgoricës. Dag Hammarskjold Plaza NYC- OKB: Mërgata shqiptare në SHBA-të, grupe shqiptarësh...

Agron Tufa: Sa tokë i duhet njeriut

Si gjithë njerëzit ende me mendje të esëllt, kjo pyetje, ndonëse e qartë, e rëndë dhe e prerë, e gjeti Sami S krejt të papërgatitur. Ishte një pyetje me aq peshë e fuqi shtypëse, sa ia bllokoi Sami S të gjitha mendimet dhe kujdesjet...

Peshkopi Janullatos: Jo, nënshtetësinë shqiptare

Peshkopi grek Janullatos do të kërkonte nënshtetësinë shqiptare për të siguruar postin e tij si Kryepeshkop i Kishës Ortodokse Autoqefale shqiptare për vete, si edhe për peshkopët e tjerë grekë, që do të vijonin në...

Tonin Çobani: Zanat dhe Orët në ''Lahutën e Malcis''

Në gojën e popullit, kur përmendën Zanat dhe Orët, thuhet Shtojzovallet, që do të thotë Shtojua, o Zot, vallet. Zanat dhe Orët janë qenie mitologjike, ndërsa fjala “Shtojzovallet” vjen si eufemizëm për Zanat dhe Orët ose për...

Zlatoje Martinov: Pse Kosova nuk asht ''Zemra e Serbisë''?

Kemi qenë dëshmitarë gjatë muejve dhe vjetëve të fundit të ringjalljes së miteve të vjetra dhe krijimit të atyne të reja për Kosovën. Ashtu si në shekullin 19 dhe 20, prapë në fillim të shekullit 21 Kosova edhe njihere po ze...

At Zef Pllumi: Xhabir Dibra

Përveç tjerash tash, aty m’u shtue edhe nji mungesë tjetër. Në këtë kohë racjoni i burgut ishte vetëm 400 gr bukë e nji tas (1/2 lt.) ujë: ujë mund jepshin edhe ma shumë simbas enes dhe rastit. Un nuk kishem kurrfare..

Granit Sokolaj: Kur mjekët e duan nga një thikë

Rasti i fundit i vdekjes së vajzës 17-vjeçare nga Pogradeci, tregoi më së miri, papërgjegjshmërinë e bluzave të bardha, etjen e tyre të pandalshme për të zhvatur lek në këmbim të jetës. Gjej rastin t’i shpreh ngushëllimet familjes...

Mihallaq Andrea: Magjepsem me ‘Serenatat e Rumiut’

Ai tashmë quhet “Magjistari i serenatave korçare”. Një njeri që nuk e percepton dot veten pa kitarën dhe pa muzikën. Një njeri që gjithë jetën e ka lidhur me këtë gjini muzikore. I qetë, i vëmendshëm, fjalë plot...

Lek Pervizi: Kampet komuniste ne Shqipni - Tepelena

Vizatimet nga Lek Pervizi, i denuar politik në atë kamp. Pamje e pergjitheshme e kampit, rrethuar me tela me gjemba, me kazermat ku rrinin mbyllur të intenuarit. Plan skica e kampit te Tepelenes, ku shenohen vendet e varreve

Kadri Mani: Tri shkrime paralele

Nazmi Berisha- Dazi, në vend të gurit, e gjuan kodrën! Dhe Nazmiu nëse nuk e di se çka është “Qelimja”, duhej ta pyeste imamin e vet, dhe të përqendrohej në titull, e jo kur është fjala thjesht për “Qelimen...

Libri, kërcënohen Blushi dhe Çani

Shkak është bërë promovimi i librit të ish-gazetarit e politikanit Ben Blushi në emisionin e gazetarit Arian Çani "Zonë e Lirë". Kërcënimi është bërë nëpërmjet një letre, nga përmbajtja dhe formulimi i të cilës, dërguesi pretendon...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora