E premte, 05.06.2020, 11:06 AM (GMT+1)

Sulejman Pitarka, gjeniu i portreteve të paharruara

Sulejman Pitarka, një ndër aktorët më të suksesshëm të teatrit dhe kinematografisë, protagonist i mbi 70 roleve në teatër dhe rreth 20 roleve në kinematografi, kujtohet nga publiku për secilin nga këto role, të vlerësuara nga...

Besnik Hysa: Vitet historike?!

Me ardhjen e sistemit shumë partiakë gjatë viteve të 90-ta, të shekullit të kaluar për shqiptarët nuk mbet vit pa qenë historik. Përveç historik çdo vit cilësohej edhe si vit i kthesave e prapë kthesat nuk ndodhnin. Mund edhe të...

Genta Ismaili, ja pse bota e muzikës është e çuditshme…

Këngëtarja e suksesshme kosovare Genta Ismaili, sapo ka nxjerr në treg albumin e saj muzikor, por ajo nuk pushon së punuari, pasi gjatë qëndrimit të saj në Amerikë kohët e fundit ka realizuar katër këngë në anglisht që priten të...

Aurela, te fshehtat dhe sekretet e saj

Ka lënë pas një vit, fundi i të cilit e kurorëzoi si fituesen e Festivalit të “Kënga Magjike”. Aurela Gaçe, këngëtarja që me këngën “Hape veten” solli një interpretim të mrekullueshëm, në këtë intervistë ekskluzive, më shumë se...

8 fenomenet e mistershme paranormale

Shkenca ka fuqinë të shfrytëzojë energjinë, t’i lejojë njerëzit të fluturojnë, të ndihmojë në kurimin e sëmundjeve dhe të shpjegojë shumë rreth botës. Por, edhe pse është e mrekullueshme dhe e dobishme, shkenca nuk mund...

Hajt, gjumë të ëmbël!

Nëse e gjeni veten zgjuar pas disa orësh gjumë, apo zgjoheni shpesh gjatë natës, ky fenomen quhet “parasomnia” ose “pagjumësi”, dhe është shumë më e përhapur se sa njerëzit mendojnë. Një sondazh i vitit 2005 zbuloi se rreth...

Jo më frikë nga plakja!

Meshkujt janë të fiksuar pas rinisë, po aq sa edhe femrat. Mendoni për pak çaste për Juan Ponce de Leon – pushtuesin e famshëm spanjoll, i cili shpenzoi vite të tëra të jetës duke kërkuar Burimin e Rinisë. Lajme të këqija na vijnë...

Ekskluzive: Suzana Kuqi - Kur fillova pune...

Ndoshta sot shume pak vete do te me kuptojne dhe shume me pak do te me besojne pasi historia e shkurter qe kam per te treguar ka ndodhur jo pak por njezetepese vjet me pare kur isha vajze e re dhe sapo pata mbaruar universitetin...

Të bëhesh e virgjër me 10 mijë lekë

Të mos jesh e virgjër, të të mungojë himeni (cipa e virgjërisë), mund t’i kushtojë edhe të ardhmen një vajze. Kështu ndodhte rëndom në vendin tonë, jo vetëm dikur, kur pas natës së parë të martesës, çifti ishte i detyruar të...

Kadri Mani: Kane marrë fund si derrat pas lende!

Flaka e Janarit dikë do ta përcëllojë e do ta djegë fare! (autori i këtyre radhëve) Drejtësia e padrejtësia kacafytën si dy gjela grindavecë lafshëpërgjakur. Herë gabojmë e herë ia qëllojmë ne të gjithë: dallimi është aty se cilët...

Fatos Lubonja: Holokausti dhe persekutimi komunist

Sa here degjoj shqiptaret te mburren me faktin se, sipas tyre, ata jane i vetmi popull ne bote qe nuk i paskan dorezuar hebrenjte gjate Luftes se Dyte, me kap nje ndjenje e forte revolte. Them e forte, sepse ne te me perzihen tri revolta...

Arbën Xhaferi: A do të denacifikohet Serbia?

Gjatë konfliktit të vitit 2001 në Maqedoni, takimet ndërmjet subjekteve politike shqiptare dhe maqedonase, me zyrtarët e lartë të UE-së dhe të NATO-s ishin të shpeshta. Në njërin nga to, ku merrnin pjesë z. Solana, z. Paten

Kim Mehmeti: Xhamathyesit ne lagjet e Ballkanit

Pushtetarët e Maqedonisë i ngjajnë një grupi adoleshentësh të papërgjegjshëm, të cilëve nëse nuk ua merr topin me kohë, i thyejnë të gjithë xhamat e dritareve të shtëpive në lagjen ku lozin. E të cilët rëndom luajnë futboll nëpër rrugica...

Kadri Mani: Analiza e re në gazetën e vjetër

E lexova analizën Tuaj për humbjet e reja të PS-së, në gazetën tuaj të vjetër „ Zëri i popullit „: në vitin e 54-të të botimit të saj!!!?? Aty Ju gjeni „ rrezikun evident të krijimit të një pushteti totalitar „- duke harruar se çfarë keni...

12 vjet Al Bano dhe Romina bashkë në Vlorë

Më 31 janar të vitit 1996, 12 vjet më pare në qytetin e Vlorës, u formua shoqata kulturore "Al Bano dhe Romina Pouer", e vetmja me këtë emër në Ballkan.Qëllimi I vetëm ishte që,ne fansat e këngëtarit të madh italian të...

Çka të përbashkët Neço Muka me Musorgsin?!

Asnjë pushtues, diktaturë s'e ka vënë në trysni shpirtin krijues. Fizikisht, atdhetarisht kanë qënë në troje të veta, kultura ka mbetur aty. Ajka e njerëzve të ditur e kanë shtuar kulturën por edhe duke marrë majën e majës nga kulturat...

Grabitja ne Angli, parate ne Shqiperi

Nje pjese e 30 milione paundeve te pagjetur ende nga supergrabitja e bankes se Tonbridge ne Londer, dyshohet se eshte ne Shqiperi. Ne fakt, dyshimi nuk mund te duket i habitshem, duke pasur parasysh se vetem dy dite...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora