E merkure, 08.07.2020, 03:04 AM (GMT+1)

Adnan Abrashi: Krenari është të jesh nacionalist?!

Nga të gjitha fjalët e terminologjisë së popullarizuar politike, gjithnjë më ka pëlqyer termi NACIONALIST, e veçanërisht NACIONALIST SHQIPTAR. Kur nuk jam ngurruar të paraqitem se jam ky, përkundrazi...

Nazmi Rudari: Poezi përditëshmërie

Zbrita në Frankfurt e mora një avokat
Zbrita në Frankfurt e mora edhe nje përkthyes
Edhe dy përkthyes
Edhe tre përkthyes
Përkthyes për gjithe gjuhet e botës...

Mehmet Bislimi: Kryengritja e Malësisë së Madhe

Në vazhdën e kryengritjeve të shumta për çlirimin e bashkim kombëtarë të popullit tonë, pa dyshim së meriton të veçohet kryengritja e Malësisë së madhe e cila shpërtheu me 23 mars 1911. Kryengritja e Malësisë së madhe...

Shume urime per ty...poeti Nazmi Rudari

Miq të dashur nesër poeti dhe krijuesi ynë Nazmi Rudari ka ditëlindjën e tij të 57 prandaj në shenjë respekti dhe urimi po sjellim këtë cikël poezish të publikuara këtu për herë të parë. Besoj së shumëkush prej jush do t´i bashkangjitet...

Kadri Mani: O anglez, mos u bëj anglez!!

Kur dikush s’kupton apo shtiret se s’kupton, i thonë, gjithandej: mos u bëj anglez! Në pyetjen se kush e ka organizuar këtë emision të pistë, shund, (e që nuk ia ka qëlluar kurrkund!), më thonë se e ka organizuar- një anglez!! ...

Adnan Abrashi: Heshtja e popujve është mësim për mbretër

Si një ithtar i flaktë i ekzistimit të shumë teorive konspirative në botë, dita më ditë po bindem se, që nga hyrja e trupave të NATO-s dhe instalimit të pushtetit të UNMIK-ut në Kosovë e deri në këto çaste të shpalljes së pavarësisë, pas...

Nazmi Rudari: Atdheu në fotografi e fjalë

Kampionati i Diturisë „Atdheu në fotografi e Fjalë“ u mbajt në Fullda ashtu si ishte paraparë.Mysafirët dhe të pranishmit i përshendeti sekretari i KASH-it Nazmi Rudari kurse fjalën hyrse dhe hapjën e Kampionatit e bëri...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora