E marte, 26.05.2020, 08:26 AM (GMT+1)

Behar Gjoka: Martin Camaj i ndëshkuar gjuhësisht

Në historinë e hershme dhe moderne të letërsisë shqipe, figura e Martin Camajt, aq e shumanshme në kontribute shkencore dhe atdhetare, e veçmas në krijimtarinë e gjerë letrare, ka hyrë në shtegtimin e letrave shqipe dhe ka bërë...

Aleksander Moisiu “Nënë, po më helmoni jetën”

Ai nuk ishte vetëm i papërsëritshmi i skenës. Jashtë saj, në orët kur i zhvishte kostumet e roleve botërore, jetonte brengat, tallazet, pendimet dhe dhimbjet që nuk tjetërsoheshin. Para se të ishte aktor, Aleksandër Moisiu ishte njeri...

Pierre-Pandeli Simsia: Fotografitë!

E kujt s'do t'i pëlqejë dalja në fotografi për ta ruajtur si kujtim? Fotografia, përveç se ruajtjes së kujtimit ka edhe ajo rolin dhe vlerat e saja për t'u interpretuar pastaj në mënyra dhe forma të ndryshme. Para pak kohësh një funksionar...

Kadare, shkrimtari epoke i shqiptareve

Ismail Kadare, nje nder shkrimtaret me te medhenj te letrave shqipe, kandidat i cmimit Nobel ne letersi, lindi me 28 janar te vitit 1936 ne Gjirokaster. Ai eshte autor i romaneve "Gjenerali i ushtrise se vdekur", i perkthyer te pakten ne...

Bardh Frangu: Topi në Kosovë

Vërtet vizita në Kosovë e presidentit Topi ishte një ngjarje më shumë se politike. Opinionet në përgjithësi ishin të mira. Kishte improvizime dhe folklor të tepruar, por realisht ky është niveli ynë. E rëndësishme ishte që presidenti Topi...

Moikom Zeqo: Bajroni dhe shqiptaret

Dua të kumtoj diçka parake, duke sfiduar parimin e kronologjisë. Jetët vetiake të poetëve strukturohen nga kronologjia (hapjen dhe mbylljen e jetës fizike). Arti ndonëse ka koordinata dhe nuk mund të shpëtojë nga rroba...

Qemal Sakajeva: (Mos)Përdorimi zyrtar i fjalorit pushtues

Është e pasaktë thënia, “Serbia e ka humbur Kosovën”. Këtë gabim e shqiptojnë mjaftë analistë, por dhe politikanë e diplomatë, madje edhe në Shqipëri. E humbur quhet diçka që ka qenë e jotja dhe, për shkaqe të ndryshme...

Maria Montessori, Një jetë kushtuar fëmijëve

Ajo ishte një grua pasionante, e cila do të futej në histori për mënyrën e zgjedhur në nivelin e një metode, në funksion të edukimit të fëmijëve. Quhej Maria Montessori gruaja që u bë një nga edukatoret e fëmijëve më të famshme...

Engjëll Koliqi: Ka ardhur koha!

Për të siguruar ulësen e Shtetit të Kosovës në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, duhet të ndërmerren masat adekuate, deri në denoncime penale kundër atyre që padrejtësissht po pengojnë. Në rrethanat aktuale, patjetër duhet...

Muharrem Sfarqa: Si erdhëm e si (s)mbetëm në Gjermani

Në Gjermani erdhëm me trena mallrash e me shpresa të mëdha sa edhe dhimbja, por jo për qëndrim të gjatë dhe aq me pak për një jetë të tërë, siç doli pastaj", - rrëfen Qazim Berisha me qëndrim në Offenbach të Gjermanisë...

Kadri Osmani- Mani: Kur sharlatanët merren me gjuhësi!

Për lexuesit e painformuar duhet të sqarojmë që në fillim: nën maskën e “autorit” Prof. Dr. Karlo Buriq-akademik-, kemi zbuluar se fshihet autori i vërtetë me tituj të rremë shkencorë, Prof. Dr. Kapllan Resuli-Buroviq, akademik...

Drita Braho: Portreti i patriotit Remzi Basha

Edhe pse skane kaluar shume kohe nga ajo dite kur shqiptaret nga e gjithe bota u mblodhen ne ate salle te madhe te kongreseve,emocionet dhe mbresat na ndjekin si ne diten e pare.Ishte me te vertete me shume se nje takim madheshtor...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora