E shtune, 06.06.2020, 03:14 PM (GMT+1)

Armand Plaka: Reflektim nga një debat për Kosovën

Ndërsa Kosova po përjeton ditët e saj të para të Pavarësisë, lista e shteteve që e njohin si shtet të pavarur e sovran shtohet çdo orë. E kësaj liste iu bashkangjit kësisoj edhe Gjermania, e cila me anë të deklaratave të shumta zyrtare...

Luan Myftiu: Kosova e pavarur, model virtyti

Gëzimet e mëdha vijnë shpesh nga vuajtjet e mëdha. Gëzimi i lirisë qëndron mbi të gjitha. Sa më e madhe sakrifica për pavarësi, aq më i madh gëzimi, por dhe krenaria. Gëzimi i lirisë është një tronditje e fortë. Brenda gëzimeve...

Rusi, sporti kunder politikes per Kosoven

Ere e mbare fryn edhe nga Rusia per pavaresine e Kosoves. Nese politika e Kremlinit qendron thunderforte kunder njohjes se shtetit me te ri ne Ballkan, politika sportive eshte teresisht kunder ketij mendimi. Vete Komiteti Olimpik i Rusise...

Vasillaq Vangjeli: Me disa nga rolet mia qesh edhe vetë

Jeta e tij është e mbushur me tipa e komente artistike jetësore nga më të arrirat. Ka qenë ndër artistët më të rëndësishëm të Estradës së Tiranës duke luajtur pothuaj në të gjitha premierat. Ka interpretuar për 45 vjet në skenë...

Hysen Durmishi: Flamuri shqiptar në muze

Shumë gjak ka derdhur populli ynë ndër shekuj në mbrojtje të flamurit me shqiponjën dykrenore. Sfondi i kuq i flamurit paraqet gjakun që mbuloi çdo pëllëmbë të tokës sonë në luftërat e shumta për liri e çlirim. Ky flamur do të duhej...

Baki Ymeri: Kosova ne Bukuresht

Orientimi proserb i autoriteteve rumune vjen si pasojë e faktit se përveç disa rasteve të rralla, ende nuk e njohin sa duhet historinë e kombit shqiptar, lidhjet farefisnore rumuno-shqiptare, dhe sidomos historinë e përpjekjeve shqiptare për beteja...

Kadri Mani: Bashkë

E përshkrova besnikërisht, vetëm nëntitulli është i një mikut tonë A. J., i cili si prej pushke tha, kur po e lajmëroja për daljen e kësaj gazete sa të vonuar aq të keqe! Titullit i mungon vetëm simboli: mbase një sillambë elektrike që kinse...

Tronditese, masakrojne te riun anglez

Krim trondites ne Lezhe, ku nje djalosh britanik eshte masakruar dhe grabitur duke iu marre jeta vetem 23 vjec, ndersa kishte ardhur per vizite ne Shqiperi. Krimi ka ndodhur dy dite me pare dhe u zbulua pas gjetjes se nje kufome ne Mal...

Blendi Salaj: Ora e Arbrit dhe "profetët" e zymtë

Personalisht nuk kam qenë kurrë tepër i fiksuar pas mitit të Arbrit, në përfytyrimet fëmijnore të lashtësisë së kombit preferoja Ilirët. Arbrit më dukeshin si "underachievers", që nuk e mbështetën krenarinë me veprat. Me gjithë...

Andrea Stefani: Që Pavarësia të sjellë Lirinë

Shpallja e pavarësisë është për kosovarët hapi i parë drejt lirisë, por jo krejt liria. Pavarësia është liria nga sundimi serb, liria në kuptimin kombëtar, por ndërkaq mbetet për t‘u kryer detyra e vështirë e ngjizjes së lirisë shoqërore...

Veton Surroi: Sfidat e inkubatorit evropian

Ta marrim vetëm aktin e njohjes së pavarësisë. Negociatorët kosovarë i kanë kaluar mbi dy vjet duke akomoduar një marrëveshje që do të ishte e kapërdishme për ruajtjen e unitetit evropian. Kur Ahtisaari negocionte me kosovarët...

Ardian Ndreca: “Lider-i Màximo” Fidel Castro na la

Agjensitë telegrafike të gjithë botës dhanë lajmin se lider-i màximo i Kubës ma në fund u tërhoq prej politiket. Braktisi politikën aktive për arsye moshet pse përndryshe – thotë ai vetë – do të tradhtoja ndërgjegjen teme. Mbas...

Blendi Kajsiu: Pavarësia e Kosovës, një shans i humbur

Pritej që pavarësia e Kosovës të zgjonte një valë intensive nacionalizmi në të gjitha hapësirat shqiptare. Madje, edhe tek elita publike e Tiranës, që në përgjithësi nuk shquhet për nacionalizëm aq sa për pragmatizmin e saj të pakufizuar...

Baki Ymeri: Kosova krijon simpati edhe në Bukuresht

Kosova, Perëndimi dhe Perëndia. Pas pesë shekujsh persekutimesh osmane dhe një shekulli masakrash serbe, Zoti ka dalë në mbrojte të shqiptarëve dhe minoriteteve tjera në Kosovë. Çka don të thotë kjo? Kjo don të thotë...

Human Rights Abuses in Kosovo

This report documents violations investigated by Helsinki Watch during missions to Kosovo and Serbia proper in May, June and December 1991. Participants in those missions included Jonathan Fanton, chair of Helsinki Watch...

Fatime Kulli: Fëmijë hajdutë dhe Politikë antihumane

Si mund të dalim nga varfëria e tejskajshme, kur ne ende diskutojmë bukën e gojës?! Mjafton të shkosh nëpër dyqane për të blerë ushqimet dhe aty, do të shohësh njerëz që shtrembërojnë fytyrën kur shitësi i thotë se sa është çmimi...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora