E marte, 07.04.2020, 05:57 PM (GMT+1)

Albert Zholi: Greqia përfshihet nga lëvizjet greviste

Sindikatat greke janë në gadishmëri në prag të grevës së përgjithshme që do të realizojnë në datën 12 dhjetor, Konfederata e Përgjithshme e Punëtorëve të Greqisë dhe Administrata e Lartë e Nënpunësve Shtetërorë, e cila...

Fjalimi i Veton Surroit nga bisedimet per status ne Baden

Isha shume i befasuar, ne fakt i mbetur pa fjale, kur dëgjova sot nga dy jurist te njohur nga ana tjetër e tavolinës formulimin se rezoluta 1244 është aq e qartë sa nuk ka nevoje për interpretim, apo jo zoti Fleiner?...

Rudina Xhunga: Vdekja e Ismail Qemalit

Kur festa mbaron, nis kurioziteti për të kuptuar. Çfarë ndodhi vërtet, 95 vite të shkuara me prapaskenat që sollën skenën? Ato mbeten të vetmet që të informojnë saktësisht mbi ngjarjen e cila, me kohë, shëmbëllen më tepër...

Fatmir Sejdiu: Kosova duhet të jetë e pavarur

Ekipi i Unitetit, si edhe gjatë procesit Ahtisaari, edhe tani, ka qenë i angazhuar maksimalisht dhe ka demonstruar shkallë të lartë të seriozitetit, të konstruktivitetit dhe të bashkëpunimit me ju me qëllim të përfundimit të suksesshëm të këtij procesi...

Intervistë Ekskluzive me Azaleja Gashin, ëngjëllin e talentuar të lindur në mërgim

Një zë i mrekullueshëm po hyn furishëm në skenë. Si recituese, moderatore e këngëtare ka arritur të pushtojë zemrat jo vetëm në Gjermani, por edhe në Kosovë e kudo që e dëgjojnë. Ajo quhet Azaleja Gashi dhe është nxënëse e klasës së shtatë në Mariavaler të Dürenit të Gjermanisë. Shkolla e saj quhet ''Ana Frank'' , në të cilën percjell mesimet e artit dhe muzikës. Shkruan poezi kryesisht me tematike shqiptare edhe pse ka lindur në Gjermani. Mesuesit e saj thonë se Azaleja eshte...

Ismail Kadare: Shqiptarë, duajeni më shumë veten!

Në këtë intervistë shkrimtari Ismail Kadare flet për situatën në të cilën po kalojnë shqiptarët, për problemet që po kalon Shqipëria në luftën kundër korrupsionit dhe thellimit të reformave, për pavarësinë e Kosovës dhe grindjet...

Mërgim Korça: Një libër që duhet lexuar nga çdo shqiptar

Shum’i dashur Niko si edhe pjesëtarët e familjes tënde të nderuar. Të dashur miq të Nikos, pjesëmarrës, Të nderuar bashkatdhetarë, zonja e zotërinj, Nuk kam se si ta shpreh ndryshe, veçse plotësim i vullnesës së Zotit të Plotfuqishëm...

Moska më 28 nëntor 1953 dhe filmi "Skënderbeu"

Të gjithë shqiptarët e dinë se më 28 nëntor nuk ka ndodhur vetëm ngjarja e shënuar e Ditës së Pavarësisë, por edhe çlirimi i Krujës nga Skënderbeu. Madje, projektuesit dhe realizuesit e 28 nëntorit 1912 këtë ditë e kishin zgjedhur...

Jozefina Topalli: Letër e hapur

Sot merr udhë Java Ndërkombëtare  kundër Dhunës në Familje. Parlamenti Shqiptar është angazhuar prej kohësh në një fushatë që unë e konsideroj aksion politik kundër këtij fenomeni që fatkeqësisht vazhdon të vrasë...

Lorik Cana: Na bashkon kombëtarja

Marr shkas për t’iu drejtuar gjithë sportdashësve anembane trojeve shqiptare me këtë letër të hapur, pasi pas dy ndeshjeve të fundit, që për fat të keq i humbëm, një luftë e paprecedent ka nisur kundër personit tim dhe bashkëlojtarëve të mi...

Xhafer Leci: Qëndresa e Jasharajve, histori më vete...

Me siguri, njerëzit jo vetëm nga pamja fizike, por edhe ajo shpirtërore nuk janë të njejtë. Masakrat e Jasharajve të 5 marsit 1998, si dhe qindra të tjera që ndodhën gjatë luftës çlirimtare 1998-99 në tërë territorin e Kosovës, janë rastet...

Albert Zholi: Metropolet, ushqimi, uji dhe zjarri

Pas zjarreve të shumtë anembanë botës pas kësaj vere ankthndjellëse, ku nuk munguan as zjarret brenda kryeqyteteve, në pah kanë dalë shumë probleme. Aktualisht sot në botë ka më shumë se 760 qytete me më shumë se 1 milion...

Sali Bollati: Pse duhej vizita e presidentit shqiptar ne Greqi

Greqia dhe  Shqiperia megjithese jane fqinje qe nga lashtesia nuk kane mbajtur asnjehere  maredhanie te verteta  miqesore.  Greqia  kur luftonte armiqte, qe ne  fakt ishin clirimtaret e vertete te saje, anglo-amerikanet, gjeti mbeshtetjen...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese