E marte, 18.02.2020, 11:26 PM (GMT)

120 vjeç: shkenca zgjat sundimin dhe shfrytëzimin

Jeta mesatare e njeriut do bëhet 120 vjeç. Kështu vendosën shkencëtarët jetëshkurtër në konferencën e Zelandës së Re. Kjo arrihet shumë lehtë. Genet e vjetra, të këqija, zëvendësohen me të rinj...

Paradokse me tanga - Zoti ILO

Ata që do shkurtohen nga administrata, nuk do mbeten rrugëve pa punë. Do punësohen. Organizata Ndërkombëtare e Punës, ILO, ka menduar për ta. Do t’i kualifikojë në profesione...

Një burrë i shumfishuar

Lorenco Lopez, nëpunës në administratën e një firme të prodhimeve farmaceutike në Venezuelë, u gjobit nga pronari i tij. Shkaku që ka befasuar të gjithë është se, ai nuk ka reaguar kur një kolege...

Ti premto - Fotot e politikanëve - Kërko falje

Kur politikani premton gënjeshtra para një turme, mosmbajtja është në proporcion të drejtë me ata që dëgjuan. Por nëse premtimet i bën veç e veç, futja e gënjështrës do jetë ca më e madhe...

Minorancë - Ruajeni Xhuvelin - I dashur Shën Lul

Erdhi Barroso në parlament dhe i fikëm dritat. Kërkoi qetësi kur foli në kryeministri, se deputetët bënin gallatë dhe zhurmë. Nuk e pa të ftuar kryetarin e opozitës. Iku, dhe rrahëm gazetarin...

Humor & Satire

Katarsisti i vjetër Petro Koçi, funksionon ende. Sa herë i bie celulari, ai vihet në lëvizje. Njofton mediat dhe bën deklarata. Nano urdhëron këtë, ky mediat. Kjo metodë funksionon mirë. Vetëm për këtë paguhet. Dikur...

Sipas kurorës, kokën - Lajmi

Zëdhënësi i kryeministrit Berisha, këto ditë vuri kurorë në Kishën Ortodokse në Tiranë. Kryepeshkopi, Janullatos, e bekoi këtë martesë. Si autor, i uroj nga zemra të trashëgohet. Ndërkohë po sjell opinionet e dy qytetarëve...

Paradokse - I burgosuri anglez

Nëqoftëse është e vërtetë se rënia e një glase zogu mbi kokën e një njeriu sjell fat, atëherë mbi kokat e disa politikanëve që kanë arritur të bëhen qeveritarë, me siguri do të ketë rënë ndonjë...

Budallait i hapet rrugë - Për inat të gruas time

Pas shtatë vjet martese dhe lindjes së dy fëmijëve, gruaja akuzon burrin e saj për përdhunim.Emancipimi në diktaturë kërkonte që gruaja të spiunonte burrin e vet, ndërsa në demokraci, ta akuzojë për përdhunim...

Fluksi i futbollistëve - Gëzuar 2005

Blejmë afrikanë dhe shesim vendas. Blejmë skllevër dhe shesim pronarë. Bashkë me rrobat e “Gabit” e makinat e përdorura, edhe sporti ka nevojë për lëndë të parë...

Didier Deschamps, futbollisti që preku të gjithë trofetë

Didier Deschamps është një ndër futbollistët francezë që ka fituar numrin më të madh të çmimeve. Ai ka lindur më 15 tetor të vitit 1968 në Bajonë. Pozicioni i tij i korrespondon atij të mbrojtësit dhe ka arritur të fitojë shumë tituj me...

Papavrami, i pari mes dy botëve

Violinisti shqiptar me famë botërore, Tedi Papavrami, ka çelur të premten në mbrëmje edicionin e parë të festivalit “Takimet muzikore të dy botëve”, i cili do të organizohet për tri ditë me radhë në Kalanë e gurtë të qytetit jugor të ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese