E shtune, 26.09.2020, 01:34 AM (GMT+1)

Komuna e Vushtrrisë shënoi sot Ditën e Çlirimit

Vushtrri, qershor 2008- Sot janë bërë nëntë vjet që kur forcat paramilitare serbe janë dëbuar nga Vushtrria dhe Kosova. Pikërisht më 17 Qershor 1999 Forcat paqeruajtëse të NATO-s në kuadër të të cilave bënin pjesë edhe...

Genc Hoti: Ku gaboi Akademia e Shkencave e RPSSh

Më 10 tetor 1972 popullit shqiptar ju dha sihariqi mbi formimin e Akademisë së Shkencave të Republikës Popullore të Shqipërise. Po ate vit (shtator) u mbajt Kuvendi i Parë i studimeve ilire dhe (nëndor) Kongresi i Drejtëshkrimit...

Skender Korça: Letër dëshmorëve të Kosovës

Është viti 2008. Jemi në shtetin e pavarur që nga 17 Shkurti 2008. E shpallëm më në fund dhe po na pranojnë çdo ditë ngadalë. Çfarë shteti kemi bërë ende nuk po e kuptojmë. “ Ca miqë dhe misionet” janë shëndrruar në...

Terenzio D’Alena: Terenc Toçi një jetë për Shqipërinë

Shqipëria është “toka e shqiponjave”. Një tokë e munduar që hapet, ngrihet, mbyllet e përshkohet nga përrenj të rrëmbyeshëm që përfundojnë në detin Adriatik. Shqiptari ka “luftuar” gjithnjë me këtë tokë pjellore e vende...

Arti i Diktaturës

Në historinë sh qiptare do t‘duam apo nuk do t‘duam do t‘ zërë vend realizmi socialist shqiptar, si një krijimtari artistike e realizuar gjatë periudhës kohore të viteve ‘40 -‘90 dhe me cilësitë e veta, që shpesh herë janë të...

Abdyl Frashëri dhe rreziku islamik në Lidhjen e Prizrenit

Historia e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, është e lidhur aq ngushtë, me emrin e Abdyl Frashërit, sa që kur shqiptojmë emrin e saj, na shfaqet para syve, silueta e patriotit frashërlli. Në të vërtetë Lidhjen Shqiptare të Prizrenit...

Zbulohet logoja e bibliotekës së Faik Konicës

Botohet për herë të parë kjo fletë e vogël, paksa e zverdhur, e cila ka lidhje të ngushtë me bibliotekën vetjake të Faik Konicës. Është logoja e saj dhe këtë tregonte emërtimi latinisht që mbante në krye: EX LIBRIS...

Supernova, sekretet mistike të universit tonë

Prej kohësh astronomët bëjnë pyetjen se pse disa yje e përfundojnë ekzistencën e tyre me një shpërthim supernove? Këto shpërthime janë një nga fenomenet astrofizike më komplekse që njihen deri më sot, gjë e cila e...

Fejzulla Duraku: Gomari

Është shkruar shumë dhe sërish në të ardhmën do të shkruhet pa rreshtur, janë thënë shumë gjëra, janë trajtuar dhe stërtrajtuar tematika nga më të ndryshmet, që burimin e kanë nga përditshmëria ose nga vetë pjella e mendjes...

Besnik Prishtina: Manipulimi i votave në parlament

Kushtetuta e Ahtisarit që u miratua nga Parlamenti, Presidenca dhe Qeveria e Ahtisarit me 7-9 Prill 2008 në Prishtinë do të e sjell për Popullin Shqiptar të Kosovës po atë gjendje që e kishte nën sundimin e ish Jugosllavisë...

Suzana Kuqi: Ne dhe kompjuteri

Ky kompjuteri paska qënë shumë i keq. I keq dhe irrezikshëm. Mjaft të të hyjë mikrobi i tij dhe… të merr lumi. Sapokthehemi nga puna, para se të ulemi për të ngrënë bukë duam më parë tëkontrollojmë postën. Vajza...

Mexhid Yvejsi: Salih Efendi Myftia

Me 19 Maj, 2008, u mbushën 30-të vite që ndrroi jetë, në moshën 87 vjeçare, në gyrbet, në mërgim, në New York, Sh.B.A., Salih Efendi Myftiu. Kush ishte Salih Efendi Myftia?...

Petrit Haliti: Serbizimi i diplomacisë spanjolle

Kemi hezituar deri tani të analizojmë qëndrimin e habitshëm të Spanjës për të veçuar veten nga shtetet më të mëdha europiane, për t’u shkëputur nga gjithë shtetet e G-7, për t’u shkëputur nga shtetet më të mëdha të NATO-s...

Akademik Eqrem Çabej-gjeniu i shqipes moderne

Akademik Eqrem Çabej është përfaqësuesi më i shquar i gjuhësisë së re shqiptare. Ai ishte dhe u bë, me një punë krijuese shkencore mbi gjysmë shekulli, ikonë e shqipes moderne. Eqrem Çabej lindi më 7 gusht 1908 në...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora