E premte, 21.02.2020, 09:17 AM (GMT)

Kujtime nga Lufta e Drenicës në Vitin 1945

Me prishjen e marrëveshjes  (1943) në mes partisë Komuniste Shqipëtare dhe partive Dernokratike, në Mukje, delegatët 12 me 12 patën pru vendim që Kosova t'i bashkohet nënës Shqipëri, këtë marrëveshje e prishën komunistët, ngase këtë parti e drejtonte Milladin Popoviçi e...

U shua një fisnik!

Puna Serafin Fankos përbën një “shkollë” më vete. Ai dallohet si një regjisor në veprat e të cilit është njeriu me ngjarjen e tij. Për të njeriu është një qenie komplekse brenda të cilit luftojnë ndërmjet tyre njëkohësisht vetëdija dhe nënvetëdija, e mira dhe e keqja...

Urat e Aristidh Kolias

Aristidh Kolia ishte arvanitasi me fat tragjik në mes të dy dashurive të tij të mëdha për dy popuj, dy shtete, që ende, si atavizëm historik, kishin në mes tyre një mal me urrejtje. Një pensionist në Tiranë, që kërkon të terheqë vemëndjen e lexuesve...

“Rrno për me tregue”, amanet i At Zef Pllumit

Zoti asht i madh. I kjoshim falë atij të lumit që ka krijue vdekjen, se përndryshe njerëzit do t’kishin me kenë gjithmonë skllav të tiranve. Edhe kta do t’desin nji ditë e ti duhet të jetojsh vetëm sa me tregue. Kurrgja në mos kjosh i zoti me ba, rrno vetëm për me tregue...

Albert Vataj: Praron legjenda Serafin Fanko

Nga Albert Vataj - Ikën për të mos u kthyer më, ai që gjithë jetën e tij ia kushtoi artit, mrekullimit të shpirtrave tanë të ndjeshëm, emotiv dhe të kulmuar në vullnete për madhështoren. Zemra e Serafin Fanko pushoi së rrahuri, por kurrë nuk do të pushojnë së dashuruari artëdashësit rolet dhe gjithë veprimtarinë e tij voluminoze...

Laureta Mema: Të mëdhenjtë dhe fati ynë!

Në artikujt e shumtë në shtypin shqiptar në lidhje me zgjedhjet, OSBE dhe ODIHR gjithmonë kanë fjalën e fundit duke u shfaqur si Zoti atje lart. Unë nuk dua këtu të përgënjeshtroj aspak punën e vëzhguesve të huaj apo të minimizoj sadopak...

Kerthiza apo Jatagani

Duke pare zellin e madh me te cilin po rimekembet e tere historia, si dhe dalja e mjaft figurave te shuara e te harruara edhe ne po perpiqemi te sjellim nje ndihmese, ne mbeshtetje te studimit te letershkruesit Skender Jasa, botuar ne...

Degjenerimi muzikor, vajtim rinor!

Nga Shqiptari - Muzika shqiptare perjeton kohen me te ndyre qe nga kenga e pare qe eshte kenduar! Lloj lloj plehrash ne kuptimin e artit kane filluar te na bejne ‘’aheng’’. Cjerrja, kercenimi dhe banaliteti, jane tre pikat kryesore ku keta qenje anti-art paturpesisht na servirin! Me pare do preferoja ‘’shurdherine’’ se sa te degjoj kunguj dhe kungulleshat te quajtur nga injorantet, talente!...

Shpresa Beka: Femrat shqiptare janë Leonorat tona

“Çdo femër është pak Leonorë. Femrat shqiptare, në të gjitha kohërat kanë qenë Leonora, si në jetën e përditshme, sepse bëjnë sakrifica”, ky është mendimi i Shpresa Bekës, në lidhje me ngjashmëritë që na lejon subjekt i operës...

Nuri Dragoj: Dialog me Heroin e Popullit, Musa Fratari

Nga Nuri Dragoj - Rrëzohet Musa Fratari. Një fshatar i tij, ikur prej vitesh në SHBA, vjen një ditë për mall në vendlindje, por nuk mund të largohej pa rrëzuar Musa Fratarin. Nuk dihet shkaku, por ai kishte deklaruar: “Do ta rrëzoj se ka qenë komunist...

"Pavdekshmëria e një tenori!"

Nje e-mail i ardhur ditët e fundit me ngacmoi ndjenjat për të kujtuar me dhimbje një ndër tenorët më të mirë të Shqipërisë, të cilin fatkeqësisht vdekja e pamëshirshme e ndau shumë shpejt nga familja, njerëzit, shokët, miqtë e tij më...

Kosova...

Millosheviçianët serbë që prej 8 vjetësh vazhdojnë të shurdhojnë, të mërzisin dhe të gajasin botën me marrëzi të pandërprera: Kosova është pjesë e Serbisë(!), Kosovën nuk e japim(!), Kosovën do ta rimarrim(!), Shqiptarët po përzënë serbët nga Kosova...

Fisnikja e skenes, “Kryezonja Violete”

Perqeshte pleqerine shpesh, fisnikja Violete. Por tani ajo pleqeria e nemur e mpaku, derisa nuk e la me ne jete. Violeta Manushi, “Ollga” e shqiptareve, Olimbia e “Karnavaleve te Korces” e deri plaka Nice e “Gjeneralit te ushtrise se vdekur”, ngerthehen ne emrin e saj...

Lefter Çeko: Piktori që një jetë iu kushtua skenografisë

Lefter Çeko sapo ka kapërcyer të pesëdhjetat. Ai është një nga talentet më në zë që me penelin e tij ka vizatuar qindra peizazhe nga “Syri i Kaltër” e Bregdeti deri në Florida të Amerikës. Eshtë piktori ku veprat e tij kanë zënë vend në galeritë e sallat më moderne të artit...

Hija e Shkallnuerit dhe kulti i vdekjes

Një fantazmë po vërtitet nëpër Shqipëri. Nuk është as e komunizmit, as e antikomunizmit dhe as e Mbretit Hamlet. Është fantazma e një fshatari të një fshati të humbur që quhet Shkallnuer. Ka vdekur rreth 6 vjet më parë në një aksident automobilistik të mbështjellë me ende mister...

Shqipëria, sërish më e korruptuara në gjithë Ballkanin

Pavarësisht nga përmirësimet në krahasim me një vit më parë, Shqipëria vazhdon të ngelet vendi më problematik në të gjithë rajonin për korrupsionin. Transparencë International ka publikuar klasifikimin më të fundit botëror për korrupsionin, duke monitoruar 180 vende të botës...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese