E hene, 30.03.2020, 08:59 PM (GMT+1)

Texts and Documents of Albanian History - 1000 - 1018

What is possibly the earliest written reference to the Albanians is that to be found in an old Bulgarian text compiled around the beginning of the eleventh century. It was discovered in a Serbian manuscript dated 1628...

Festa e Polifonisë

Kur para 7 vitesh, në fundnëntorin festiv të Qytetit Hero të Vlorës, organizatorët e Festivaleve Kombëtare dhe tipologjike menduan të krijonin traditën e re të Festivalit të Isoplifonisë, të gjithë artadashësit e Kryeqytetit të Isos Labe...

Besi Kallaku: ‘Humori më udhëheq kudo’

Që prej fillimit të sezonit të ri të “Portokalli” ndihet mungesa e tij dhe të gjithë fansat që arriti të bëjë për vete pyesin pafund: Ç’bëhet vallë me Gjinin, personazhin e tyre të preferuar që prisnin para ekranit çdo të dielë? Është fjala për...

Filmi në Evropë, një "vështrim" nga… Italia

Problematika e prodhimit të filmit dhe distribucionit në Evropë ka qenë në fokus të një diskutimi paraditen e djeshme, në kuadër të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Tiranë (TIFF). Regjisori italian Giovanni Robbiano ka treguar...

Festat dhe çmimet

Festat laike apo fetare, ato masive, të paktën në vendet e Bashkimit Europian ku ne, shqiptarët, aspirojmë të bëjmë pjesë një ditë (po t’u besosh fjalëve të politikanëve tanë të të gjitha ngjyrave, mendimeve dhe shijeve), shoqërohen...

Isa Buletini në Vlorë

Duke kaluar nëpër duar e shqyrtuar shumë fotografi që “flasin” për Historinë e Shqipërisë, qendrova dic më gjatë tek fotoja ku paraqitet Isa Buletini me trimat e tij në Vlorë më 28 nëntor 1912. Kjo është data e cila...

Albert Vataj: Intervistë Ekskluzive me legjendën e valles popullore Besim Zekthi

Folku shqiptar dhe etnosi, një ndër traditat më të papërsëritshme në historinë e përfaqësimit të identitetit tonë kombëtar në botë, një nga resurset më të pasura të visarit tonë shpirtëror, nuk mund të kuptohet pa vallën popullore dhe vetë ajo në gjënezën e saj, deri sot, nuk mund të identifikohet më kurrëçka tjetër, vetëm me “Vallja e shqipes”, apo  “Festë të madhe ka sot Shqipëria”. Ndërsa shoqëritë zhvillohen dhe ne përpiqemi të jemi në një hap me ta dhe modernizimin që pa asnjë mëdyshje, ka prekur dhe përfaqësohet dhe nga ndryshimet...

Të famshmit që ndërruan jetë në vitin 2007

Një vit ka dhe një bilanc që s’është i lehtë për t’u shkruar. Të mëdhenjtë që u ndanë nga jeta këtë vit. Ata që kontribuan gjithë jetën e tyre në fusha të ndryshme e ato që ishin të njohur dhe bënë bujë me vdekjen e tyre...

Rudi Vata: Kombëtarja? Nevojitet revolucion

Rudi Vata, ish-kapiteni i Kombëtares shqiptare, tani menaxher i FIFA-s, mbetet i palëkundur në qëndrimin e tij se Bariç ishte një zgjidhje e gabuar për Shqipërinë. Disfatën me ndeshjet kundra Bjellorusisë dhe Rumanisë ai...

Romët, ata që dinë të buzëqeshin

Janë rreth 14 milionë dhe jetojnë në të gjithë globin nga Evropa në Australi. Njëlloj si hebrenjtë, janë përndjekur nga regjimi nazist, por pakkush mendon për ta. Sot, shumë i kanë frikë, ndërsa pak të tjerë njohin historinë dhe kulturën...

Te keqen o socializem...!

Presidenti ynë, Bamir Topi, tha një të vërtetë të madhe, teksa po dilte ditën e 29 Nëntorit nga shtëpitë e Qemal Stafës dhe Mustafa Gjinishit. "...besoj që me kalimin e viteve, natyrisht edhe politika do të maturohet, do të...

Arbën Xhaferri: Kriza e Kosovës

Formacionet shoqërore janë organizma dinamike që objektivisht pësojnë ndryshime në varësi nga faktorët që e përbëjnë atë, qofshin ata ekonomik; etnik, kulturor, linguistik, religjioz, civilizues, apo që kanë të bëjnë në përgjithësi...

Elvana Gjata - Zbulohet i dashuri i këngëtares

Sepse nëse nuk do të ishte kështu, çmimi i diskografisë nuk do të shkonte tek ajo. Duket se albumi i fundit i këngëtares “Mamës”, i prezantuar edhe me foto dhe një videoklip shumë interesant, është shitur mjaft mirë nga shtëpia...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese