E merkure, 27.05.2020, 11:54 PM (GMT+1)

Ilir Dardani: Faqja e zeze e Shqiperise (III)

Ne Evrope rumunet njihen si hajdute, genjeshtare, mashtrues, si dhe (se bashku me turqit) njerzit me te pakulture. Ndersa ne mbare boten njihen si bashkekombasit e vampirit te famshem Drakula! Drakula nuk eshte legjende, eshte realitet...

Grekët: Vorio-Epiri, vetëvendosje si Kosova

Vorio-Epirin nuk e shesim, nuk e lëshojmë”. Me këtë pankartë gjigande në duar, qindra protestues ultranacionalistë grekë në qendër të Athinës kanë kërkuar pak ditë më parë autonominë e Jugut të Shqipërisë, të cilësuar prej tyre si “Kosova”...

Arbën Xhaferi: Logjika e një çmendurie

Sot, kur e shkruaj këtë tekst, është ditë e enjte, 21 shkurt 2008. Nëntëmbëdhjetë vjet më parë, në minierën e Stantërgut u ngujuan minatorët e turnit të tretë, me qëllime të qarta politike. Ata thjeshtë refuzuan të dalin nga thellësitë e tokës...

Martin Leka: Sa mirë për kosovarët, sa mirë për serbët…!

Edhe pse pjellë e një momenti “fantazie” apo “trill”-i, një shkrim i para një jave, botuar në “Panorama” nga Arian Çani me titull “Po mua përse duhet të më vijë keq për serbët…!”, ka zënë vend të dukshëm në debatet në faqet...

Bajram Peçi: Te prekesh historine

Në familjen tonë, që fëmijë kisha vënë re se një dekoratë e certifikuar në nëntorin e vitit 1962, nderonte gjyshin tim si pjesëmarrës në ditën e ngritjes së flamurit kombëtar në Vlorë, më 28 Nëntor 1912. Gjyshi, së bashku me një çetë...

Blendi Fevziu: 72 ore per 96 vjet!

Fatmir Limaj dukej i bindur dhe entuziast, si shumica e miqve te mi ne Kosove ato dite. Ishte mesdita e se enjtes, 14 shkurt 2008. Kosova po hynte ne 72 oret e fundit te pavaresise. Kisha gjithe javen qe mendoja se cili do te...

Albert Zholi: Interviste me Artsistin e Popullit Luftar Paja

Luftar Paja është një ndër artistët komik më të shquar të skenës shqiptare. Bota e tijë emocionale është kaq e gjerë dhe interesante, sa kushdo në raportin aktor-spektator e kupton se nga çdo karakter i tij buron humor, ngrohtësi...

Enkel Demi: Perjetimi live i ngjarjes se shekullit

Kur ulesh ne nje studio transmetimi dhe e di qe do te qendrosh gjate, shume gjate, duhet te perqendrohesh pa mbarim, ne menyre qe mos te leshosh veten tek emocionet e momentit. Pavaresia e Kosoves ne kete pikepamje...

Paul Tedeschini: Rrajte aziatike te Arber Myftiut

Ne fakt me ban pershtypje hutimi, qatrafilimi, pasiguria, dyshimi ne vetevete mbi identitetin dhe kontradikta shpirtnore qe ndjen ne shpirtin e vet z. Arber Myftiu, gja qe del qarte gjate gjithe ketij shkrimi. Ai nuk e din se çka asht...

Veton Surroi: Udhetimi i gjate per ne ngjyren gri

Koreanët e Siberisë kishin dëgjuar, në të mbaruar Lufta e Parë Botërore, se po përgatitej një Konferencë e madhe e Paqes, ku do të parashtroheshin kërkesat e popujve të shtypur. Do të nisej për në këtë konferencë, dëgjuan, vet...

Kolec Traboini: Turkollaket

Ne mes te Tiranes eshte nje statuje e shemtuar e nje turkoshaku, Sulejman Pashes, ndersa Shkodra per karshillek si e kundershtoi vendosjen e bustit te Nene Terezes ne hyrje te qytetit ben kabull me ngrit ne mes te Miletbaces shtatoren e turkut...

Monro, mes politikës e spiunazhit

Ai korrik i mallkuar i vitit 1962 po shoqërohej me një të nxehtë mbytës. E mbyllur në shtëpinë e saj në Brentwood, Merilin nuk e kishte marrë ende veten nga trauma për dhunën e marrë gjatë pritës në apartamentin "Cal-Neva Lodge" në...

Rumani, mësuesi godet me plumba gome nxënësin e prapë

Një mësues në Rumani është në telashe, pasi qëlloi një nxënës me plumba gome se nuk po rrinte urtë. Jane Ilie, 58-vjeçar që jep mësim në lëndën e matematikës në shkollën e mesme “CFR” në Craiova, kontenë Dol, është pezulluar...

Selim Hasanaj: Daullet bien në vesh të shurdhët

Me daten 19.02.2008 në faqen e vetë 108 teksti i TV-së shtetnore norvegjeze NRK, shkruan: " Dhuna politike inspirohet nga islamizmi ekstrem dhe kjo do jetë sfidë serioze per Norvegjinë në të ardhmen sipas PST - Politiets...

Zbardhet ekzekutimi makabër i anglezit

Dëshmitë e dy të rinjve të arrestuar, Arlind Vukaj 19 vjeç dhe Mario Pjetrushit 18 vjeç kanë lënë gojëhapur hetuesit me rrëfimet e tyre rrëqethëse të një krimi të mirorganizuar më parë dhe menduar çdo detaj për ta fshehur atë. Pavarësisht...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora