E merkure, 19.02.2020, 03:22 AM (GMT)

Jeton Kelmendi: Intervistë Ekskluzive me regjisorin dhe dramaturgun Fadil Hysaj

Drama shqipe nuk po arrin ende  të konsolidohet, sepse ajo varet nga niveli në të cilin është vete teatri. Krahasuar me situatën nëpër të cilën po kalojmë si shoqëri, me përkrahjen që  sot ka teatri nga institucionet përkatëse, konsideroj se kemi shfaqje të nivelit shumë të lartë. Kultura është viktima e parë e tranzicionit  dhe periudhës së statusit të pazgjidhur të Kosovës. Dhe është për çudi që havaria nuk është më e madhe se sa do të ndodhte të cilido popull në situatë ngjashme...

Kastriot Frashëri: Kur Presidenti i Republikës flet si OJQ!

Çuditë në këtë vend, mesa duket, nuk paskan të sosur. Më i fundit, i vetërreshtuar në këtë teatër komik të politikës shqipe, mbushur me aktorë të tipit “Kreshnikët e ZMQ-O(J)F”, është vetë Presidenti i Republikës, Bamir Topi.Megjithëse...

Pierre-Pandeli Simsia: Kur do te kthehemi ne Shqiperi?!

Ne ikem atehere nga Shqiperia ne fillimin e viteve 90-te, duke shqyer dyert e ambasadave te huaja dhe duke kacavjere e gjakosur ne kangjellat e hekurta te mureve rrethues te tyre. Ne ikem atehere si te babezitur drejt shteteve te huaja...

Engjëll Koliqi: Në shkollën e Stubllës kanë filluar ndryshimet

Sapo mori detyrën drejtori i ri, filloi implementimi i projektit të përbashkët të Këshillit të Stubllës dhe i SHIKH “Stublla” në diasporë, për meremetimin e ambientit shkollor.  Fazën e parë të projektit, që parasheh thurjen e oborrit të shkollës...

Kinemaja në luftë

Qeveria e Presidentit Bush dhe CIA kanë mundësuar nga 11 shtatori një program i cili titullohet "rendition" ("interpretimi"), ku një i dyshuar terrorist mund të ishte rrëmbyer kundër dëshirës së tij, mbahej në një strehim sekret jashtë...

Shqiptaret nen “kthetrat” e semundjeve te zemres

Semundjet e zemres zene vendin e pare ne vendin tone, ne renditjen e semundshmerise, dhe po keshtu edhe shkaktaret kryesore te vdekjeve. Shkak mbetet duhani, alkooli, si dhe obeziteti. Keto jane te dhenat me te fundit qe japin...

Universitetet e rretheve, 1 mije vende bosh

Rreth 1 mije kuota kane ngelur te paplotesuara ne universitetet e rretheve. Lajmin e bejne te ditur rektore te institucioneve publike te arsimit te larte, sipas te cileve, deri ne oren 18.00 te se premtes nuk u mundesua regjistrimi i te gjithe fituesve...

Camet: Perdoremi nga qeveria per pazare politike

“Ceshtja came eshte perdorur per pazare politike me qellim krijimin e nje stabiliteti midis Greqise dhe Shqiperise”. Ka qene kjo deklarata e djeshme e kryetarit te shoqates “Cameria”, Ardian Tano, bere gjate kongresit te Partise Demokratike per...

Nje dite me Romen e Kryeziut dhe Interin e Figos

Mund te te qelloje te shohesh ndeshje futbolli neper stadiume te ndryshem te botes dhe mund te mos ndjehesh fort i befasuar, kur perseri te jepet rasti te jesh i pranishem neper ambiente te tilla. Por, megjithate, ka ndeshje dhe ndeshje...

Elton Deda, në Nju Jork me idealin e rock-ut

Ai shfaqet në portën e madhe të hekurt të Shqup-it, ashtu si është larguar. Energjik, i qeshur dhe me bishtin e flokëve të gjata pas kokës. Përshëndet rojen e shërbimit dhe bën se nuk ka ikur kurrë nga ky vend. Takohet me Miron Kotanin...

Vëllezërit Gërvalla dhe Kadri Zeka

17 janari i vitit 1982, dita kur u vranë Vëllezërit Gërvalla e Kadri Zeka është një datë e trishtë në historinë e shqiptarëve. Edhe pse kanë kaluar 20 vjet, ajo ditë mbetet përgjithnjë e freskët me zinë e saj jo vetëm për familjet, por edhe...

Krizat martesore dhe vetflijimi i dikujt

Marrëdhëniet e martesës duket se në Shqipëri, ashtu si në gjithë botën, kanë hyrë në një krizë me përmasa të frikshme. Krizë që i ka rrënjët tek problemet e shumta ekonomike, tek tradhtia dhe tek qerthulli karakterial i shoqërisë që...

Skenderbeu 1…2…3

Ne qender te Tiranes gjendet shtatorja madheshtore e kryetrimit qe per nje çerekshekulli sfidoi suksesshem Perandorine Osmane - Gjergj Kastriotit - Skenderbeut, veper e skulptorit te famshem shqiptar, Odhise Paskali. Shatorja paraqet...

Shyqyri Sako, një "dhuratë" në 70-vjetor

Një jetë e mbushur me krijimtari dhe e lidhur ngushtë me filmin. Përgjatë 40 vjetëve, çdo ditë ia kushtonte punës në Kinostudio, ndërsa tani e kujton atë periudhë me nostalgji. Shyqyri Sako, skenografi i shumë filmave shqiptarë, feston këtë tetor 70-vjetorin e tij të lindjes...

Nuri Dragoj: Roli i familjes në parandalimin e shthurjes morale

Prostitucioni në vendin tonë ka marrë rrugët dhe po shkakton një plagë, e cila do të kërkojë kohë për t’u mjekuar. Janë hapur qindra motele, të cilat mbahen me paratë e fituara nga marrëdhëniet seksuale në rrugë jashtëmartesore. Motelet...

Mërgim Korça: Kryengritja e Malësisë së Madhe

24 janari i vitit 1944 shënon njerën nga ngjarjet nga më të shënuarat të historisë kombit tonë, fillimin e Kryengritjes Armatosur të Malësisë Madhe, e cila piksynonte ta ndalonte vërshimin sllavo-komunist në zonën e veriut...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese