E merkure, 08.07.2020, 02:56 AM (GMT+1)

Besa fiton çmimin e madh të "Top Fest 5"

Besa është shpallur fituese e edicionit të 5-të të "Top Fest", festivali më i madh i muzikës moderne shqiptare. Fjala është pikërisht për Besa Kokëdhimën, një këngëtare e afirmuar vitet e fundit haps pas hapi, e cila njëherësh fitoi...

Al Bano: “Im atë më rriti me rrëfime mbi Shqipërinë”

Pas një varg aktivitetesh dhe takimesh, buzëmbrëmjen ia rezervoi një rrëfimi të gjatë në "News 24", në studion e Vlorës. Këngëtari Albano Carrizi rrëfeu të gjithë fijet që e lidhin me këtë vend, që kur ai nuk kishte lindur ende dhe...

Skender Korça: Fqinjët e së keqës

Po duket sikur jemi bërë tapë dhe jemi ngjitur për një temë dhe nuk po ikim  dot nga ajo. Këtë nxitje dhe këtë fokus na e shtojnë edhe më fqinjët dhe “dashamirësitë” e tyre. Fqinjë po e qujamë edhe IRJ të Maqedonisë që po...

KE, 59 vjet në shërbim të demokracisë

59 vjet më parë, dhe pikërisht më 5 maj 1949, guvernantët e 10 vendeve evropiane të mbledhura në Londër angazhoheshin të bashkëpunonin nga afër për të mbrojtur të drejtat e njeriut dhe forcuar demokracinë dhe shtetin e së...

At Zef Pllumi: Fratel Gjon Pantalia

Me hekurat e mija na lidhen të dyve bashke. Ai pruni dyshek leshit e mbulesat, kishte edhe pak enë të vogla për ushqime. U sistemuem, u gëzuem e u përqafuem. Fratel Gjoni kje i vetmi jezuit, që, kur u shpërnda gadi nji vit...

Gjak dhe Bore ne Gusht

Plot 55 vjet me pare, me 17 gusht 1949, banoret e traumatizuar nga nje ngjarje e rende u perballen me nje dukuri te rralle te natyres. Megjithese ishte mesi i gushtit qielli u nxi dhe vendi u zbardh nga debora e bardhe. Qindra

Skender Korça: Mëdyshja politike

Kërkesa e një zhvillimi sa më të shpejtë është e hapur dhe e qartë. Sovraniteti i Kosovës dhe përfolja për te duhet të hiqet në mënyrë të deklaruar shpejtë nga çdo agjendë politike e shteteve , sepse ai duhet të ketë formësimin...

FBKSH: Komunikatë Nr. 5

Sekretariati Vendimmarrës i Kryesisë Qendrore të Frontit për Bashkim Kombëtar Shqiptar (FBKSH), në mbledhjen e tij të jashtëzakonshme, të mbajtur dje (04 Maj 2008), pasi mori në shqyrtim gjithë aktivitetin e ...

Albert Zholi: Intervistë me gazetaren e njohur Tefta Radi

E lidhur prej një jete me ekranin shqiptar gazetarja e njohur Tefta Radi është një nga ikonat e këtij televizioni. Zëri i saj i ëmbël, delikatesa, mënyra e përçimit të lajmit, komunikimi, veshja, një sërë elementësh që do ti kishte zili...

Të vrasësh në emër të "nderit"

Në vështrim të parë, Shawbo Ali Rauf duket sikur po dremit në barin e gjelbër. Kaçurrelat e saj të errëta i krijojnë një kornizë të bukur fytyrës së zbehtë. Fundi veror që ka veshur është paksa i hallakatur mbi trup. Gjithçka...

Faik Konica: Portreti autentik i qytetarit europian

Faik Konica duhet parë më shumë si një dukuri novatore për botën shqiptare se sa si individ, mund të pranojmë me bindje të plotë se tek ai u harmonizua njeriu shqiptar i Rilindjes Kombëtare me shqiptarin europian, që i kapërceu...

Skender Korça: Hasmëritë fetare – “Gjendje e nderë”

Detyrë më urgjente pa dyshim është roli dhe kontributi i qytetarit në troje shqiptare si i artë dhe i pazëvendësueshëm, për të evituar rreziqe dhe situate që nuk na takojnë, motive që na bëjnë dhe të shkrujmë për apel e jo për shitje...

Mark Bregu: Beteja e Fushë-Kosovës, 15 qershor 1389

Në betejën e Fushë-Kosovës, ose siç është quajtur “Beteja e Kombeve”, në bazë të dokumentave historikë të argumentuara, thuhet se kjo betejë ishte vendimtare që ia ndryshoi kahun historisë së njerëzimit. Në bazë të këtyre...

Fobia

Por udhëtimi i parë, ama, pasi të tjerët, siç thotë edhe vetë për revistën "Spektër", ishin një ferr i vërtetë i mbushur plot frikë dhe pasiguri. E njohur për temperamentin ekspresiv në skenë, Anjeza jonë e dashur e kuptoi se të jesh...

Sharon Stone, gjysmë shekulli seksi

Aso kohe ishte vetëm tridhjetë e katër vjeç. Sot, sapo i ka mbushur të pesëdhjetat, duke ruajtur të njëjtin sharm, edhe pse i është dashur të përballet me sëmundje të tmerrshme. Nga ikonë seksi, me kalimin e viteve Sharon, për...

Catin Saraci: Njeriu i lig Ahmet Zogu

Kujtimet e diplomatit dhe ish mikut te ngushte te Zogut, Catin Saraci. Per vite te tera ishte prane tij. E pershkruan si njeri brenda te cilit triumfoi perfundimisht e liga. Kurthet, intrigat, vrasjet, perfitimet e frikshme ne rryshfete te padegjuara...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora