E premte, 21.02.2020, 11:25 AM (GMT)

Politika përballë afatit të 10 dhjetorit

Nuk e kam fjalën vetëm për politikën kosovare, por edhe për atë ndërkombëtare. Si mes tyre, edhe brenda vedit, si politika në Kosovë, ashtu edhe politika ndërkombëtare, ndajnë mendime të ndryshme lidhur me kuptimin që bart 10 dhjetori...

Integrimi i emigrantëve - sfidë për qeverinë gjermane

Integrimi i emigrantëve është një ndër sfidat më qendrore të 20 vendeve anëtare të Organizatës për Bashkëpunim Ekonomik dhe për Zhvillim OECD. Për shumicën e shteteve të organizatës OECD, është e qartë tashmë se arsimi është çelësi...

Dorian Koçi: Shenjtërimi i lumnueshëm i Nënë Terezës

“Jepi Cezarit atë që i përket Cezarit dhe Zotit atë që i përket Zotit!”,- kjo shprehje e njohur nga Bibla ka marrë konacione të ndryshme gjatë shekujve. Në sensin historiografik, shprehja i referohet vlerësimit dhe kontributit të figurave të ndryshme...

Femrat dhe kompleksiteti i virgjërisë në ditët e sotme

Tradicionalisht, e virgjër quhet dikush që nuk ka kryer aktin seksual. Edhe pse sipas kësaj dhe meshkujt quhen të virgjër para se të kenë kryer aktin seksual, trysnia kryesore për të qenë e virgjër ushtrohet sidomos mbi femrat. Sot në lidhje...

Humor

Pak kohë si i martoi vajzat, vjehrra vendosi të provojë dhëndurët nëse ishin të mirë apo jo. Shkon te i pari dhe futet në pus. Vjen dhëndri dhe e shpëton. Të nesërmen ai gjen para shtëpisë një makinë dhe një pusullë ku shkruhej: “Me respekt, nga vjehrra...

Isuf B.Bajrami: ANDALLAJIA (Shkëmbimi)

Kjo fjalë e huaj në jetën e popullsisë shqiptare të Çamërisë hyri dhe i solli aq shumë shqetësime, dhimbje, gjak e lot. Përkthyer në gjuhën shqipe do të thotë shkëmbim. Me siguri kjo nuk ka të bëjë me shkëmbime mallrash apo ekuivalentesh...

Anita Bitri, i ati: ''Ju rrëfej pengjet e mia''

Tre vjet pa Anita Bitrin. Heshtje dhe dhimbje në shtëpinë e saj në Vlorë. I ati ka lënë shtratin e spitalit për të hapur dje derën. Miqtë e afërt të familjes dhe këngëtares së njohur bëjnë vizita. Tragjedia e ndodhur në Amerikën e...

Albert Zholi: Bota dhe ndarja ekonomike

Sigurisht që paraja është  një shpikje e njeriut. Ashtu si shpikjet e tjera, nuk është diçka e  keqe  apo e gabuar  në vetvete. Në të vërtetë  nuk është asgjë tjetër  veçëse një mjet shkëmbimi. Prandaj, kur përdoret siç duhet, ajo mund të...

VIP News - Shtator 2007

Ka kaluar vetëm një muaj, kur show-girl Xhemi Shehu do të shfaqej në tiranë për pushime këtë verë. Dhe ndërsa u rrëfeu gjithë miqve të saj se do të nisej menjëherë për në itali, pasi do të ishte pjesë e aventurës së re televizive...

Eva Alikaj - nga “Pallati 176” ...te striptizmi

Personazhi i Eva Alikajt ka paralelizma me jetën e saj. Lola është një aktore që përballet me realitetin e ashpër të Zvicrës. Për aktoren skena e teatrit kombëtar ruan ende magjinë. Ëndrra që arriti para shumë viteve i tingëllon...

Turizmi malor ne Shqiperi

Interesi për të vizituar malet e Shqipërisë nuk është i ditëve të sotme. Turistë apo udhëtarë të huaj, janë magjepsur prej tyre dhe kanë memorizuar të gjitha mbresat e udhëtimeve në shënimet që kanë mbajtur. Tani interesi për këto...

Dashurite e Kazanoves!

Ngjan si një rrëfim i thjeshtë i jetës njerëzore. Historia ku rreth të njëjtin mashkull rrotullohet vëmendja e dy femrave të ndryshme, të gatshme të sakrifikojnë për dashurinë. Duket si rrëfimi më i zakonshëm i bërë nga goja e secilit...

Elis Guri - Duart qe munden boten

Është realizuar falë paraqitjes së jashtëzakonshme të Sait Prizrenit dhe Elis Gurit. Dy mundësit kuqezinj bënë një paraqitje të shkëlqyer në kampionatin botëror të zhvilluar në Baku të Azerbajxhanit. Ku të dy mundësit kanë...

Skënderbeu duhet ri-interpretuar

“Arbëria Venedikase”, një libër, i cili ka zënë  vend menjëherë në bibliotekat shqiptare. Një punë juaja cilësore është ndjekur nga një përkthim i mrekullueshëm ka bërë që auditori shqiptar, t’ju vlerësojë maksimalisht. E keni parandjerë këtë reagim?...

Che Guevara, posteri qe e ktheu ne ikone

Kuba dhe kushdo ne bote qe ka perqafuar ideterevolucionare te argjentinasit simbol te komunizmit, e di mire se saktesisht me 8 tetor te 40 viteve me pare Ee Gevara u ekzekutua pas arrestimit ne Bolivi. Fidel Kastro, njeriu qe gjate viteve me te...

Zvërnec, Bukuroshja e fjetur e Vlorës

Gurë-varri apo statueta e vajzës greke është rrëmbyer. Në vitin 1997, ajo ishte gjëja më e vogël, që mund të ndodhte në këtë vend. I ati i saj, doktor, nuk kishte mundur të shpëtonte. Kishte derdhur të gjitha ato, që profesioni i kishte...

Gjithcka e re nga fronti i Aureles

Eshte kthyer serish ne Tirane. Kete here me ca projekte te qarta ne mendje. Te cilat mund t’i realizoje vetem ketu. Ndaj dhe i duhet te qendroje shume me gjate se dy heret e para. Puna sapo ka filluar. Per cfare konkretisht?...

Pse shoqëria po obsedohet materialisht?

Shoqëria shqiptare tashmë është plotësisht nën “ethet” e sëmundjes universale të shoqërisë moderne. Edhe ne si gjithë të tjerët jemi dhënë tërësisht pas pjesës materialiste të kënaqësive të jetës. Natyrisht në një farë shkalle jemi të detyruar...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese