E hene, 30.03.2020, 11:02 AM (GMT+1)

"Fiks Fare" mbush 5 vjet

Si sot, 5 vjet më parë, në ekranin e "Top Channel", do të fillonte emisioni "Fiks Fare", unik për nga lloji në raport me gjithë formatin mediatik në historinë e televizioneve shqiptare, duke nisur nga ai i vetmi për 5 dekada, TVSH, e duke...

Albert Zholi: “Tradhëtia” ndaj gjuhës shqipe

Tendencat e huaja gjithnjë kanë bërë vend në territorin shqiptar. Duke qenë një vend i vogël, strategjik, gjithnjë të huajt kanë plaçkitur kulturë dhe kanë lënë zakone të prapshta dhe një mënyrë të shprehuri që thellë- thellë, nuk...

Kadri Mani: Dëshmori Mehë Ramë Uka (1962-1996)

U nisëm me veturën tonë: unë, biri im, Rabiti dhe fqinji ynë Selami Haziri për Mitrovicë. U ndalëm në restorantin “KULLA”: pronari zotni Basri Mustafa na shpjegon se trualli ka 80 ari sipërfaqe: romantikë, mrekulli, fantazi- thagmë...

Kodet qe ligjeron Formula e Pagezimit

Dokumenti i pare i shkruar ne gjuhen shqipe eshte Formula e Pagezimit. Ky dokument eshte shkruar prej te quajturit Pal Engjulli. Deshmia shkrimore me e hershme gjendet ne nje qarkore priftenore te Kryepeshkopit te Durresit...

Fehmi Ajvazi: Spastrimi etnik i Kosoves

Ne vigjilje te masivizimit te ideologjise pankomuniste ne territoret jugosllave, pasi qe mbreteria SKS kishte kapitulluar perpara forcave fashiste gjermane, qysh ne vitin 1941, avokati çetnik nga Sarajeva, Stevan Molloviç hartoi...

Kruja 2007... Qyteti që jeton me gëlqere dhe suvenire

Në kthesat e fundit për në Krujë, sytë të mbesin te një mizëri burrash, që qëndrojnë pranë një porte futbolli. Baresin. Pa kuptim. Në spiralen e fundit drejt qytetit zhduket krejt pamja e tyre. Mbeten ullinjtë, kalaja dhe ndërtesat e vjetra prizmatike, që i ngjiten në shpinë pa asnjë rregull njëra-tjetrës. Të gjitha bashkë të ngatërrojnë në mendim. Derisa... Burri, që mban traun e hyrjes në Bashkinë e...

Rizgjimi i mjeshtrit

Sa herë që doja të kritikoja ndonjë element démodé në festivalet (le t’i quajmë private) si “Top Fest”, “Kënga Magjike” etj., i referohesha me krahasimin “stil alla-TVSH”. Por duke parë Festivalin e 46-të të Këngës në Radio...

BE: Shqiptarët, më të varfërit në Europë

Shqipëria mbetet vendi me të ardhura më të pakta dhe çmime më të larta në Europë. Raporti i dalë gjatë ditës së djeshme nga Instituti Europian i Statistikave (EUROSTAT) merr në studim 37 vende të Europës, nga të cilat 27 vendet e...

Shqipëria në Beograd me Olta Bokën

Më e vogla e festivalit, 16-vjeçarja nga Tirana e prezantuar për herë të parë te "Gjeniu i vogël", do prezantojë për të pestën herë Shqipërinë në "Eurosong", që zhvillohet në Beograd të Serbisë. Me këngën e kompozuar dhe orkestruar...

Bota nen kembet e Perandorise se Milanit

Te gjithe nen kembet e Milanit. Per here te katert ne historine e tyre, kuqezinjte jane kampione te botes. Kaka edhe njehere ben nje ndeshje hyjnore, qe amplifikon me tej madheshtine e tij. Perandoria godet edhe njehere...

Skualifikime te “papritura” ne Festivalin e 46-te

Rovena Dilo eshte perjashtuar nga nata e trete e Festivalit te 46-te te Kenges ne RTSH. Kengetarja e njohur e ka cilesuar “absurd” kete vendim te jurise se festivalit, qe nuk i ka krijuar mundeisne te performoje mes finalisteve...

Eshtë maskilizmi shqiptar që vret

Ndodh një krim i "padëgjuar" në familje dhe zakonisht mbetemi pa gojë... Me njëqind pikëpyetje pas. Kur, si, pse ndodhi? Përnjëherësh mbulohen me mister: ngjarja, rrethanat, personat pjesëmarrës në krim. Si ngjau...

Shqipni tavolinash

Kur gjermanët prodhuan pullat shqiptare pas pushtimit në fund të vitit 1943, Lef Nosi, koleksionisti ynë i shquar dhe aso kohe anëtar i Rregjencës, i mbushi mendjen inxhinierit italian të ngarkuar nga gjermanët me këtë punë, që të bënte...

Kur u krijua "shërbimi i msheftë"

Që prej ligjërimit më 17 dhjetor 1912, nga qeveria e Ismail Qemalit, Shërbimi Informativ Shtetëror (SHISH) ka ndryshuar disa herë emërtimin e tij. Sot ai mbush plot 95 vjet. Urdhri që ka ligjëruar krijimin e një shërbimi të tillë "të msheftë"...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese