E shtune, 04.04.2020, 03:56 AM (GMT+1)

Verria: Personazhet e mi kanë qenë fatkëqinj

Rolet e “pozitivëve” janë shumë të rrallë në galerinë e tij. Është i ndërgjegjshëm për këtë. E quan fat, sepse për të realizuar një rol të tillë, duhet zotësi, por nga ana tjetër, nuk mund të renditet në radhët e atyre personazheve që...

Pornografi & Lapërdhi

Ideja qëseksi ka edhe rreziqe është e vjetër sa edhe Edipi. Grekët e dinin se kjo histori ishte metaforike dhe ajo nuk hynte në dhomën e gjithkujt çdo natë. Ndërsa në shtëpinë tonë, sot në shekullin e njëzetenjëtë, violenca seksuale...

Shqiptari që i mbijetoi mbytjes së Titanikut

Ngjarja bëri botën të fërkojë sytë e të zgjohet… bota e sotme u zgjua më 15 prill 1912… Shkruante pas asaj që ndodhi një i mbijetuar i mbytjes së anijes më të famshme të botës, "Titanikut". Diku midis Anglisë dhe...

Baton Haxhiu: Rrefimi im per “Eurosong”-un

A eshte e drejte te ngreje zerin dikush, kur i imponohet heshtja pse ka qene anetar jurie? A duhet te prishet sekreti i asaj qe ka ndodhur ne diten e votimit. Po, duhet. Bota eshte e keqe kur fshihet e verteta, keshtu me tha nje miku im...

Ylli Popa: Ramizi fshehu ilaçet e Enverit

Akademiku i njohur 77-vjeçar rrëfen jetën e tij. Si u bë mjek i Enver Hoxhës, si mjekohej diktatori, takimi me Nexhmijen e Ramizin natën e fundit të Hoxhës, kur vdiq Enver Hoxha dhe si u njoftua kjo...

Interneti "sherr" i shkencës

Kaloja një ditë nëpër qytet dhe në xhamin e një punëtorie të fotokopjimit lexoj "Bëjmë punime të seminarit për fakultetin juridik dhe ekonomik". Kjo më bëri të kujtohem në punimin tim të seminarit në shkollë të mesme, për Jakov...

Hajdin Islami: Pse po vdesin pensionistët e Kosovës?

Të indinjuar me shoqërinë e në veçanti me Ministrin e Punës dhe Mirëqenies Sociale dhe Qeverinë e Kosovës të cilat i lanë në harresë të kohës pensionistët nuk ngurrojnë të flasin haptas për nënçmimin që po ju bëhet atyre në Kosovë...

Lindberg, amerikani që "zbuloi" Evropën

Dyqind kuajt fuqi po jepnin maksimumin për të ngritur në ajër rrotat gjithë baltë të atij avioni njëmotorësh dhe njeriu që po i drejtonte kërkoi edhe një tjetër sforco, jetë ose vdekje. Jepi, jepi. Rrotat u shkëputën, por pas...

Daniel Day-Lewis: perfeksionisti

Pasioni i tij për aktrimin është aq i fortë dhe përkushtimi i tij aq i madh, sa një film që ka si personazh Daniel Day-Lewis është një ngjarje e rrallë. Ai nuk e sheh kurrë një film si burim fitimi, por si një mundësi të papërsëritshme...

Darka e Vitit të Ri sa na kushton?

Shpenzime të mëdha për natën e Vitit të Ri. Kjo për të gjithë qytetarët, si për ata që kanë mjaftueshëm të ardhura, ashtu edhe për të tjerët, të cilët me sakrificë shumë të madhe arrijnë të mbushin më shumë se zakonisht tryezën...

Engjëll Koliqi: Turqia i ka borxhe historike Kosovës

Është koha t’i kërkohet Qeverisë së Ankarës, që të ndërmjetësojë te autoritetet e Moskës, për zhbllokimin e procesit të pavarësimit të Kosovës, përmes KS të OKB-së. Si hap i parë në këtë drejtim – Turqia duhet njohur dhe...

Ibrahim Egriu: Udhëtim i tmerrshëm

Isha në mëdyshje, të shkruaj apo jo për udhëtimin tim të trishtuar para 39 vjet, që e përjetova në vigjilje të Vitit të Ri ’69 dhe s’mundem të jem i qetë e të mos e shpalos dhe Përvjetorin e demonstratave revolucionare të ’68-ës...

Agim Gashi: Nji vizitë per Arbninë

Më 25 prill nantdhetë e tre,
Tanë Shqipnija u ngrit n´hare
Nga t´gjitha trojet e Arbnisë,
Ja kan msy po ksaj Shqipnisë;
Se prej Vatikanit Shejtnija e Tij...

Isa Boletini

Isa Boletini (1864- 1916), atdhetar i shquar, strateg popullor, organizator e udhëheqës i lëvizjeve për çlirim e bashkim kombëtar, Hero i Popullit. Lindi në fshatin Boletin të Mitrovicës, në një familje me tradita patriotike. Në moshën 17...

Dorian Koçi: Nacionalizmi dhe Kozmopolitizmi

Në një fjalim të tij, fill pas Luftës së Ftohtë,presidenti amerikan i asaj kohe Xhorxh Bush,e cilësoi nacionalizmin si një nga rreziqet më të mëdha që i kanosej popujve të Evropës Lindore të porsaçliruar nga thundra e Komunizmit...

2007, vit i premierave të mëdha në TKOB

Viti 2007 nisi më 18 janar me koncertin “Tinguj për Përjetësinë” Kushtuar personaliteteve që u ndanë nga jeta në vitin 2006. Një homazh për artistët , në bashëkpunim edhe me MTKRS. “MADAMA BUTTERFLY” ishte shfaqja e...

Palok Traboini, Mendimtari, publicisti me vlera shekullore

Palok Traboini është një prej publicistëve të parë, që iu përgjigj thirrjes për të mbrehur penën për çështjen kombëtare në të parën gazetë në gjuhën shqipe, që doli në Shkodër, si organ shtypi politik, letra, kulturor ekonomik e shoqëror...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese