E marte, 21.01.2020, 12:43 AM (GMT)

Laureta Mema: ''Maloket'' e diskriminuar…

''Shumë ‘malokë’ kanë ardhur në Tiranë dhe po shkatërrojnë Tiranën'', flitej 15 vjet më parë kur unë isha pjesë e morisë së malokëve që vershuan drejt kryeqytetit, me rënien e diktaturës. Po çfarë do të thotë te jesh ‘malok’ në shqip? Varet nga...

Llemadeo: Ndarja e kombit

Dardaninë e marrun me dhunë
që Kosovë ja vunë emrin kur e shkelën...
se Sllavisht e donin çdo punë
dhe në akcent të tyre e donin dhe emrin...

Patoku, plazhi që u bë kënetë

Kur shikon një tabelë me emrin Patok, ndanë superstradës Tiranë-Lezhë, mos ndal. Më mirë. Pyet dikë, që të të kthej pas. 200 metra më parë është pak më mirë. Eshtë një rrugë që të dërgon me më pak mundime në ish-plazhin, që tash po...

Greta Koçi feston 16 vjetorin e lindjes

Është shumë e re në moshë dhe falë zërit të saj të veçantë ka arritur të ngjitet gjithmonë e më shumë për të kapur majat e suksesit. Mes të afërmve, miqve, kolegëve por edhe të fansave të shumtë, Greta Koçi ka festuar përmes një mbrëmje të...

Mirush Kabashi “ Një sukses i aktorëve dhe i Teatrit Kombëtar”

Pas suksesit që ka pasur në skenat e disa teatrove shqiptarë dhe botërorë vepra teatrore “Apologjia e vërtetë e Sokratit” shënoi suksesin e saj të radhës në festivalin Teatror në Bullgari ku u shpërblye me kupën e këtij festivali që tashmë njihet për...

Trashëgimtari i amanetit për të mbrojtur kombin shqiptar

Në datën 3 tetor të vitit 1949 vdiq në New York nga një atak në zemër shërbestari i Shqipërisë Mid’hat Frashëri. Në këtë shkrim menduam t’i ofrojmë lexuesit dhe opinionit publik shqiptarë se kush ishte ky personalitet me përmasa të mëdha kombëtare...

Vetëm të rinjtë? Po të moshuarit?

Janë shumë fenomene sociale të jetës moderne në Shqipëri që po disfavorizojnë dukshëm të moshuarit. Kjo dukuri sociale e margjinalizimit të njeriut në moshën e pleqërisë, pikërisht në momentin që ai më shumë se kurrë ka nevojë të...

Mërgim Korça: Konsiderata rreth gjuhës së njësuar

Shtysë për t’i shkruar këto radhë u bë një shkrim i Kostaq Xoxës të cilin e njoh ... qëkur e mbaj mënd veten time. Prandaj edhe shkrimi i Kostaqit me titull Gjuhëtarët po e humbasin durimin, ma tërhoqi menjëherë vëmëndjen. Tek lexoja se si autori...

Premiera e një shfaqje

Nga Halil  Haxhosaj - Janë disa herë që ky produksion shfaq drama dhe filma në Zvicër me aktorët e vet, të cilët nuk janë vetëm shqiptarë dhe zviceranë, por ka në mesin e tyre edhe polakë, gjermanë, çekë, etj. Aktori dhe regjisori i njohur nga Kosova, Adem Kicaj...

Spartaku i Moskës, Stalini, Beria dhe Shqipëria…

Siç kam shkruar në shkrimin “Letër editorit të “TemA”-s për historinë”, më ka bërë përshtypje kohët e fundit botimi në Itali i një libri për Spartakun e Moskës prej autorit italian, Mario Alessandro Curletto...

Lamtumirë Fankut, dishepullit të së bukurës

Aktor elegant, modern, regjisor serioz, plot fantazi. Për të mund të flasësh shumë. Për artistin, për njeriun… Në raste mortesh, kur ndodhemi përpara humbjes së një njeriu, më e pakta që mund të bësh është të flasësh mirë për jetën e tij në tokë...

Lamtumirë Pater!

Me një ceremoni madhështore, mijëra njerëz të ardhur nga e gjithë Shqipëria i dhanë lamtumirën e fundit At Zef Pllumit. Pas homazheve në kishën françeskane, mesha e përshpirtshme u dha në Katedralen e Shkodrës...

"Ushtria" me 5 mijë prostituta "pushton" kryeqytetin, Tiranën

Në një vit e gjysmë numri i prostitutave që “punojnë” në kryeqytet është dyfishuar. Konstatimin e ka bërë zyra e Antitrafikëve në Policinë e Shtetit, e cila muajt e fundit grumbulloi informacione rreth dyndjes së tejskajshme në Tiranë të prostitutave nga rrethet...

Kujtime nga Lufta e Drenicës në Vitin 1945

Me prishjen e marrëveshjes  (1943) në mes partisë Komuniste Shqipëtare dhe partive Dernokratike, në Mukje, delegatët 12 me 12 patën pru vendim që Kosova t'i bashkohet nënës Shqipëri, këtë marrëveshje e prishën komunistët, ngase këtë parti e drejtonte Milladin Popoviçi e...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese