E shtune, 04.04.2020, 07:46 PM (GMT+1)

Andrea Stefani: Viti i Ri dhe inflacioni i mjerimit

Edhe këtë herë gëzimi i festës së fundvitit u ndriçua nga fishekzjarret, por u err nga çmimet e larta të mallrave ushqimore që fluturuan në qiell bashkë me fishekzjarret. Edhe këtë herë tregjet e ushqimeve në Shqipëri bënë dallim...

Martin Leka: Buuum!...Gëzuar!

Po e bëj dhe unë këtë herë ritin e Vitit të Ri: Gëzuar të gjithëve, një vit të mbarë! Të gjithë e keni bërë padyshim këtë rit, sipas dëshirave dhe emocioneve që sjell kjo festë e përbotshme, pavarësisht numrave që çdo vit...

Aktorët më me vlerë në Hollivud

I pari në listën e aktorëve më të kërkuar pikërisht për arsyen se ai kthen në bazë 34 dollarë për çdo dollar që paguhet është Matt Damon. Një aktor i njohur për jetën e tij të qetë familjare dhe qëndrimin larg kopertonave të revistave...

Moxhi, dashurinë për radion nuk do ta braktisë kurrë

Shumë flasin për dashuri dhe ndarje, se këto janë pjesë e jetës, ndërsa gazetarja dhe spikerja e Radio Plus 2, Moza Allaraj, rrëfen emocionet, pasionin e pafund që ka për kutinë magjike me emrin radiooo.  Tashmë, puna në radio...

Pierre-Pandeli Simsia: Mbrëmja e 1 Janarit në Nju Jork

Komuniteti Shqiptar i Nju Jorkut dhe shtetet përreth tij kishte kohë që ishte njohur me njoftimet dhe reklamat për të festuar festat tradicionale të ndërrimit të viteve. Mirëpo edhe ato, reklamat e kanë të "keqen" e tyre, sepse dashje pa...

Gjergj Xexo: Paradhoma e ferrit

Asgjë në të nuk të ndjell Qoftëlargun. As muret e pastra dhe të bardha, të lyera me hidromat, as edhe era e lehtë e produkteve të pastrimit të dyshemesë, as edhe dy tryezat e mëdha prej druri të shëndrishëm përballë, të ngritura...

Dalip Kryeziu

Piktori Dalip Kryeziu edhe këtë muaj, në vazhdën e aktivitetit të tij intensiv dhe dinamik në fushën e pikturës dhe ekspozimit të saj në përmasa relevante ekspozuese që nga 22 qershori deri më 28 korrik, prezantohet ne Frankfurt...

Besa: Dua të bëhem pjesë e kinematografisë!

Të gjithë në fund vitit bëjmë bilancet me veten, çfarë realizuam dhe çfarë jo?! Puna nga njëra anë si dhe fati në anën tjetër kanë bërë që  Besa të ndihet e përmbushur më së miri për 365 ditët e vitit që lamë pas. Nivel të lartë profesional...

Forumi: Aborti, vrasesi i pafuqise dhe i pafajesise

Nje nga problemet aktuale te shoqerise sone eshte edhe Aborti. T’i heqesh te drejten per te jetuar nje krijese eshte krim, por krimi lind nga nje arsye. Aborti ne shoqerine tone (jo e zhvilluar sic duhet) shpeshhere te shpeton ‘’nderin’’, te...

Homazh për artistin e shquar Zhan Mare (Jean Marais)

Zhan Mare (Jean Marais), një prej aktoreve më të shquar të kinemasë franceze, miti i gjallë i saj, është shndërruar tashmë në një legjendë të vërtetë. Kush nga ne, s’e ka të ngulitur në kujtesë portretin e tij nga filmat që ka parë...

Engjëll Koliqi: Europë, shpëtoje Europën në Kosovë!!!

Me njohjen e pavarësisë dhe me pranimin e menjëhershëm të Kosovës në radhët e veta, BE ia rikthen Kontinentit të Vjetër vlerat e civilizimit të mirëfilltë, që i kanë rrëshqitur dhe humbur ndërmjet intereseve të njëanshme...

Laureta Mema: Si filloi protesta…

Gërshetim reportazhesh ngjyer në një realitet verbues, të spikatur me tone ‘E sikur… ?’. Sikur të protestonin shqiptarët ‘siç duhet’ edhe realiteti shqiptaresk do të kishte mbase më pak dialogje e monologje që fillojnë me “E sikur…

11 minuta me Redon Makashin

Mëngjeseve, e gjen te e njëjta kafe e preferuar, aty ku pak kohë më parë ka qenë edhe vendi i bashkimit të “Tre Muskëtjerëve”. Redoni, besnikërisht, vazhdon ta pijë aty kafenë e mëngjesit, para se të shkojë në punë, tek ish-Ansambli...

Nënë Tereza

Me gjak jam shqiptare; me nënshtetësi, indiane. Përsa i përket besimit, jam murgeshë katolike. Sipas thirrjes, i përkas botës. Por zemra ime i përket plotësisht Zemrës së Krishtit". Nënë Terezës, me shtat imcak, por me besim shkëmbor

Luigj Gurakuqi

Luigj Gurakuqi eshte nje nga personalitetet me te shquara te levizjes sone patriotike e demokratike, arsimore e kulturore ne fundin e Rilindjes Kombetare dhe te fillimeve te Pavaresise. Nje figure poliedrike e madhore, Luigj Gurakuqi ishte politikan e diplomat, shtetar i shquar, gjuhetar, poet e prozator, estet e kritik letrar, pedagog e tekstolog, ekonomist e financier, orator, njeri i kultures dhe i shkences, i fjales dhe i veprimit, i pendes dhe i pushkes...

Ismail Qemali

Udheheqes i shquar i Levizjes Kombetare Shqiptare dhe kryeminister i pare i Shqiperise se pavarur.Hero i popullit.Lindi ne vlore me 1844. Pasi kreu shkollen fillore ne qytetin e lindjes dhe gjimnazin «Zosimea» ne Janine...

Shote Galica

Është zor të gjesh rast tjetër, kur gruaja zëvendësoi burrin e vrarë, komandantin e një çete të armatosur dhe ta ringjallë atë me kushtrimin e saj luftarak:"O, prite Azem Galicën..."!

Fan Noli

Fan Noli është artist dhe dijetar, përfaqësues i shquar i letërsisë demokratike, që u zhvillua në Shqipëri fill pas Rilindjes. Fan Noli dha një kontribut të çmuar në thesarin e kulturës kombëtare. Lindi më 6 janar 1882 në Qytezë...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese