E enjte, 02.04.2020, 06:57 PM (GMT+1)

11 minuta me Redon Makashin

Mëngjeseve, e gjen te e njëjta kafe e preferuar, aty ku pak kohë më parë ka qenë edhe vendi i bashkimit të “Tre Muskëtjerëve”. Redoni, besnikërisht, vazhdon ta pijë aty kafenë e mëngjesit, para se të shkojë në punë, tek ish-Ansambli...

Nënë Tereza

Me gjak jam shqiptare; me nënshtetësi, indiane. Përsa i përket besimit, jam murgeshë katolike. Sipas thirrjes, i përkas botës. Por zemra ime i përket plotësisht Zemrës së Krishtit". Nënë Terezës, me shtat imcak, por me besim shkëmbor

Luigj Gurakuqi

Luigj Gurakuqi eshte nje nga personalitetet me te shquara te levizjes sone patriotike e demokratike, arsimore e kulturore ne fundin e Rilindjes Kombetare dhe te fillimeve te Pavaresise. Nje figure poliedrike e madhore, Luigj Gurakuqi ishte politikan e diplomat, shtetar i shquar, gjuhetar, poet e prozator, estet e kritik letrar, pedagog e tekstolog, ekonomist e financier, orator, njeri i kultures dhe i shkences, i fjales dhe i veprimit, i pendes dhe i pushkes...

Ismail Qemali

Udheheqes i shquar i Levizjes Kombetare Shqiptare dhe kryeminister i pare i Shqiperise se pavarur.Hero i popullit.Lindi ne vlore me 1844. Pasi kreu shkollen fillore ne qytetin e lindjes dhe gjimnazin «Zosimea» ne Janine...

Shote Galica

Është zor të gjesh rast tjetër, kur gruaja zëvendësoi burrin e vrarë, komandantin e një çete të armatosur dhe ta ringjallë atë me kushtrimin e saj luftarak:"O, prite Azem Galicën..."!

Fan Noli

Fan Noli është artist dhe dijetar, përfaqësues i shquar i letërsisë demokratike, që u zhvillua në Shqipëri fill pas Rilindjes. Fan Noli dha një kontribut të çmuar në thesarin e kulturës kombëtare. Lindi më 6 janar 1882 në Qytezë...

Bajram Curri

Lindi në Gjakovë. U brumos me idetë e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. Ishte një nga organizatorët e Lidhjes Shqiptare të Pejës të viteve 1899-1900. Udhëheqës i lëvizjes antiimperialiste në Kosovë dhe një nga prijësit kryesorë të Mbledhjes së Ferizajt, të korrikut 1908

Patër Gjergj Fishta...gjeniu pa varr

Shekulli i XIX-të po u avitej grahmave të fundit. Luftrat që i patën shtrirë tentakulat e tyre rrëmbyeshëm mbi Ballkan e qenë afruar deri në Vienë me qëllim paranojak pushtimin e gjithë Europës, ia thithën nga trupi Perandorisë Osmane gjithë gjakun dhe energjinë e saj. Kësisoj truri dhe trupi i perandorisë dikur të përbindëshme u plandosën për tokë e bashkë me to u thanë edhe tentakulat e saj rrenimtare!

Ibrahim Rugova

Ibrahim Rugova u lind më 2 dhjetor 1944 në fshatin Cerrcë afër Istogut. Më 10 janar 1945, komunistët jugosllavë ia pushkatojnë babain dhe gjyshin. Rugova diplomoi në Degën e Albanologjisë në Universitetin e Prishtinës, ndërsa një vit...

Adem Jashari, lufta dhe rëndësia e veprës së tij

Si nga legjendat dhe Mitologjia, ashtu edhe nga Bibla dhe Kurani kemi mësuar se çdo popull ka katër kalorës. Ata janë: Historia, Sëmundja; Vdekja dhe i katërti, Fati sëbashku me të Vërtetën. Sipas Mitologjisë, kalorësi i parë...

Ballkani dhe Shqiptarët

Ballkani në përgjithësi e sidomos Ballkani perëndimor ka qenë dhe ende është një ndër rajonet më problematike në botë. Që nga largimi i Perandorisë Osmane, popujt e Ballkanit ende nuk kanë arritur t'i zgjidhin mosmarrëveshjet e...

Azem Galica

Azem Bejta u lind më 10 dhjetor 1889. I rritur në gjirin e një familje me tradita luftarake e patriotike, që nga fillimi u përcaktua për luftë të pakompromis me secilin që do t´i cenojë vatrat e të parëve...

Rregull i thellë

"You cannot be serious!!!". Kështu tenisti John McEnroe e kish zakon të kundërshtonte arbitrin e pamatur që guxonte ta gjykonte jashtë topin e tij. E gjitha kjo ndodhte 30 vjet më parë dhe tashmë duket sikur kanë ndodhur shekuj...

10 ngjarjet që pushtuan faqet e para të shtypit në 2007

Të mbështetur nga popullsia, mijëra murgj budistë manifestuan për disa ditë radhë në shtator në Rangun dhe në qytete të tjera kundër juntës ushtarake në pushtet që prej vitit 1988, që e shtypi ashpër këtë lëvizje të provokuar nga...

10 katastrofat më vdekjeprurëse në 2007

Me erëra me shpejtësi më të madhe se 240 km/orë, cikloni Sidr, më vdekjeprurësi i vitit shkatërroi më 15 nëntor brigjet jugore të Bangladeshit. Në fund të muajit u gjetën 3.256 trupa, ndërsa 880 persona konsiderohen të zhdukur....

Benazir Bhutto, Martire e paqes

E para femër që është zgjedhur të drejtojë një shtet post-kolonial musliman është ekzekutuar më 27 Dhjetor. Benazir Bhutto, dy herë kryeministre e Pakistanit dhe aktualisht lidere e opozitës kundër presidentit Musharaf, ka humbur jetën...

Coli, Tuç Maku, Lokja, rishfaqen të harruarit

Coli, Tuç Maku, Lokja… Personazhe që i kemi dashur, i kemi imituar, emrat e tyre përdorur si pseudonime, rikthehen për nostalgjikët. Një ditëlindje nuk shërben vetëm për të mbledhur miqtë e për të marrë urimet e rastit, por edhe...

Inva Mula ngre siparin operistik në Torino

Xhilda e Inva Mulës hap sezonin e ri operistik në Torino. Nën drejtimin e Giancarlo Cobellit dhe Renato Palumbos, vjen në skenën e Torinos më 16 janar një nga tre operat e famshme të Giuseppe Verdit, "Rigoletto" e cila do të ketë...

Vllaznia, Skuadra e Vitit 2007

Behet fjale per futbollin dhe ky eshte perfundimi statistikor I vitit qe sapo u mbyll. Per here te pare, qe nga viti 2002, kur gazeta “Korrieri” ka nisur te nxjerre skuadren e vitit ne baze te shifrave, Tirana zbriti nga froni, zevendesuar...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese