E enjte, 09.04.2020, 01:36 AM (GMT+1)

Baki Ymeri: Skënderbeu i Karadakut

Kalorësi i Karadakut të Ibrahim Kadriut nuk është vetëm një roman, por është një monument, një monument historik i betejave shqiptare për mbrojtje dhe pavarësi. Porsi Skënderbeu, Idriz Seferi, i admiruar madje edhe nga armiku...

Sokol Balla: Zemëratë ndaj një shteti “kurvë”

Dikur kur kaloja kufirin maqedonas apo atë malazez, gjithmonë më vinte keq për Shqipërinë. Sidomos nëse kalon pikën e Tushemishtit, trishtoheshe kur shikoje se dhjete metra më tutje, niste gjelbërimi, ndërsa në anën tonë...

Oriku, Qyteti i gdhendur në shkëmb

Me Adnand Agastrën, kapitenin e Rangut të Dytë, kemi rënë dakord të mbarojmë shpejt. Një ditë më vonë do të jetë në udhëtim. Ndaj, në hapësirën e pamatë të Pasha Limanit, të dy nxitojmë. Ai për ikje. Ndërsa ne, pas shpjegimit...

Lufta për Vlorën

Veç tri ditë, pasi policia tërhoqi zvarrë nga barrikadat, protestuesit që pengonin hyrjen në Pyllin e Sodës të makinerive të Petroliferës, në Vlorë duket të ketë rënë një si kapitje, nga ato që të shtyjnë të kapësh ndonjë karrige në ndonjë...

“Gjaku i burrit nuk vlen as sa nje shtepi”

Familja e policit te vrare ne krye te detyres, tete vjet me pare, Gjon Pacukut, jeton ne nje banese me qira, prone e nje familjeje emigrantesh. E veja e efektivit, Liza, jeton me dy femijet ne meshire te fatit, pasi ndihet e paperkrahur nga shteti...

Ripahet dosja "Tivari"

Rihapja e hetimeve per vrasjen e Salih Tivarit, Sekretarit te Pergjithshem te Komunitetit mysliman mbase do prishe serish gjumin e te dyshuarve te pare te ekzekutimit te ndodhur ne 13 janar te vitit 2003. Pese vjet pas vrasjes...

Kadri Mani: Letër e hapur shokut Reshat Sahitajt...

Konflikti im me shokun socialist, Reshat Sahitajn, daton që nga viti 2002, kur e pata botuar dhe reklamuar librin Dr. Ibrahim Rugova Triumfoi në Kosovë dhe në Hagë!! Këtu pati marrë në thua shoku socialist Reshat Sahitaj...

Hajdin Islami: A do ta heq Qeveria Thaçi planin ABC të KEK-ut?

“Unë këtu në Çabër ju gjeta në terr ashtu siç e gjeta edhe Kosovën dhe do të bëjmë çmos që ta stabilizojmë situatën energjetike në Kosovë që për ne është e papranueshme kështu siç është” ishin këto fjalët e para të Kryeministrit...

Albert Zholi: Profil - Liri Berishës

Ndërsa ngjarja më e madhe e vitit 2007-të është vizita e zotit Bush në Tiranë, jo i pakët ka qenë kontributi i zonjës Liri në pritjen që iu bë presidentit. E mbarsur që në gjenezën e saj me traditat më të bukura shqiptare  të pritjes së...

Pendimi i Xhemi Shehut

Nese do t’i jepnin nje shans te dyte per t’ia nisur edhe nje here nga fillimi karrieren televizive, Xhemi Shehu nuk do te kishte pranuar me kurre te behej Velina e “Fiks Fare”. Eshte penduar per gjithcka ka bere me pare. Ndaj...

Shkruan vellai i Anita Bitrit :"Ikën në gjumë"

Ndodh dhe keshtu. Nje pakujdesi merr jeten e nje familjeje. I tille ishte fati dhe per Anita Bitrin. Por i njejti fat nuk kurseu as nenen e as vajzen e saj. Iken ne gjume. Megjithate, me ne fund e verteta e shuarjes se familjes Bitri...

Baki Ymeri: T´i njohim figurat tona kombëtare

Ish/kandidati për përfaqësimin e komunitetit shqiptar në Parlament, prof. Xhelku Maksuti është i njohur në historiografinë rumune përmes emrit Gelcu Maksutovici. U lind në Plojesht, më 8 mars 1923, nga një baba shqiptar dhe...

Ndue Ukaj: Lidhjet e letersise shqipe me biblen

Probleme teorike-kritike në gjykimin e vlerave letrare të letërsisë shqipeNdryshe nga letërsia shqipe, që ka një moshë relativisht të vjetër,kritika letrare shqipe, si pandehmë e letërsisë, është relativisht evonshme. Dhe, si e tillë...

Baki Ymeri: Shqiptarët e Sllatinës në Rumani

Thonë se dashuria përhapet me shpejtësinë e dritës. Dashuria e shqiptarëve të Sllatinës ndaj Shqipërisë dhe gjuhës shqipe është e hatashme. Nuk vdes kjo gjuha jonë deri sa të jetë dynjaja, na thot Hashmi, dhe thot se atje ku...

Bush, hapa te hidhura per paqen

Presidenti Xhorxh W.Bush u nis kete jave per nje turne ne Lindjen e Mesme, i cili mund te percaktoje se si historia do ta gjykoje trashegimine e tij. Deri tani, mund te thuhet me siguri se gjykimi do te jete kryesisht negativ...

Yjet e Hollivudit ne paradë për publikun shqiptar

Me ritmet e filmave të Hollivudit. Aktorë të njohur, nga ata që vazhdojnë t'i rezistojnë kinemasë, por edhe yje të rinj, të lakmuar në botën kinematografike, i ofrohen publikut shqiptar. Në një kalendar të gjysmës së parë të vitit...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese