E diele, 20.09.2020, 10:08 PM (GMT+1)

Letër publike nga Prof. Besnik Kastrati

Ndjej obligim moral, që të përgezoj për punen tënde të palodheshme për kombin shqiptar anë e mbanë rruzullit toksor.Të kam vleresuar për burre të denjë që më parë dhe vlersimi im me të vërtete u vërtetua. Të gjithë “armiqtë...

Rexhep Krasniqi, lektori shqiptar i universiteteve botërore

Prof. dr. Rexhep Krasniqi lindi në Gjakovë me 1906. Në qytetin e lindjes mbaroi 4 vjet të shkollës fillore dhe dy vitet e fundit në Shkodër. Shkollën e mesme e kreu në “Theresianum” të Vjenës (Austri), e cila ishte dhe vazhdon...

Mentor Nazarko: Shkaqet justifikojne, por efektet jane shume

Vendimi i fundit i qeverisë së Kosovës ka provokuar shumë reagime në Kosovë dhe Tiranë. Komentet në Tiranë me të drejtë janë fokusuar në atë se cilat mund të ishin në qendër, mësimet apo efektet e një veprimi të tillë...

Richard Holbrooke: Fytyra e së keqes

Duke qëndruar me Sllobodan Millosheviqin në verandën e vilës qeveritare në periferi të Beogradit, vërejta dy persona që po dilnin nga mercedesët dhe në dritën e muzgut po drejtoheshin nga ne. Ndjeva shkundje që përshkoi...

Dorëzohet flamuri, Shqipëria gati për Olimpiadën

Shqipëria është gati për Lojërat Olimpike Pekin 2008, eveniment që do të nisë pas 15 ditësh në Kinë. Akti i fundit ishte ceremonia e zhvilluar dje në Pallatin e Brigadave, ku Presidenti i Republikës, Bamir Topi...

''Krytha'': Turpi Parlamentar

Pa qene i sigurte ne politiken tuj redaktuese, me lejoni qe te kometoj ngjarjet e fundit qe ndodhen ne Parlamentin shqiptar dite me pare, ku ne Shqiperi nuk komentohet gje tjeter pervec saj qe na paska thene kryeministri z, Sali Berisha...

Engjëll Koliqi: Nga pika zero (0)

Shumë ngjarje, deri në tmerrëzi të llahtarshme, kanë ndodhur në histori. Shumë shkatërrime, shumë vdekje, shumë ndryshime. Ajo që është më e tmerrshmja – shumë ndodhi e ngjarje...

Skender Korça: Universitetet private në Kosovë

Vendimet për mos akreditimin e Univerziteteve në Kosovë janë jo më pak dhe më shumë se një anomali që ngjet vetëm në Kosovë. Të gjitha rregullat dhe raportet janë mbështetur në grupin e ekspertëve nga Anglia...

Sejdi Veseli: Ylli i pashuar Bajram Bahtiri

Edhe 8 shkurti është njëri prej përvjetorëve të qëndresës dhe heroizmave të Yjeve të Pashuar, në terë hapësirën e Shqipërisë Natyrale, të cilët me shëmbëlltyrën e tyre e pasuruan, e bënë të pakontestueshëm dhe e...

Zonja e Ballkanit

Mary Edith Durham nje zonje e madhe per Shqiperine. Një bibliografi për Edit Durham. Historiani Kastriot Frashëri sjell një hulumtim në arkiva për të zbuluar gjithçka nga gruaja që kontribuoi aq shumë për Shqipërinë...

Mbretëresha ilire, Teuta

Teuta ishte mbretëreshë ilire, ajo mëkëmbësoi të shoqin, Agronin, në vitin 231 p.e.s.. Duke qënë gruaja e parë dhe tutore (kujdestare),njerka e Pinit,birit të rritur te Agronit (që e kishte me gruan e dytë),ajo u vu në krye të...

Miliarderet pa shkolle

Dell u regjistrua për biologji në Universitetin e Teksasit, por kalonte më shumë kohë duke u marrë me pjesët e kompjuterëve, sesa duke lexuar librat. Në vend që të studionte, ai filloi të shiste kompjuterë të rinj, nëpërmjet...

Skënderbeu, arti i tij i luftës sipas gjeneral Lufit

Heroi kombëtar nga këndvështrimi i një gjenerali të Ushtrisë së Kuqe. Jani Lufi, i mbetur përgjithnjë në ish- Bashkimin Sovjetik pas prishjes së Miqësisë së madhe, boton në gjuhën ruse një “manual” për artin luftarak të strategut...

Bush takon Sejdiun dhe Thaçin

Presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu, dhe Kryeministri Hashim Thaçi, u takuan dje në mbrëmje me Presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Xhorxh Bush, në Shtëpinë e Bardhë...

Kolec Traboini: Dritëza Shqipërie

Në forumin e intelektualëve shqiptarë në mergim, “Fjala e lirë” e Fatmir Terziut i cili e dritëzon kulturën shqiptare nga Londra, gazetar e kineast i denjë nga Elbasani i Kristoforidhit, kam vënë re se nuk janë të pakta gratë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora