E shtune, 04.04.2020, 04:10 PM (GMT+1)

Maksim Zotaj: Stinët e Nju-Jorkut në Tiranë

"Kush është burrë nuk qan dhe kush është burrë kërkon falje". Këtë duket se ka mësuar në rrugën e gjatë të jetës së tij Maksim Zotaj, ndërsa rrëfen se ajo që e bën të ecë në jetë janë marrëdhëniet e ndërtuara me të tjerët, por sidomos...

Koço Danaj: Sa shumë talebanë ka në Shkup?

Midis dhjetëra arsyetimeve, justifikimeve apo etiketimeve, fjala Taleban, u shkon më për shtat politikanëve maqedonas. Vendimi i fundit i tyre për të rivendosur një regjim vizash të ngjashme me BE-në në marrëdhënie me shqiptarët...

Bahtir Hamza: Dhuna, loje apo trashegimi e cuditeshme!

Dhuna m’i dha rrugët e mërgimit, nga sistemi paraprak komunist, dhe tani i mbetur këtu nga situata aktuale e cila mbretëron në Kosovë, mendoj a thua ku mundemi të gjejmë zgjidhjen e mbarë,  mbarëkombëtare!...

Çfarë do bënte Xheku?

Ja ku eshte Orakulli Rebel, ridrejtuesi legjendar i mundesive te pafundme mashkullore, qe gjithmone ka bere ate qe i ka dashur qejfi, ka bere ato gjera qe meshkujt e tjere urojne te mund t’i bejne ne ëndrra. Ai ka pare me shume nga...

Skënder Minxhozi: Një fqinj i kompleksuar

Nga Brukseli lajme të mira, nga Shkupi të këqija. Ky është paradoksi më i fundit në dosjen e lëvizjes së lirë – më mirë, të lëvizjes së pamundur, për tre milionë banorë të Shqipërisë. Ndërkohë që Bashkimi Evropian do të fusë...

Mërgim Korça: Shqiptarja gjigante e kohëve tona

Kudo që të shkosh nëpër botë, e ngado që të kthesh sytë, nëpër shtete e kombe të vegjël a të mëdhenj qofshin, nga secili komb do të dëgjosh të flitet me krenari për bashkë-kombësit e tyre “ të lavdishëm “. E kjo ndjenjë ...

Besnik Dizdari: Kritikë “letrare” mbi një Kampionat

I konsumuar jopak në gjithçka: në fushë dhe jashtë saj, në gazetari, në publik dhe në ekran, Kampionati Kombëtar i Futbollit në Shqipëri, të duket si një roman që nuk lexohet. Sepse në një farë mënyre, një kampionat futbolli...

Ekskluzive: Agim Gashi - Me grykë pushke këndon Kosova

Të nderuar miq, www.zemrashqiptare.net, në ditët në vazhdim do të publikojë albumet e rapsodit të popullit Agim Gashi, njeriut qe thuri mijëra vargje dhe i këndoi me zemër për figurat më të shquara shqiptare. Në vargjet...

Kadri Mani: Ditari i Jetes 2008

Zgjimi në orën 6: e kam për detyrë ta ndez shporetin dhe të shkoj në furrën e hasjanëve “KOSOVA”, që të blej bukë të mbetur! Buka e ftoftë ka qenë 10 centi dhe është bërë 20 centi, nuk e blejmë të nxehtën 45 centi!...

Sukseset e Zanfines gjate vitit 2007

Qe ne fillim te vitit 2007, ajo publikoi albumin e ri, i cili u shit ne numer rekord ne tregun shqiptar. Ne pranvere e shijoi pjesemarrjen ne festivalin me te madh te muzikes moderne shqiptare ‘Top Fest 4′ qe organizohet ne “Top...

Ingrid Gjoni gjithnjë kapriçoze dhe në kërkim të aventurave

Tashmë, ajo është një këngëtare e afirmuar. Dy këngë të saj, “Jek e jek” dhe “Barbi Silikon”, i kanë siguruar asaj një vend nderi në renditjen shqiptare. Kjo është Ingrid Gjoni sot, pavarësisht se e filloi karrierën duke pozuar...

Dietat e çmendura të yjeve të Hollivudit

Në qoftë se keni shtuar kilogramë pas festave mos u shqetësoni, peshën e përkryer mund ta arrimi shumë lehtë, nëse mund të ndiqni disa nga hiletë që përdorin yjet e Hollivudit për të qëndruar gjithmonë në formë. A e dini se...

Historia dhe origjina e Krishtlindjeve

Në Persinë antike, solstici i dimrit u celebronte duke kënduar himnin që tregonte lindjen e botës. Në Aleksandri të Egjiptit ajo pati shprehjen më të plotë para epokës kristiane, në festën e madhe të lindjes së Horusit. Statujat e perëndisë...

Dorian Koçi: Gjakmarrja dhe Shteti

Diplomati italian Pietro Kuaroni në librin e vet “Valixhja Diplomatike” përshkruan se kur ra në kontakt për herë të parë me malësorët e Veriut në qytetin e Shkodrës,iu dukën si përfaqësues të shoqërisë mesjetare të viteve 1000. Kjo...

Alma Papamihali: Ekskluzive, Zëri i sopranos shqiptare Ermonela Jaho, kësaj rradhe kumboi në Berlin

"Maria Stuart", ishte opera e rradhës që do t´i shtohej repertorit të sopranos shqiptare, Ermonela Jaho. Oper kjo, që renditet ndër më të vështirat e kompozimeve klasike. Për të parën herë, kjo oper vjen në skenë nga një soprano kaq e re, 33 vjeçare, pasi deri më parë ishte interpretuar nga artiste me përvojë më të madhe skenike dhe moshë mbi 40 vjeçare. Kjo për faktin, që vështirësia e saj ka lidhje si me anën vokale , ashtu edhe me atë psikologjike. Një sfidë tjetër e rradhës kjo. Opera e...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese