E shtune, 11.07.2020, 07:45 PM (GMT+1)

Intervistë me zëdhënësin politik të FBKSH, Z. Gafurr Adili

Futja e “Maqedonisë” në zgjedhjet e parakohshme po rrishfaq krizën politike nëpër të cilën po kalon krijesa artificiale, e cila deri më tani është mbajtur në këmbë vetëm përmes patericave, të cilat tanimë i janë kalbur dhe ka...

Interview: Ismail Kadare

Ismail Kadare wrote for decades under Enver Hoxha's brutal communist regime in Albania, was suspected of spying and threatened with punishment for subversive writing. Despite all this, at 72 he is serene...

Shperdorim detyre, ne gjykate Bollano

Prokuroria e Vlores ka perfunduar tashme dosjen me te gjitha materialet qe do te cojne ne banken e te akuzuarit kreun e Bashkise se Himares, Vasil Bollano, nen akuzen e shperdorimit te detyres. Burime nga organi i akuzes...

Petrit Palushi: Njeriu që kujdesej për varrin e vet

Kish lëvizë dheu i varrit të birit të vet. Për çudi, mendja i shkoi për keq se vdekja mund t'ia rrokte vetëm fëmijët, por kurrsesi atë apo bashkëshorten. Nuk e kuptoi pse ajo dreq mendje e mbrapshtë iu pikëzue vetëm te fëmijët...

Adnan Abrashi: Çka e bënë të ngjashëm Hashimin me Rugovën

Nëse, për kuriozitetin tonë, me vëmendje të përqendruar i vështrojmë disa tipare karakteristike të sjelljeve publike dhe ndërmarrjeve politike të Hashim Thaqit - SOT, do të vërejmë mjaftë elemente të ngjasimit me të Ibrahim Rugovës...

Perëndon gruaja “single”. Në qytet s'bëhet më seks

Brezat e rinj të grave janë më pak të emancipuara, mendojnë të vënë vetminë mbi çdo tjetër. Për vite me radhë, shumë tribu femërore të çdo moshe dhe në çdo pjesë të botës janë ndjerë të refuzuara në iluzionet dhe...

Ismail Kadare: Si u bëra agjent i përëndimit

Ismail Kadare gjatë dekadave ka shkruar nën regjimin brutal komunist të Enver Hoxhës në Shqipëri dhe ka qenë i dyshuar për spiunim dhe i kërcënuar me ndëshkim për shkrime armiqësore. Pavarësisht nga e tërë kjo...

"Yjet" e reja të kinemasë shqiptare

Pa frikë mund të quhen "yjet" e reja të kinemasë. Jetojnë jashtë Shqipërisë, por origjina e tyre është shqiptare, madje disa edhe kanë lindur në këtë vend. Janë aktoret e reja: Xhilda Lapardhaja, Laureta Meçi, Masiela...

Nacionalizmi grek i prefektit, mblidhet urgjent parlamenti

Pjesëmarrja e prefektit të Gjirokastrës, Spiro Ksera në tu bimin antishqiptar të 18 majit në Konicë, shkakton reagimin e menjëhershëm të Parlamentit shqiptar. Komisioni kuvendor i marrëdhënieve me jashtë, i mbledhur dje në...

Sidney Pollack, lamtumira e një gjeniu

Sidney Pollack, njeriu i kinemasë, që sapo u nda nga jeta në moshën 73-vjeçare, do t‘i mungojë shumë ekranit të madh dhe admiruesve të shumtë të punëve të tij. Kjo sepse ai ishte një artist shumëdimensional, i cili...

Entela Sula: Cmimet qe po tronditin boten

Alarmi i Bankës Botërore, se planeti ynë kërcënohet nga uria, do të trondiste këdo. Mendimi se imazhet e miliona njerëzve-skelet, që thërrasin për ndihmë humanitare, do të mund t‘i shihja jo më në Afrikë, por në Evropë...

Sabit Gashi: Një dasmë - dy flamuj

Më ra rasti që në qytetin e Gjilanit të shoh me sytë e mi dy flamuj multietnikë në ballë të vargut të veturave të një dasme. Në fakt, në veturën e parë valonin tre flamuj. Dy flamuj ishin flamuj multietnikë që valonin në të...

Luan Rama: Kadare-Dyran, të jesh mik me autorin

Botuesi francez i veprave të Kadaresë, Claude Durand, hap sot konferencën “Refleksione rreth Kadaresë”, të organizuar nga “Qendra e Kërkimeve të Letërsisë dhe të Poezisë së Krahasuar” në Universitetin 10 të Nanterre-s...

Tjetër çmim për Kadarenë në Itali

“Vajza e Agamemnonit” i dhuron tjetër çmim letrar shkrimtarit Ismail Kadare. Këtë herë në Peskara ku çdo verë zhvillohet një manifestim i madh kulturor. Alberto Arbasino, Ismail Kadare e Alice Munro janë fituesit...

Nje vit pa Alfons Gurashin, "mbreti" i kronikes shqiptare

Si mua sot, fati, deshira dhe respekti per te kujtuar e per te shkruar per gazetarin Alfons Gurashi, ne pervjetorin e ndarjes prej tij, u takon dhjetera e qindra kolegeve, dashamiresve, shokeve, gjithe atyre qe e kane pasur ne krah...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora