E merkure, 03.06.2020, 10:13 PM (GMT+1)

Kim Mehmeti: Lot dhe djersë

Atë ditë, kur njerëzit do bëhen të pandjeshëm ndaj fatit të tyre, kur askush askujt nuk do t‘i besojë, kur nuk do ketë vlerë as ndershmëria, as cilido virtyt boshtor i njerëzimit, pra nga dita kur një popull bëhet i pandjeshëm ndaj asaj...

Agim Ramadani - nga eposet e Karadakut

Ka njerëz fisnikë që atdheun e tyre, atë qiell e mal që i rriti, ata gurrë dhe drurë që e rrethuan, atë djep të përkundur me ujvara eposesh të kahershëm, e kanë mbrojtur me pushkë. Ata janë thirrur në luftë dhe kanë dhënë jetën përmes...

Dede Gjo Luli, mbrojtesi fisnik i trojeve Shqiptare

Ceshtja shqiptare ne skenen nderkombetare u paraqit ne gjysmen e dyte te shekullit XIX dhe zgjati pa nderprerje deri ne vitin 1912, respektivisht deri te shpallja e pavaresise nga Kuvendi Kombetar, me 28 nentor 1912 ne Vlore...

Skender Korça: Mbrojeni shkollën e parë shqipe në Kosovë

Jo larg, në komunën e Vitisë, në fshatin Stubëll, fshat në Malësinë e Kardakut daton njesimi i kohës së ringjalljës, i gjetjës së pishës për të ndritur Kombin, për të mos mbetur të verbër kurrë dhe kështu të i themi sikur I kemi thënë...

Kujtim Mateli: More Naim Shqipëria (II)

Naimi është krenar që besimi i parë, mbi lëmshin e dheut, ka qenë ai pellazgjik. Duke iu referuar Herodotit na thotë se Dodona ka qenë shtëpi e Zotit. Një popull që i ka dhënë botës modelin e...

Engjëll Koliqi: Në Belo Horizonte edhe një vajzë shqiptare

Atë pasdite të bukur (edhepse këtu vjeshtë), vezulluese e të ngrohtë prilli, duke vizituar parkun e prodhimit të Shtëpisë Botuese "O LUTADOR" (Luftëtari), isha tejet i emocionuar – jo vetëm për faktin se këtu po shtypet libri im...

Adnan Abrashi: Njeriu dhe koncepti i zotit

Zoti e krijoj njeriun nga dheu dhe ia dha shpirtin si shkëndia e dritës së vet." Kështu thuhet në librat e vjetra religjioze. Figurativisht konstatimi i shprehur është plotësisht me vend, sepse njeriu si krijesë fizike racionale është një...

Skender Korça: Përfaqësimi diplomatik

Kjo është çështja. Nuk mund te numërohen arsyet përse, por shteti do përfaqësim, sidomos në shoqërinë tonë kështu si jemi, kanë krijuar njëlloj "frike" për shtetin se si do përfaqësohet. Prandaj nuk dihet se sa të gatshëm...

Skender Korça: Etika në Parlamentin e Kosovës

Në mjaft studime serioze bashkëkohore konkluzioni përfundimtar e përmbledhës i përmbajtjes së historisë së etikës së Kohës së Re  në Kosovë, pranon si thelb të saj një kalim radikal e të pakthyeshëm nga kultura e...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora