E marte, 14.07.2020, 04:59 AM (GMT+1)

Mihrije Braha: Unë jam e moralshme dhe pa silikon

Të them të drejtën unë e kam një stil më ndryshe. Kur gjithë këngëtarët vërshojnë pas një gjëje unë tërhiqem. Unë gjithmonë mundohem të bëj diçka tjetër dhe mendoj se, kjo është një formulë që artisti duhet...

"Rrethim" anglez për Ismail Kadarenë

Ismail Kadare, pas fitimit të çmimit "Man Booker International", ka promovuar në Londër përkthimin në gjuhën angleze të librit "Kështjella", ndërkohë që përkthyesi Devid Bellos ka zgjedhur si titull "The Siege"...

Dosja "Hajdari", rrëfehen prokurorët

Rihetimi i vrasjes së Azem Hajdarit, më 12 shtator 1998, në afërsi të selisë së Partisë Demokratike, ka detyruar Prokurorinë e Përgjithshme t‘u kërkojë informacione ish-hetuesve të çështjes. Ata kanë...

Kim Mehmeti: Gruevski i mposhti shqiptaret

Zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Maqedoni i fitoi Gruevski. Edhe atë, jo vetëm në bllokun politik maqedonas, por duke i mposhtur bindshëm e turpshëm edhe shqiptarët e Maqedonisë. Kuptohet...

Mexhid Yvejsi: Roli i Ulemave në Lidhjen e Prizrenit

All-llahu i Madhëruar e ka përcaktuar se kush janë besimtarë: “Besimtarë janë vetëm ata që i besuan All-llahut, të dërguarit të Tij, e mandej nuk dyshuan dhe për hirë të All-llahut luftuan me pasurinë dhe me jetën e tyre...

Bujar Qamili: Pretendoj çmimin e madh në Greqi

Vendi ynë do të marrë pjesë për herë të parë në Festivalin Ballkanik të Këngës Popullore, që do të zhvillohet në Greqi nga data 3 deri më 7 qershor. Në këtë eveniment, Shqipëria do të përfaqësohet nga këngëtari i njohur i...

Vrasja e Azem Hajdarit, rihapet dosja

Vrasja e deputetit të Partisë Demokratike, Azem Hajdari, më 12 shtator të vitit 1998, e cilësuar si "vrasja e shekullit", del nga arkivi i Prokurorisë së Tiranës dhe përfundon në zyrën e Kryeprokurores Ina Rama...

Engjëll Koliqi: Letër mua

Mirë se të gjen kjo letër e ime o Engjëll Koliqi! Të shkruaj me keqardhje, edhe kësaj here nga toka e huaj e në tokë të huaj. Edhe kësaj here të shkruaj për probleme tonat, por edhe për probleme të përgjithshme. Ti, o bir i...

Petraq Kote: Gjakmarrësi

Ishte agresiv fisi që kishte hyrë në gjak. Nuk ishte fare tjetri. Një dhe’ i rriste, një bukë, një ujë, një frymë.Një hije bënin prapa vetes.Një gjuhë, një zë. Një gaz, një vaj...

At Bernardin Palaj Një thesar i pazbuluar

Në këtë shkrim me nderim dhe respekt të thellë, dua të flas për një nga person alitetet më të arrira të kultures shqiptare, për Át Bernardin Palajn, “Fratin e Kangeve” siç e quante një tjetër shkrimtar i madh Ernest Koliqi. “Nuk...

Ismail Kadare: Identiteti evropian i shqiptarëve (II)

Nga burrat e shtetit, mbreti Zog ishte një ndër ata që më së shumti u shqetësua nga një përsëritje e mundshme e haxhiqamilizimit. Përpjekjet e tij, shpeshherë të dëshpëruara, për një shtet shqiptar evropian, binin ndesh me fytyrën reale të Shqipërisë...Video

Entela Binjaku: Denonconi dhunen kunder gruas


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora